Regii Neapolitani Archivi Monumenta V, n. 489, pp. 231-235
source date: [1097 August 28]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine domini salvatoris nostri ihesu christi dei eterni. secundus Riccardus divina ordinante clementia Capuanorum princeps pro redemptione anime sue hoc clementer concessit et confirmavit. Notum sit fidelibus dei presentibus et posteris. quod Ego secundus Riccardus gratia dei Capuanorum princeps. ob salutem et remedium animarum principum Riccardi scilicet avi et Iordanis patris mei et ob statum principatus mei. ob Concedo et confirmo. monasterio Sancti Laurentii Levite et martiris christi sito circa muros aversane urbis. et dompno Guarino eiusdem monasterii venerabili Abbati suisque successoribus in perpetuum. videlicet. monasterium Sancti Laurentii constructum in capua cum universis rebus et pertinentiis qualiter modo possidet et dominatur et qualiter sibi quoquo legali modo pertinere videtur. et ecclesiam Sancte Reparate. et Sancti blasii cum omnibus pertinentiis suis. et unum molendinum quod est in vulturni flumine. et Guannerius dedit et obtulit prescripto monasterio Sancti Laurentii. cum portu et cursu aquarum. cum ripis et omnibus instrumentis eius. et medietatem de uno molendino. in predicto fluvio quod iozzolinus dedit predicto monasterio. similiter cum omnibus instrumentis suis. et ecclesiam sancti petri sitam ante predictum monasterium Sancti Laurentii. et Burgum eiusdem ecclesie qui est situs in ortis et terris quas Hugo blancus dedit eidem monasterio in ea securitate et libertate sicut continetur privilegio quod iordanus princeps pater meus. fecit et concessit prefato monasterio. et Ecclesiam Sancti Nicolai que est in saone. in territorio calme. cum terris et hominibus et molendinis et cursibus aquarum qui sunt in saone et circa saonem. quod Guillelmus de alno dedit prescripto monasterio cum omnibus suis pertinentiis qualiter monasterium modo possidet et dominatur. et terras et homines et molendina et cursus aquarum que sunt in loco montanarii que predictus Guillelmus dedit monasterio cum omnibus suis pertinentiis qualiter monasterium ea modo dominatur. et Nepotes presbyteri Leonardi cum terris et omnibus suis pertinentiis qualiter predictus Guillelmus de alno eos tenuit et dominatus est. et prenominato monasterio dedit. et Ecclesiam Sancti Andree que est in calmo cum suis pertinentiis. et Ecclesiam Sancti Andree que est in territorio suesse. cum omnibus que modo possidet et dominatur et que ei pertinent. et Ecclesiam Sancte Marie et Sancti Iohannis que sunt in territorio miniani. quas Ugo sorellus dedit et optulit ospitali predicti monasterii cum omnibus ad eas pertinentibus. et monasterium Sancte Crucis quod est in territorio Caiazie. cum omnibus suis pertinentiis. et casale qui dicitur marzanum frigidum cum hominibus et omnibus suis pertinentiis. et Ecclesiam Sancti Martini de magdalone. et Ecclesiam Sancte Marie de Iuliano. cum hominibus et omnibus suis pertinentiis. et Ecclesiam Sancte Marie de spelunca. et Ecclesiam Sancti Salvatoris de vallo. et Ecclesiam. Sancte Marie de domicella. et Ecclesiam Sancti Angeli de Lauro cum hominibus et cum omnibus earum pertinentiis et cum decimatione Nucerie de annona. et de vino. de fructibus et de animalibus. et Ecclesiam Sancti Cononis. et Ecclesiam Sancti Severini que sunt in Acerra. et Ecclesiam Sancti Laurentii que est in territorio Suessole et Acerre. in pantano scilicet iusta boscum. cum omnibus earum pertinentiis et terras et villanos quos Rainulfus de Argentia dedit predicto monasterio in territorio Acerre. et Casollam. et Ecclesiam Sancte Marie cum villanis et pertinentiis suis. sicuti predictos patres meos et ego ipse dedimus predicto monasterio. et monasterium Sancti Vincentii cum hominibus et omnibus suis pertinentiis et duo molendina que sunt in Laneo ad pontem silicis. et sex villanos quos Omfridus de Calvo iamdicto monasterio dedit. et unum molendinum pertinens monasterio quod est ad Calabrizitum in aqua Lanei. cum omnibus pertinentiis suis et predictis villanis et molendinis pertinentibus et presbyterum marium qui est in villa Gariliani cum tota familia sua et cum omnibus suis pertinentiis qualiter tenuit Riccardus filius Gunduini qui dedit monasterio. et Ecclesiam de Nobile et terras et villanos sicut princeps Riccardus dedit monasterio. et decimationem de Rampale quam uhardus de Claromonte dedit monasterio. et terras et villanos qui sunt in loco piponis sicut Raynaldus filius Ugonis dedit monasterio. et monasterium Sancti blasii quod est prope prescriptum monasterium. cum hominibus et omnibus sibi pertinentibus. et startiam que dicitur de Ceraso quam heredes Ugonis blanci dederunt monasterio et ortos et curtisanos qui sunt prope muros averse. sicut Ugo blancus dedit monasterio in quibus prefatus burgus situs est. et viridiarium quod est iuxta foris de die sabbati et lacum patriensem cum luntribus et paratis et piscationibus et universis pertinentiis suis sicut pater meus et ego tenui et dominati fuimus et quicquid iure pertinet monasterio antiquitus in canalibus et in toto lacu patriensi. et Ecclesia Sancti Renati qui in vico cupuli cum omnibus pertinentiis suis sicut sangualo dedit monasterio et Ecclesiam Sancti Angeli de monte christi cum silva et omnibus sibi pertinentibus et terras de Gualdo patrie. quas Rainulfus brioto dedit monasterio. Hec omnia prescripta que dudum pater meus et ego insimul prescripto monasterio per privilegium dedimus. concessimus. et confirmavimus. Nunc iterum ego ipse firmiter in perpetuum predicto monasterio. do. concedo. et confirmo. per hoc meum principale scriptum. et adibeo Ecclesiam Sancti severini. et Sancti Cononis que sunt ut predixi in Acerra. et Ecclesiam Sancti Laurenti que est in territorio Suessole. et Acerre. in pantano scilicet iuxta boscum qui dicitur de mareglano cum hominibus et universis pertinentiis earum ut predixi. Iterumque do. concedo. et confirmo. prescripto monasterio omnia que post obitum patris mei et in tempore mei dominatus. acquisivit monasterium Sancti Laurentii videlicet totum dotarium alferane que fuit uxor quondam Robberti de sancta obremunda. terras scilicet que est in zampicari et villanos. et terram de centora. et Ecclesiam sancti viti que est in loco spanguati cum universis pertinentiis suis. et terras et villanos hereditaneos cum hereditate eorum cum centum modios terre quos ingerbaldus cum licentia comitis Ugonis domini sui in predicto monasterio dedit. ego nunc do. concedo. et confirmo omnino qualiter predictus Ugo comes per cartulam predictam Ecclesiam Sancti Viti et villanos in predicto monasterio Sancti Laurentii dedit. et tres villanos quos Robbertus filius Turstayni in annone meo concessu predicto monasterio dedit. et centum modios terre qui sunt in territorio cancie quos Erbertus bardone qui a me illos tenebat predicto monasterio meo concessu obtulit. et Nolitum cum villanis et terris qualiter Raynaldus musca in predicto monasterio dedit. et quinquaginta modios terre in gualdo quos ipse Raynaldus musca in predicto monasterio dedit. et Ecclesiam Sancte Marie que vocatur capella que est prope madalonem cum universis suis pertinentiis. et villanos omnes cum hereditate eorum qualiter Gerbaldus meus cappellanus in predicto monasterio optulit. et cripta que vocatur fornicara cum monte cervino sicuti vadit via que cernit hunc montem ab alio monte. et Ecclesiam. Sancti Iohannis que est in territorio cibali. ubi dicitur ad plescum. cum beneficio suo. et terram quam ioffridus fexardus in predicto monasterio meo concessu dedit. et terram quam Rao de pirollo in predicto monasterio meo concessu dedit: duos villanos meos cum tota hereditate et familia eorum. nomen uni palumbo cayrusus. et nomen alii Iohannis alamanus. et bantium petia panis cum tota hereditate et familia sua. quam Robbertus de ponte indulfi monasterio predicto dedit. et sex modios terre quos. mater aymonis de argentia cum licentia predicti aymonis sancto Laurentio dedit. que fuit prope ecclesiam eandem sancti Iohannis. et hereditatem que fuit quondam petri maraldi quam pater meus in predicto monasterio dedit. et hereditates Iohannis franki et muski. qualiter predictum monasterium possidet eas. et quadraginta modios terre quos Rogerius de sancto severino optulit in predicto monasterio qui sunt ad casa paci et startiam que est ad duplum quod Thomas de venabile in predicto monasterio dedit. et viginti tres modios terre qui sunt in gualdo. et Ihon filius ermenloth cum licentia mea et Robbertus de ponte indulfi predicto monasterio dedit. et septem alios modios terre in forignano piczulu. et novem modios terre qui sunt ad ceraso. quos ipse predictus ihon prefato monasterio dedit. Ita quod medietatem offeruit et de medietate excambium suscepit cum licentia Robberti et mea. et omnes alias terras cultas et incultas. et omnes homines et res mobiles et immobiles. quos monasterium Sancti Laurentii. et eius rectores tenuerunt et dominati fuerunt tempore Avi scilicet et patris mei et nunc tenet. et omnia que deinceps adquirere iuste et regulariter potuerint ad possessionem et potestatem et dominationem predicti abbatis et omnium successorum suorum et ordinatorum et rectorum prefati monasterii Sancti Laurentii. remota omni contrarietate et molestia omnium mortalium. preterea. do. concedo prefato sancto monasterio et dompno Guarino venerabili abbati eiusque successoribus ut habeat plenam potestatem per omnia prescripta loca ordinare. et statuere iudices quos voluerint. Quod si quis diabolica persuasione compulsus hoc scriptum violare irritumque facere presumpserit mille auri libras persolvat. medietatem nostro palatio et medietatem predicto Abbati et successoribus suis et rectoribus suprascripti monasterii eisque solutis hoc scriptum firmum et inviolabili maneat in perpetuum. et ut firmius credatur et diligentius ab omnibus observetur. manu propria subscripsi. et meo sigillo iussi sigillari. Horum omnium supradictorum tutor et defensor contra omnes hostes existo prout possem meum est. + signum domini secundi Riccardi gloriosissimi magnifici principis (M) + Guillelmus de pirolo. + Thomas de venabili. + Raynaldus Lopinus. + Robbertus frater principis. + Stantio vice principis. + Ioffridus de ponte indulfi. + Gervasius. Ex iuxione prephate serenissime potestatis scripsi ego quiriacus Iudex. In anno dominice incarnationis. millesimo nonagesimo septimo et septimo decimo anno principatus ipsius dompni secundi Riccardi gloriosi principis capue: Datum quinto kalendas septembris. per V. Indictione.

RNAM 1857, V, doc. n. 489, pp. 231-235; RNAM 2011, V, doc. n. 489, pp. 308-313 (source of the text reproduced here).

I Regii Neapolitani Archivi Monumenta (RNAM), furono editi per la prima volta a Napoli tra il 1845 e il 1861, per iniziativa di re Ferdinando II di Borbone. Contengono le trascrizioni delle pergamene prodotte negli anni 703-1131 che facevano parte dell’originario grande fondo dei Monasteri soppressi, incendiato nel settembre del 1943 a S. Paolo Belsito da un reparto tedesco in ritirata, in cui andò perduta la documentazione più antica dell’Archivio di Stato di Napoli e di tutto il Mezzogiorno. I testi sono stati poi tradotti in italiano da Giacinto Libertini e ripubblicati dall'Istituto di Studi Atellani nel 2011.