Regii Neapolitani Archivi Monumenta V, n. 412, pp. 45-46
source date: [1070 June 14]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ IN NOMINE DOMINI SALVATORIS NOSTRI IHESU CHRISTI DEI ETERNI. IORDANUS DIVINA ORDINANTE PROVIDENTIA CAPUANORUM PRINCEPS PETITIONI DILECTI SUI CLEMENTER FAVET. Igitur fidelium nostrorum presentium ac futurorum noverit multitudo. qualiter ob amorem dei et salutem anime nostre. quam etiam et pro salute genitoris et genitricis nostre. magne recordationis principis richardi. et fredessinde damus Concedimus ac Confirmamus monasterio sancti laurentii levite et martiris christi qui dicitur ad septimum cui dominus rainaldus venerabilis abbas preest. Videlicet startiam que dicitur de ceraso quam heredes Ugonis blanci dederunt eidem monasterio sancti laurentii qui et dicitur de aversa et ortos et curtisanos qui sunt prope muros averse sicut Ugo blancus dedit predicto monasterio. In quibus ortis licet abbatibus prioribus et ipsius monasterii rectoribus homines coadunare. et habitationem hominum facere et Iudices ad eos iudicandos ordinare et statuere quos voluerint. de quibus hominibus si illic ad habitantum venerint omne servitium. et censum. et dationes publicalia et scaditiones et alia omnia que parti rei publice facere et persolvituri essent quocumque modo. prefato monasterio libere et absolute concedimus. Concedimus et viridiarum quod esta iuxta forum de die sabbati. et lacum patriensem cum lintribus et paraturis et piscationibus et universis pertinentiis suis. et monasterium sancti blasii quod est prope prescriptum monasterium cum hominibus et pertinentiis suis. Remota omni inquietudine vel molestatione ciuscumque iudicis. Comitis castaldei et omnium mortalium persone. Quod si quislibet hominum. magna vel parva persona. Contra hanc nostri precepti firmitatem agere presumsperit aut eius. violator in quocumque fieri temptaverit sciat se compositurum auri purissimi libras quinquaginta. medietatem nostre Camere. et medietatem prefato monasterio. dominoque abbati suisque successoribus. et soluta pena huius nostre Concessionis et confirmationis hoc scriptum munitum firmum ac stabile maneat in perpetuum. Ut autem hec nostre Concessionis et Confirmationis pagina firmius credatur et diligentius ab omnibus observetur. manu nostra propria eam Corroborabimus. nostrique tiparii iussimus impressione sculpiri. SIGNUM (M) DOMINI IORDIANIS EXCELLENTISSIMI PRINCIPIS. EX IUSSIone Prefate Serenissime potestatis scriptum per manus Cansolini in anno tertiodecimo principatus ipsius domini Iordanis et octavo anno ducatus eius Caiete. DAT Pridie idus iunii anno ab incarnatione domini nostri Ihesu Christi M septuagesimo PER indictionem octavam.

RNAM 1857, V, doc. n. 412, pp. 45-46; RNAM 2011, V, doc. n. 412, pp. 80-81 (source of the text reproduced here).

I Regii Neapolitani Archivi Monumenta (RNAM), furono editi per la prima volta a Napoli tra il 1845 e il 1861, per iniziativa di re Ferdinando II di Borbone. Contengono le trascrizioni delle pergamene prodotte negli anni 703-1131 che facevano parte dell’originario grande fondo dei Monasteri soppressi, incendiato nel settembre del 1943 a S. Paolo Belsito da un reparto tedesco in ritirata, in cui andò perduta la documentazione più antica dell’Archivio di Stato di Napoli e di tutto il Mezzogiorno. I testi sono stati poi tradotti in italiano da Giacinto Libertini e ripubblicati dall'Istituto di Studi Atellani nel 2011.

Il diploma è un falso e viene considerato un diploma gemello del manoscritto non autentico: Napoli, Biblioteca della Società Napoletana di Storia Patria, ms XVII, a.3, fol. 11c (edizioni di riferimento: RNAM 1857, V, doc. n. 411, pp. 43-44; RNAM 2011, V, doc. n. 411, pp. 78-79). (Loud 1980).