Napoli, Biblioteca della Società Napoletana di Storia Patria, ms XVII, a.3, fol. 11c
source date: [1070 June 12]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ IN NOMINE DOMINI SALVATORIS NOSTRI IHESU CHRISTI DEI ETERNI: IORDANUS DIVINA ORDINANTE PROVIDENTIA CAPUANORUM PRINCEPS PETITIONI DILECTI SUI CLEMENTER FAVET. Igitur fidelium nostrorum presentium ac futurorum noverit multitudo. qualiter ob amorem dei et salutem anime nostre. quam etiam et pro salute genitoris ac genitricis nostre. magne recordationis principis richardi et Fredessinde. damus Concedimus ac Confirmamus monasterio sancti laurentii levite et martiris christi qui dicitur ad septimum cui dominus Rainaldus venerabilis abbas preest Videlicet startiam que dicitur de ceraso quam heredes ugonis blanci dederunt eidem monasterio sancti laurentii qui et dicitur de Aversa. et ortos et curtisanos qui sunt prope muros averse sicut Ugo blancus dedit predicto monasterio. In quibus ortis liceat abbatibus prioribus et rectoribus ipsius monasterii homines coadunare et habitationem hominum facere si voluerint. de quibus hominibus si illic ad habitandum venerint omne servitium. et censum et dationes publicalia et scaditiones. et alia omnia que parte rei publice facere et persolvituri essent quocumque modo prefato monasterio Concedimus et viridiarum quod est iuxta forum de die sabbati. et lacum patriensem cum lintribus et paraturis et piscationibus et universis pertinentiis suis et monasterium sancti blasii quid est prope prescriptum monasterium cum hominibus et pertinentiis suis. Remota omni inquietudine vel molestatione cuiuscumque iudicis Comitis castaldei et omnium mortalium persone. Quod si quislibet hominum magna vel parva persona Contra hanc nostri precepti firmitatem agere presumpserit. aud eius violator in quocumque fieri temptaverit sciat se compositurum auri purissimi libras quinquaginta medietatem nostre camere. et medietatem prefato monasterio. dominoque abbati suisque successoribus. et soluta pena huius nostre Concessionis et confirmationis hoc scriptum munitum firmum et stabile maneat in perpetuum. Ut autem hec nostre Concessionis et confirmationis pagina firmius credatur et ab omnibus observetur. manu nostra propria eam Corroborabimus nostrique sculpiri annuli iussimus impressione. SIGNUM (M) DOMINI IORDANIS EXCELLENTISSIMI PRINCIPIS. EX IUSSIone Prefate Serenissime potestatis scriptum per manus Cansolini in anno tertiodecimo principatus ipsius domini Iordanis et octavo anno ducatus eius Caiete. DAT Pridie idus iunii anno ab incarnatione domini nostri Ihesu Christi M septuagesimo PER indictionem octavam.

RNAM 1857, V, doc. n. 411, pp. 43-44; RNAM 2011, V, doc. n. 411, pp. 78-79 (source of the text reproduced here).

I Regii Neapolitani Archivi Monumenta (RNAM), furono editi per la prima volta a Napoli tra il 1845 e il 1861, per iniziativa di re Ferdinando II di Borbone. Contengono le trascrizioni delle pergamene prodotte negli anni 703-1131 che facevano parte dell’originario grande fondo dei Monasteri soppressi, incendiato nel settembre del 1943 a S. Paolo Belsito da un reparto tedesco in ritirata, in cui andò perduta la documentazione più antica dell’Archivio di Stato di Napoli e di tutto il Mezzogiorno. I testi sono stati poi tradotti in italiano da Giacinto Libertini e ripubblicati dall'Istituto di Studi Atellani nel 2011.

Il documento è un falso (Loud 1981).