Regii Neapolitani Archivi Monumenta V, n. 444, pp. 116-118
source date: [1087 November 28] [Aversa (Caserta)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ IN NOMINE DOMINI SALVATORIS NOSTRI IHESU CHRISTI DEI ETERNI: RICARDUS DIVINA ORDINANTE PROVIDENTIA CAPUANORUM PRINCEPS PETITIONI DILECTI NOSTRI ABBATIS UGONIS SANCTI LAURENTII FAVEMUS ATQUE CONCEDIMUS. Nos Iordanus et Richardus filius eius notum fieri volumus omnibus sancte et catholice ecclesie filiis nos quos ad hoc divina gratia constituit principes ob salutem et Redemptionem anime principis Richardi et Fredessinde principisse nostrarum quoque et Gaytelgrimme principisse ob remedium animarum que est uxor nostra scilicet Iordani principis et mater mea scilicet Richardi. Dedisse. Concessisse et Confirmasse monasterio sancti laurentii levite et martiris christi sito circa muros aversane urbis et domino ugoni eiusdem monasterii venerabili abbati suisque successoribus in perpetuum videlicet monasterium sancti laurentii constructum in capua cum universis rebus et pertinentiis. qualiter modo possidet et dominatur. et qualiter sibi quoquo legali modo pertinere videtur et ecclesia sancte reparate et sancti blassii cum omnibus pertinentiis suis. et unum molendinum quod est in vulturni flumine et guarnerius dedit et optulit prescripto monasterio sancti laurentii. cum portu et cursu aquarum cum ripis et omnibus instrumentis eius. et Medietatem de uno molendino facto in predicto fluvio. quam iozzelinus dedit predicto monasterio similiter cum omnibus instrumentis suis. et Terras et homines. et molendina et cursus aquarum que sunt in saone et circa saonem. que Willelmus de alno dedit prescripto monasterio cum omnibus suis pertinentiis que qualiter monasterium modo possidet. et domonatur. et Terras et homines et molendina et cursus aquarum que sunt in loco . . . . . . . . ipsas que predictus Willelmus dedit monasterio cum omnibus inde pertinentiis qualiter monasterium ea modo dominatur. et nepotes presbyteri bernardi. cum terris et omnibus suis pertinentiis qualiter supradictus Willelmus de alno eos tenuit et dominatus est. et dedit prenominato monasterio. et ecclesiam sancti andree que est in calino cum suis pertinentiis et ecclesiam sancti andree que est in territorio suesse cum omnibus que modo possidet et dominatur et que ei pertinent: et ecclesiam sancte marie et sancti iohannis que est in territorio miniani quam ugo sorellus dedit et optulit ospitali predicti monasterii cum omnibus ad eam pertinentibus. et monasterium sancte crucis cum omnibus pertinentiis suis. et casale quod dicitur marzanum frigidum cum hominibus et omnibus suis pertinentiis. et ecclesiam sancti martini de matarono et ecclesiam sancte marie de iuliano cum hominibus et omnibus suis pertinentiis et ecclesiam sancte marie de spelunca et ecclesiam domini salvatoris de vallo et ecclesiam sancte marie de dominicella et sancti angeli de lauro cum hominibus et cum omnibus pertinentiis earum et decimationem nucerie de annona et de vino de fructibus et de animalibus et ecclesiam sancti cononis cum omnibus pertinentiis suis et terras et villanos quos Rainulfus de argentia dedit predicto monasterio in territorio acerre et casollam et ecclesiam sancte marie cum villanis et pertinentiis suis sicuti dedi ego princeps Iordanus monasterio. et monasterium sancti vincentii cum hominibus et omnibus suis pertinentiis et duo molendina que sunt in laneo ad pontem silicis et sex villanos que omfridus de calo dedit monasterio et unum molendinum pertinens monasterio quod est ad . . . . . . . labricitam in aqua lanei cum omnibus predictis villanis et molendinis pertinentibus et presbiterum marium qui est in villa gariliani cum . . . . . . . . . . cum omnibus suis pertinentiis qualiter tenuit Richardus filius . . . . . . . . . . qui dedit monasterio et ecclesiam de nobole et terras et villanos quos princeps Richardus dedit monasterio et decimatione de rapale. quam Ugardus de claromonte dedit monasterio. Et terras et villanos qui sunt in vico piponis sicud Rainaldus filius ugonis dedit monasterio et monasterium sancti blassii quod est prope prescriptum monasterium cum hominibus et omnibus sibi pertinentibus et starcziam que dicitur de ceraso quam heredes ugonis blanci dederunt monasterio: et ortos et curtisanos qui sunt prope muros averse sicud ugo blancus dedit monasterio. et viridiarium quod est iusta forum de die sabbati. et lacum patriensem cum lintribus et paraturis et piscationibus et universis pertinentiis suis sicud nos tenuimus et dominati sumus et quicquid iure . . . . . . . . . . . monasterio antiquitus in canalibus et in toto lacu patriense et ecclesia sancti . . . . . . . . . que est in vico . . . . . cum omnibus pertinentiis suis sicud . . . . . . . . . . dedit monasterio. et ecclesiam sancti angeli de monte christi cum silva et omnibus sibi pertinentibus. et terras de gualdo de patria quas . . . . . . . . . . . . dedit monasterio et omnes alias terras cultas et incultas et omnes homines et res mobiles et inmobiles quas monasterium et omnes rectores tenent et dominantur. et omnia que de hinc acquirere iuste et regulariter potuerint. ad possessionem potestatem et dominationem predicti monasterii et predicti abbatis suorumque successorum. et ordinatorum eius. Remota omni molestia et contrarietate. mortalium omnium. Quod si quis diabolica suasione compulsus hoc scriptum violare irritumve facere presumpserit. Mille auri purissimi libras persolvat. Medietatem nostro palatio. et Medietatem nominato abbati et successoribus suis et rectoribus suprascripti monasterii eisque solutis hoc scriptum firmum. et inviolabile maneat in perpetuum. Et ut firmius credatur et diligentius observetur. manu nostra subscripsimus. et nostro sigillo fecimus sigillare. SIGNUM PRESCRIPTORIUM. (M)(M) GLORIOSORUM PRINCIPUM. Iubente serenitate et prudentia prescriptorum principum scripsi ego CANZOLINUS iudex: in anno principatus ipsius domini iordani principis et vicesimo anno ducatus eius caiete et in anno principatus ipsius domini riccardi filii eius. DAT Quarto Kalendas decembris anno ab incarnatione domini nostri ihesu christi M. octogesimo septimo. Scriptum averse in undecima indictione.

RNAM 1857, V, doc. n. 444, pp. 116-118; RNAM 2011, V, doc. n. 444, pp. 167-170 (source of the text reproduced here).

I Regii Neapolitani Archivi Monumenta (RNAM), furono editi per la prima volta a Napoli tra il 1845 e il 1861, per iniziativa di re Ferdinando II di Borbone. Contengono le trascrizioni delle pergamene prodotte negli anni 703-1131 che facevano parte dell’originario grande fondo dei Monasteri soppressi, incendiato nel settembre del 1943 a S. Paolo Belsito da un reparto tedesco in ritirata, in cui andò perduta la documentazione più antica dell’Archivio di Stato di Napoli e di tutto il Mezzogiorno. I testi sono stati poi tradotti in italiano da Giacinto Libertini e ripubblicati dall'Istituto di Studi Atellani nel 2011.