Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, ++M.2
source date: [768 August 1] [Vico Valeriana]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Aliperto filio quondam Asfridi, havitator in vico Septiniana, quia ante os annos una cum filio meo Rotperto presbitero a fundamentis in proprio nostro construximus ecclesiam in honorem Dei et Sancti Fridiani in ipso loco. Ubi et in ipsa sacrationis diem, in presentia viri beatissimi Andreati episcopi et de sacerdotibus eius et cuncta congregatione populi, offeruerimus nosmetipsos cum omnibus rebus nostris (…) in ipsa Dei ecclesia (…). Qui et ipse episcopus per absolutionem domni viri beatissimi Peredei in Dei nomine episcopi, cuius diocese esse videtur, ipsam ecclesiam sacravit. Ora i due donano la stessa chiesa e i loro beni Deo et tibi beati Sancti Martini, ubi est domus episcoporum, in civitate Lucense. Si riservano vita natural durante di in casa ipsius ecclesiae habitando, regendo et usumfructuando omnia suprscripta res; et per singulo anno ex ipsis rebus reddere debeamus in ecclesiam Sancti Martini uno solido valentem oleo. Et si Teupertulo clerico nepote nostro super nos vixerit caste et servire voluerit eidem ecclesiae et ad honorem presbiterii pertingere potuerit, cum voluntate pontifici suprascripte ecclesie licentiam habeat habitare in casa ipsius ecclesiae, serviendo in omibus officiis bonis. Si riservano inoltre de rebus mobilibus et de usumfructum in nostra sit potestate pro anime nostrae remedium despensandi (…). Actum in vico Valeriana, ad ecclesiam Sancti Fridiani. Sottoscrizioni: + Aliperti offerturi; (ss) Rodpert presbitero; (ss) Deusdona presbitero; (ss) Stabilis presbiter; (ss) Saxo indignus presbiter; (ss) Desudedit subdiaconus; (ss) Agiprandus clericus. Scrive: Osprandus diaconus.

Muratori, II, 1027-1028 (ad an. 768); MDL V/2, n. 110; CDL II, 222, pp. 257-260; ChLA, XXXIV, 1004.

Nota dorsale (sec. VIII-IX): + cartula offersionis de ecclesia Sancti Fridiani data in episcopio per Aliperto et filio eius Rotperto presbitero. Nota dorsale (sec. XII): Offersio in Sancto Martino de ecclesia Sancti Frigiani in Valeriana edificata prope Eira