Lucca, Archivio di Stato, Diplomatico, Altopascio 1, c. 152r.
source date: [1079 June 12] [Stile dell'incarnazione] [Santa Maria a Monte (Pisa)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini nostri Iehsu Christi Dei eterni, anno dominice incarnationis millesimo septuagesimo nono, pridie idus junii. (…) Infra castellum qod (sic) dicitur de Sancta Maria ad Monte et prope ecclesiam et plebem Sancte Marie, presentibus bonorum virorum quorum nomina supter leguntur, Iohannes rector et ghubernator de hospitale qod vocatur Rosaia in magna penuria positus erat, quesivit et petit domno epischupo Anselmo ut pro caritate atque substentatione pauperum peregrinorum leprosorumque (…) donaret atque concederet firmando atque predicto hospitali medietatem decimarum que exerint (…) de illis terris novis que fuerunt de Scleto, de Cerreto et de Cerbarya, et videntur esse de finibus atque teritorio de predicta plebe Sancte Marie atque de plebe de Cappiano et de plebe de Ripole. (…) Venerabilis epischopus Anselmus, suis annis inclinans, (…) concessit dedit predicto hospitale de Rosaia medietates decimarum de nominatis terris in perpetuum (…) atque suo anatemate stabile in perpetuum confirmavit ut nullus suus successor in epischupatus (…) vel aliqua magna vel parva persona rumpat vel diminuat aut subtrahat (…). Beatus Anselmus episcopus adveniens in prefatum locum ad Sanctam Mariam ad Monte audiens atque recongnoscens pro predicti Iohanni rectore supradicti hospitalis qualiter predicti medietates decimarum a iamdicti domni Anselmo concesse fuerunt predicti hospitali rogati ab eodem Iohannes pro caritate Dei, iterum donando concessit atque stabilivit ut predicti hospitale in perpetuum habeat et teneat prefatas medietates decimarum de iamdictis terris novis de Ischeto, de Cerreto et de Cerbaria. (…) Lionectus iudex domni imperatoris interfui. SM dei presenti: Giraldi filii quondam Moretti et Uberti quondam Guidi et Mattoni quondam Uberti.

Il negozio giuridico riportato dall'atto risale al 1079. Tuttavia, potrebbero esservi state interpolazioni successive. Destano sospetto due punti su tutti. Anzitutto, l'aggettivo "beato" può essere più facilmente attribuito ad Anselmo dopo la canonizzazione (avvenuta a pochi mesi di distanza dalla morte). Quanto all'espressione "suis annis inclinans", mi sembra che essa possa esser stata utilizzata da qualcuno che scrivesse dopo la morte di Anselmo: il vescovo, nel 1079, non era particolarmente anziano, ma certo si avvicinava agli ultimi anni della sua vita (terminata nel 1086).