Regii Neapolitani Archivi Monumenta V, n. 471, pp. 187-188
source date: [1094 January 24] [Capua (Caserta)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ IN NOMINE DOMINI SALVATORIS NOSTRI IHESU CHRISTI DEI ETERNI: SECUNDUS RICHARDUS DIVINA ORDINANTE CLEMENTIA CAPUANORUM PRINCEPS: PETITIONE DILECTORUM SUORUM FIDELIUM CLEMENTER FAVET: IGITUR fidelium nostrorum presentium ac futurorum noverit multitudo. Quoniam per interventum domini falconis Calvensis episcopi. et Iohannis de doheli aliorumque fidelium nostrorum. Damus. Tradimus. Concedimus. pro salute animarum principum. Iordani patris. et Richardi nostri avi. et ob statu nostri principatus. in aecclesia Sanctae dei genitricis et virginis MARIAE sita in castro matalonis. que est constructa a Virbaldo cappellanio nostro. una petia terrae. a quae vocatur campum landonis. et hos habet fines. Ab uno latere. est Sancti Benedicti terram ab alio latere. est terra iohannis glorie: et parentum suorum. ab uno capite est via publica que vocatur strata. ab alio capite. est via publica qui vadit in matalone. Hec autem prescripta petia terre per prescriptas fines. et cum omnibus inferioribus ac superioribus suis. et cum viis in ea intrandi et exeundi. Damus. Tradimus. Concedimus et confirmamus per hunc nostrum principale scriptum in prephata aecclesia sanctae dei genitricis virginisque MARIAE. Ad possessionem prephate aecclesiae eiusque rectoribus atque custodibus ad habendum et possidendum faciendique exinde quicquid iuste ac legaliter facere debuerint. Remota omni contrarietate et molestatione principum successorum nostrorum vel viceprincipum Comitum vel vicecomitum. iudicium. Sculdahorum Castaldeorum aliorumque omnium mortalium hominum. Quod si quislibet hominum. magna seu parva persona. contra hoc scriptum agere presumpserit. vel in aliquo eius violator esse temptaverit. viginti libras auri purissimi persolvat. Medietatem nostro sacro palatio. et medietatem prephate aecclesiae eiusque Rectoribus atque custodibus. solutaque pena librarum. hoc nostrum principale scriptum et haec nostra datio traditio. Concessio et confirmatio firma munita atque inviolabilis maneat in perpetuum. Et ut hoc firmius credatur et diligentius ab omnibus observetur manu propria subscripsimus nostrique sigilli impressione iussimus insigniri. SIGNUM DOMINI SECUNDI RICHARDI (M) GLORIOSISSIMI AC MAGNIFICI PRINCIPIS. Ex iussione prefate serenissime potestatis scripsi EGO QUIRIACUS IUDEX in anno dominice incarnationis. M. nonogesimo quarto. et quartodecimo anno principatus ipsius domini Richardi gloriosi principis. DATUM capua. nono Kalendas februarii per indictionem Secundam.

RNAM 1857, V, doc. n. 471, pp. 187-188; RNAM 2011, V, doc. n. 471, pp. 254-255 (source of the text reproduced here).

I Regii Neapolitani Archivi Monumenta (RNAM), furono editi per la prima volta a Napoli tra il 1845 e il 1861, per iniziativa di re Ferdinando II di Borbone. Contengono le trascrizioni delle pergamene prodotte negli anni 703-1131 che facevano parte dell’originario grande fondo dei Monasteri soppressi, incendiato nel settembre del 1943 a S. Paolo Belsito da un reparto tedesco in ritirata, in cui andò perduta la documentazione più antica dell’Archivio di Stato di Napoli e di tutto il Mezzogiorno. I testi sono stati poi tradotti in italiano da Giacinto Libertini e ripubblicati dall'Istituto di Studi Atellani nel 2011.

La via publica que vocatur strata è la via Appia (RNAM 2011, V, p. 255).