Lucca, Archivio Storico Diocesano, Archivio Arcivescovile, Diplomatico, *I.80
source date: [768 August 26] [Lucca]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Autperto et Liutperto germanis filiis quondam Barbulae, abitatoribus in Oliveto, quia nos et parentes nostri bone memorie Vualperto duci et filiis eius scuvias facere solemus et servitium per condicionem traendo cum nave tam granum quam et salem; nunc vero praesenti pro securitate per hanc cartulam tradimus et confirmamus omnes res nostras in domo Sanctae Lucensis ecclesiae, ut ab hac die (…) omnes res nostras, tam de iure parentorum nostrorum quamque et de aquistu nostro, (…) esse in potestate ecclesiae Sancti Martini (…). Et suprascriptas scuvias, id est granum et salem traere promittimus de finibus Maritimae usque in portum illu ubi est consuetudo venire laborem et salem de ipsa casa ecclesiae, sic tamen salva iustitia nostra, quia sic fuit antea consuetudo. Pena da comporre tibi domno Peredeo in Dei nomine episcopo et successoribus tuis auri soledos numero quinquagenta. (…) Actum Luca. Sottoscrizioni: + Autperti; + Liutperti; + Rotchis clerici filii Solduli presbiteri testis; + Austriperti clerici fiii Auchis testis; + Alpuli clerici filii quondam Lucii testis; (ss) Rachiprandus presbiter; (ss) Agiprandus clericus. Scrive: Austripertus clericus.

Muratori, II, 799-802; MDL V/2, n. 111; CDL II, 223, pp. 260-262; ChLA, XXXIV, 1005.

Persone: Desiderio re; Adelchis re; Autperto abitator in Oliveto (f. Barbulae; fr. Liutperto); Liutperto abitator in Oliveto (f. Barbulae; fr. Autperto); Barbulae (p. Autperto, Liutperto); Vualperto duci; Peredeo ep (di Lucca); Austripert cler; Rotchis cler (f. Solduli pbr); Solduli pbr (p. Rotchis cler); Austriperti cler (f. Auchis); Auchis (p. Austriperti cler ); Alpuli cler (f. Lucii); Lucii (p. Alpuli cler); Rachiprandus pbr; Agiprandus cler. Luoghi: Lucensis ecclesiae, Luca [Lucca]; Oliveto [Oliveto di Maremma]; finibus Maritimae [Maremma]. Chiese: domo Sanctae Lucensis ecclesiae, ecclesiae Sancti Martini [S. Martino di Lucca, vescovato]. Cariche: Walperto duca (di Lucca, qd.). Note: scuphias - opere di trasporto -. Indice: promissio - fam. Walprando - sale - Maremma - fines - fam. Peredeo. Oliveto di Maremma (Repetti, III, 665; Schneider, 116 nt. 2. Nota dorsale (sec. VIII-IX): + cartula promissionis ab Autperto et Liutperto germanis. Nota dorsale (sec. XII): Repromissio de quibusdam scuffiis hominum Oliveto in Maritima.