Napoli, Biblioteca della Società Napoletana di Storia Patria, ms XVII, a.3, fol. 10a
source date: [1054 May 31] [Loud data il diploma al 1055, come recita il testo del documento.
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ PRIMA REGULA EST DE SPIRITU SANCTO LOQUENDI SPIRITUS SANCTUS CREATOR EST SICUT PATER ET VERBUM; TESTANTE PROPHETA SPIRITUS DOMINI FECIT ME ET INSPIRACULUM OMNIPOTENTIS VIVIFICAVIT ME; In nomine Patris et individue Sancte Trinitatis. Ego Riccardus Dei gratia Francorum comiti. Concedo et trado tibi Gualterio abbati de cenovio Sancti Laurentii. hoc est unam ecclesiam monasteriorum cenovii. vocabulo Sancti Archangeli Terraczani que in partibus neapoli est foras cripta situm in monte qui est desuper amne qui vocatur Anglane. ut tu ibidem abbas fieri debeatis cunctis diebus vite tue. Ideo concessimus et tradidimus tibi predicto monasterio vocavulo sancti archangeli michaeli. per remedium animarum nostrarum vel parentorum meorum cum omnibus ovedientiis suis quoscunque in monasterio illo habere et pertinere videtur. quantos et quales sunt. sive in terra vel in insulis maris. simul cum hominibus et censitis suis de intus et foris et casis suis cum omnibus suis pertinentiis. et cellis seu hortas. et cum omnibus casalibus et terris cultis et incultis. longinquis et propinquis. etiam et terris de ligurianam terram pertinentes ex ipso monasterio. Iterum montibus atque vallis. pascuis. et olivetis. seu castanietibus. silvis et palustris. et piscatione vel auces. quamque cum omnibus ospitibus suis. vel commenditis atque fundatis vivorum et mortuorum ipsorum fundoras et terris. una cum omnem illorum censora et regulis seu responsatica. et salutis et angariis et cum omnibus iacentibus et pertinentibus eis. simul cum omnibus servis et ancillis suis. seu defisi de intus et foris. et cum omnibus movilibus ipsius monasterii rebus movilium et inmovilium. seseque habentibus omnibusque ei pertinentibus et cum omnia que ibi offerta fuerit in omnibus undecumque aut quomodocumque tibi denique abbate gualterio et tuis posteris rectores ex ipso monasterio sint potestate. cum codicibus et ornamentis suis. et cum introitas suas et omnibus eis pertinentibus. integro a nobis prefato riccardo comiti. tibi et tuis posteris siat concessum et traditum. et numquam a nobis vel a posteros nostros sive de quacumque nostris militibus habeatis aliquando qualibet contraria per nullum modum. sed in omnibus adiutor et defensor nos et posteros nostros qui in nostro honoris regimine adesse videtur adiutores et defensores debemus fieri de ex ipso monasterio cum omnibus que superius scripta sunt. in omnibus et per omnia. et si qualibet homo presumserit in ipso monasterio aliquod malis facere vel aliquid de suis rebus per vim tollere anathematizatus sit ab omnipotentis deo. et componatur in ipso monasterio aureos solidos centum. quia sic a me constitutum est. Hec preceptum scriptum est. ab incarnatione domini anno millesimo quinquagesimo quinto. romani imperii monarchia tertio Henrico post obitum domini Leoni pape menses duo. residente me Riccardo comite Ligurie Campanie dominate eius dominatus anno quarto, sub pridie kalendas iunii. indictione septima. Huius autem privilegii textum. petrus R. noster epistolarius nostro iussum scripsit. et ut firmus et intemeratus. in eternum servetur. nostro sigillo signavimus. + Ego Riccardus comes subscripsi +

RNAM 1857, V, doc. n. 395, pp. 8-9; RNAM 2011, V, doc. n. 395, pp. 31-38 (source of the text reproduced here).

I Regii Neapolitani Archivi Monumenta (RNAM), furono editi per la prima volta a Napoli tra il 1845 e il 1861, per iniziativa di re Ferdinando II di Borbone. Contengono le trascrizioni delle pergamene prodotte negli anni 703-1131 che facevano parte dell’originario grande fondo dei Monasteri soppressi, incendiato nel settembre del 1943 a S. Paolo Belsito da un reparto tedesco in ritirata, in cui andò perduta la documentazione più antica dell’Archivio di Stato di Napoli e di tutto il Mezzogiorno. I testi sono stati poi tradotti in italiano da Giacinto Libertini e ripubblicati dall'Istituto di Studi Atellani nel 2011.

Diploma emesso da Riccardo di Capua nel 1054: al tempo, egli era conte di Aversa e non aveva ancora assunto la carica di Principe di Capua (1058-1078). Il diploma è probabilmente contraffatto (Loud 1981).