Regii Neapolitani Archivi Monumenta V, n. 429, pp. 87-88
source date: [1079 August 4]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ IN NOMINE DOMINI SALVATORIS NOSTRI IHESU CHRISTI DEI ETERNI. IORDANUS DIVINA ORDINANTE PROVIDENTIA CAPUANORUM PRINCEPS PETITIONI DILECTI SUI CLEMENTER FAVET. Igitur fidelium nostrorum presentium ac futurorum noverit multitudo. qualiter ob amorem dei et salutem anime nostre. quam etiam et pro salute genitoris. et genitricis nostre. magne recordationis principis richardi et fredessinde. damus adque Concedimus. in monasterium sancti laurentii levite. et martiris christi qui dicitur ad septimum. cui dominus rainaldus venerabilis abbas preest. per interventum domini Hervei capuani archipresulis. Vicum qui dicitur casolla vallenzana. cum pertinentiis suis cum silvis et piscationibus. qualiter tenuit guillelmus qui dicitur de pazzia in suo dominio. damus. quoque et Concedimus. terras. illas quas obtulerunt deo et sancto laurentio prefatus guilelmus. et goddefridus filius ivonis. ad hoc concedimus et confirmamus in prefato monasterio hec loca. et villam que dicitur nobole. oblatam ex parte principis richardi. qualiter modo tenet prefatum monasterium. et qualiter tenuit et dominatus fuit basilius. et curtes et terras que sunt in finibus macdalonis. quas prefato monasterio obtulit dominus richardus cum omnibus pertinentiis suis. qualiter modo possidetis. et dominamini. Insuper concedimus. et Confirmamus. prefato monasterio. dominoque abbati. cunctisque. suis successoribus. omnes terras. Concessas et oblatas in eodem monasterio a comitibus adversanis. adque militibus. que sunt in finibus ligurie. aud ubicumque. et cellam sancte marie que dicitur ad la spelunca. cum omnibus pertinentiis suis. Qualiter dedit dominus Richardus. et cellas in acerra sancti coni. et sancti severini. qualiter modo possidet dominus abbas. et possederunt sui Antecessores. Ob recordationem etiam et nostram eternaliter stabiliendam Concessionem. hos nostre firmitatis apices fieri iussimus. quibus omnino saccimus et perpetualiter habendum mandamus. ut amodo et semper prefatum monasterium et dominus abbas suique successores. firmiter. secure. livere . . . . . . habeant semper. Remota omni inquietudine vel molestatione. cuiuscumque iudicis. comitis. castaldei et sculdais. et omnium mortalium persone. Quod si quislibet hominum magna. vel parva persona. Contra hanc nostri precepti firmitatem agere presumpserit. aud eius violator in quocumque fieri temptaverit: sciat se compositurum auri purissimi libras sexaginta. medietatem nostre camere. et medietatem prefato monasterio. dominoque abbati. suisque successoribus. et soluta pena uius nostre concessionis et confirmationis munitum firmum. ac stabile. maneat in perpetuum. Ut autem hec nostre Concessionis pagina firmius credatur et diligentius ab omnibus observetur. manu nostra propria Corroborabimus nostrique sculpiri annuli iussimus in pressione. SIGNUM (M)(M) DOMINI IORDANIS EXCELLENTISSIMI PRINCIPIS. EX IUSSIone PREfate serenissime potestatis scriptum per manus Cansolini in anno vicesimo secundo principatus ipsius domini Iordanis et septimo decimo anno ducatus eius Caiete. DATum Pridie nonas augusti anno ab incarnatione domini nostri ihesu christi. M septuagesimo nono PER indictionem secundam.

RNAM 1857, V, doc. n. 429, pp. 87-88; RNAM 2011, V, doc. n. 429, pp. 129-131 (source of the text reproduced here).

I Regii Neapolitani Archivi Monumenta (RNAM), furono editi per la prima volta a Napoli tra il 1845 e il 1861, per iniziativa di re Ferdinando II di Borbone. Contengono le trascrizioni delle pergamene prodotte negli anni 703-1131 che facevano parte dell’originario grande fondo dei Monasteri soppressi, incendiato nel settembre del 1943 a S. Paolo Belsito da un reparto tedesco in ritirata, in cui andò perduta la documentazione più antica dell’Archivio di Stato di Napoli e di tutto il Mezzogiorno. I testi sono stati poi tradotti in italiano da Giacinto Libertini e ripubblicati dall'Istituto di Studi Atellani nel 2011.

Non è chiaro, dal documento, se anche le cellae di S. Conone e S. Severino avessero un'origine fiscale.