Regii Neapolitani Archivi Monumenta V, n. 473, p. 192
source date: [1094 April 1 - 1094 April 30] [Aversa (Caserta)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ Nos secundus Richardus divina ordinante clementia Capuanorum princeps. interventu ionathe patrui nostri. et Robberti comitis aliorumque baronum nostrorum. Concedimus alfaranae viduae quae fuit uxor Robberti de sancto ebremundo. dari. vel concedi ab ea monasterio Sancti laurentii. sito prope muros aversae urbis. dotarium suum pro anima sua. virique sui. quod dotarium. cognominatur canpicari. quemadmodum ipse habuerat. quod est in territorio Suessae. Remota omni contrarietate et molestia principum successorum nostrorum. aliorumque omnium mortalium. Quod si quis huius nostre concessionis. et confirmationis violator esse temptaverit. Quinquaginta libras auri purissimi persolvat. Medietatem nostro sacro palatio et medietatem prephato monasterio. Solutaque pena librarum. haec nostra concessio firma munita atque inconcussa. in perpetuum teneatur. Et ut hoc firmius credatur et diligentius ab omnibus observetur. manu propria nostra subscripsimus et nostri sigilli inpressione iussimus insigniri. (M) Ex iussione prephatae serenissimae potestatis. Scripsi EGO QUIRIACUS IUDEX. in anno dominicae incarnationis. M. nonogesimo quarto. et quartodecimo anno principatus ipsius domini Richardi gloriosi principis. DATUM AVERSA. Mense. apreli. per indictionem Secundam.

RNAM 1857, V, doc. n. 473, p. 192; RNAM 2011, V, doc. n. 473, pp. 259-260 (source of the text reproduced here).

I Regii Neapolitani Archivi Monumenta (RNAM), furono editi per la prima volta a Napoli tra il 1845 e il 1861, per iniziativa di re Ferdinando II di Borbone. Contengono le trascrizioni delle pergamene prodotte negli anni 703-1131 che facevano parte dell’originario grande fondo dei Monasteri soppressi, incendiato nel settembre del 1943 a S. Paolo Belsito da un reparto tedesco in ritirata, in cui andò perduta la documentazione più antica dell’Archivio di Stato di Napoli e di tutto il Mezzogiorno. I testi sono stati poi tradotti in italiano da Giacinto Libertini e ripubblicati dall'Istituto di Studi Atellani nel 2011.