Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio 1, c. 138r.
source date: [1145] [Stile dell'incarnazione] [Lucca]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini nostri Iehsu Christi Dei eterni, anno ab incarnatione eius millesimo centesimo quadragesimo quinto, pridie (…), indictione ottava. Manifestus sum ego Albertus, divina gratia presbiter et prepositus ecclesie et monasterii sancti Giorgi siti in civitate Luc., quod consensu et consilio cum fratrum suprascripti monasterii, pro utilitate eiusdem ecclesie et monasterio, vendo et trado tibi Martino, rectori ecclesie et hospitali sancti Gilii de loco Altopascio, ad opus eiusdem hospitalis, idest unam petiam de terra que est campus pertinente suprascripte ecclesie monasterii sancti Georgi, que esse videtur in loco et finibus Cappiano, ubi dicitur Ultrario. Que tenet unum caput in terra Andree et aliud caput in terra suprascripti Sancti Georgi quam tenet Ranuccius quondam Bocalieri. Latus unum in terra suprascripti sancti Georgi, quam tenet Bernuccus, et aliud latus in terra suprascripti sancti Georgi. Dimensioni: modiorum unum et stariorum ***. Prezzo: solidorum sixaginta lucensis monete. (…) Actum Luca. Hericus notarius domni imperatoris post traditam complevi et dedi. Et repromissio ad defendi contra omnes homines ad penam librarum d. CC ottimi argenti (…).