Regii Neapolitani Archivi Monumenta VI, n. 603, pp. 113-115
source date: [1128 March 1 - 1128 March 31] [Capua (Caserta)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ IN NOMINE DOMINI SALVATORIS NOSTRI CHRISTI IESU DEI ETERNI: SECUNDUS ROBBERTUS DIVINA PROVIDENTIA CAPUANORUM PRINCEPS: PETITIONI SUORUM FIDELIUM CLEMENTER FAVET: IGITUR Nos prenominatus secundus Robbertus sola domini misericordia Capuanorum Princeps Notum fieri volumus omnibus filiis Sancte ac Catholice æcclesiae. et nostris fidelibus. Quoniam ob salutem et remedium animarum quondam gloriosorum principum antecessorum nostrorum. quam et ob statum nostri principatus. Consilio quoque ac interventu Odoaldi nostri camerarii. et Petri clerici et abbatis aecclesiae Sancti Michaelis. nec non Sassonis nostri stratigotis atque aliorum nostrorum fidelium per hoc videlicet principale scriptum in perpetuum. Damus tradimus concedimus et confirmamus in Monasterio sancti vincentii levite et martiris christi sito intus hanc nostram capuanam civitatem. In quo etiam dominus Amicus venerabilis cardinalis Sancte romane aecclesiae abbas preesse dinoscitur tantum de monte nostro qui est prope . . . . . . . . . . prope aecclesiam Sancti petri que est subdita ipsi prephato monasterio . . . . . etiam ecclesia sancti georgii . . . . . . quantum hic subter indicaturi sumus per fines. Scilicet a prima parte septentrionis sicuti incipit a gripta que dicitur pallada que est iusta viam publicam et qualiter vadit directe assendendo contra horientalem plagam usque in verticem ipsius montis. est finis terra et olivetum monasterii Sancti angeli qui dicitur informis. et iuxta terram et montem nostrum quem nobis reservavimus. A secunda parte occidentis est finis terra suprascripti monasterii sancti vincentii. a tertia parte meridiei est finis terra predicti monasterii Sancti angeli et finis mons qui dicitur calvinus. et ab inde sicuti vadit assendendo per viam usque in gradum reum et usque ad plagale et furcillam que dicitur sancti viti. A quarta parte orientis est finis vertice ipsius montis una cum omnibus intus in ipsam nostram dationem et concessionem habentibus subter et super et cum viis suis ibidem intrandi et exeundi atque cum omnibus aliis suis pertinentiis. Nos prenotatus secundus Robbertus capuanorum princeps. in prephato monasterio sancti vincentii per hoc videlicet principale scriptum in perpetuum. Damus tradimus concedimus ac confirmamus ad possessionem et potestatem et dominationem prescripti monasterii Sancti vincentii et iamdicti domini amici cardinalis et abbatis et custodum et rectorum prephati monasterii Sancti vincentii. faciendum exinde secundum canonicam institutionem quicquid eis placuerit. Remota omni inquietudine contrarietate vel molestia omnium principum successorum nostrorum vel viceprincipum. comitum vel vicecomitum Judicum Sculdahorum castaldeorum aliorumque omnium mortalium. Quod si quis huius nostre concessionis et confirmationis paginam contemptor aut violator in aliquo esse presumserit aut contra hanc nostram dationem agere temptaverit. Centum auri libras purissimi persolvat. Medietatem nostro sacro palatio. et medietatem ipsi prephato monasterio Sancti vincentii. et suis custodibus et rectoribus. Solutaque pena librarum auri hoc principale scriptum firmum munitum atque inviolabile maneat in perpetuum. et ut hoc firmius credatur et diligenter ab omnibus observetur. manu propria subscribens illud corroboravimus. et nostri sigilli inpressione illud insigniri iussimus. (M) Ex jussione prephata potestatis scripsi EGO PHILIPPUS PALATINUS IUDEX in anno dominicae incarnationis. M.° C.° XX.° VIII.° et primo anno principatus suprascripti domini Robberti gloriosi principis capue. Datum in Capuano palatio in mense martio per indictionem Sextam.

RNAM 1861, VI, doc. n. 603, pp. 113-115; RNAM 2011, VI, doc. n. 603, pp. 159-161 (source of the text reproduced here).

I Regii Neapolitani Archivi Monumenta (RNAM), furono editi per la prima volta a Napoli tra il 1845 e il 1861, per iniziativa di re Ferdinando II di Borbone. Contengono le trascrizioni delle pergamene prodotte negli anni 703-1131 che facevano parte dell’originario grande fondo dei Monasteri soppressi, incendiato nel settembre del 1943 a S. Paolo Belsito da un reparto tedesco in ritirata, in cui andò perduta la documentazione più antica dell’Archivio di Stato di Napoli e di tutto il Mezzogiorno. I testi sono stati poi tradotti in italiano da Giacinto Libertini e ripubblicati dall'Istituto di Studi Atellani nel 2011.

Non è possibile stabilire con certezza se le due chiese menzionate, San Pietro e San Giorgio, fossero proprietà fiscali la cui titolarità viene confermata a San Vincenzo dal principe, alla luce della lacune nel testo. La chiesa di San Pietro viene in ogni caso menzionata nel documento solo per indicare le confinationes del bene concesso dal principe.