Regii Neapolitani Archivi Monumenta V, n. 490, pp. 236-240
source date: [1097 August 28]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ IN NOMINE DOMINI SALVATORIS NOSTRI IHESU CHRISTI DEI ETERNI: SECUNDUS RICHARDUS DIVINA ORDINANTE CLEMENTIA CAPUANORUM PRINCEPS: PRO REDEMPTIONE ANIME SUE HOC CLEMENTER CONCESSIT ET CONFIRMAVIT. Notum sit fidelibus dei presentibus et posteris quod Ego Secundus Richardus gratia dei Capuanorum princeps. ob salutem et remedium animarum principum Richardi scilicet avi et Iordani patris mei et ob status principatus mei. do. Concedo. et Confirmo monasterio sancti Laurentii levite et martiris christi. sito Circa muros aversane urbis. et domno Guarino eiusdem monasterii venerabili abbati suisque successoribus in perpetuum. videlicet monasterium sancti Laurentii constructum in Capua. Cum universis rebus et pertinentiis qualiter modo possidet et dominatur et qualiter sibi quoquo legali modo pertinere videtur. et ecclesiam sancte Reparate et sancti blassii cum omnibus pertinentiis suis. et unum molendinum quod est in vulturni flumine et guarnerius dedit et obtulit prescripto monasterio sancti Laurentii. Cum portu et cursu aquarum Cum Ripis et omnibus instrumentis eius. Et medietatem de uno molendino. in predicto fluvio. quam Iozzolinus dedit predicto monasterio. similiter cum omnibus instrumentis suis. Et ecclesiam sancti petri sitam ante predictum monasterium sancti Laurentii. et burgum eiusdem ecclesie quod est situm in ortis et turris quas ugo blancus dedit eidem monasterio. In ea securitate et libertate sicut continetur privilegio quod Iordanus princeps pater meus. fecit et concessit prefato monasterio. et ecclesiam Sancti Nicholai que est in saone. in territorio Calme cum terris et hominibus et molendinis et cursibus aquarum que sunt in saone et circa saonem. que Cuilelmus de alno dedit prescripto monasterio cum omnibus suis pertinentiis. qualiter monasterium modo possidet et dominatur. et terris et homines et molendina et cursus aquarum que sunt in loco montanarii que predictus Cuilielmus dedit monasterio. cum omnibus suis pertinentiis. qualiter monasterium ea modo dominatur. et nepotes presbyteri bernardi cum terris et omnibus suis pertinentiis qualiter predictus Willelmus de alno eos tenuit et dominatus est. et prenominato monasterio dedit. Et ecclesiam sancti andree que est in Calmo cum suis pertinentiis. et ecclesiam sancte andree que est in territorio suesse. cum omnibus que modo possidet et dominatur. et que ei pertinent. et ecclesiam sancte Marie. et sancti Iohannis que sita est in territorio mignani. quas Ugo sorellus dedit et obtulit hospitali predicti monasterii cum omnibus ad eas pertinentibus. et monasterium sancte Crucis. Quod est in territorio Caiatie cum omnibus suis pertinentiis. Et casale qued dicitur marzanum frigidum cum hominibus et omnibus suis pertinentiis. Et ecclesiam sancti martini de matalone. et ecclesiam sancte marie de Iuliano cum hominibus et omnibus suis pertinentiis. et ecclesiam sancte marie de Spelunca. et ecclesiam domini salvatoris de vallo. et ecclesiam sancte marie de domicella. et ecclesiam sancti angeli de lauro. cum hominibus et cum omnibus earum pertinentiis. et decimationem nucerie de annona. et de vino. de fructibus et de animalibus. et ecclesiam sancti Cononis. et ecclesiam sancti Severini que sunt in acerra. et ecclesiam sancti laurentii que est in territorio suessole et acerre. in pantano scilicet iuxta boscum cum omnibus earum pertinentiis. et terras et villanos quos Rannulfus de argontia dedit predicto monasterio in territorio acerre. et Casollam. et ecclesiam sancte marie cum villanis et pertinentiis suis. sicuti predictus pater meus et ego ipse dedimus predicto monasterio. et monasterium sancti Vincentii cum hominibus et omnibus suis pertinentiis. et duo molendina que sunt in laneo ad pontem silicis et sex villanos quos omfridus de calvo iamdicto monasterio dedit. Et unum molendinum pertinens monasterio quod est ad Calabrititum in aqua lanei cum omnibus pertinentiis suis et predictis villanis et molendinis pertinentibus. et presbyterum marium qui est in villa guariliani cum tota familia sua et cum omnibus suis pertinentiis. qualiter tenuit Riccardus filius gunduini qui dedit monasterio. et ecclesiam de nobole. et terras et villanos sicut princeps Richardus dedit monasterio. et decimationem de Rapalle quam Ubardus de claromonte dedit monasterio. et terras et villanos qui sunt in loco piponis. sicut Raynaldus filius Ugonis dedit monasterio. Et monasterium sancti blassii quod est prope prescriptum monasterium cum hominibus et omnibus sibi pertinentibus et Starzam que dicitur de ceraso. quam heredes Ugonis blanci dederunt monasterio. et ortos et curtisanos qui sunt prope muros averse sicut ugo blancus dedit monasterio. In quibus prefatus burgus sidus est. et viridarium quod est iuxta forum de die sabbati. et lacum patriensem cum lintribus et paraturis et piscationibus et universis pertinentiis suis. sicut pater meus et ego tenui et dominati fuimus. et quicquid iure pertinet monasterio antiquitus in canalibus et in toto lacu patriensi. et ecclesiam sancti Renati que in via Cupuli cum omnibus pertinentiis suis sicut sangualo dedit monasterio. et ecclesiam sancti Angeli de monte christi cum silva et omnibus sibi pertinentibus et terras de gualdo patrie. quas Rannulfus britto dedit monasterio. Hec omnia prescripta que dudum pater meus. et ego insimul prescripto monasterio per privilegium dedimus concessimus et confirmavimus. nunc iterum ego ipse firmiter in perpetuum predicto monasterio. do. concedo. et confirmo per hoc meum principale scriptum. et adhibeo ecclesiam sancti severini videlicet et sancti Cononis que sunt ut predixi. in acerra. et ecclesiam sancti lauri que est in territorio suessole et acerre. In pantano scilicet iuxta boscum qui dicitur de maregliano cum hominibus et universis pertinentiis earum ut predixi. Iterumque do. concedo. et confirmo prescripto monasterio omnia que post obitum patris mei et in tempore mei dominatus. adquisivit monasterium sancti Laurentii. videlicet totum dotarium Alfarane que fuit uxor quondam Robberti de sancta ebremunda terras scilicet que est zampicari. et villanos et terras de centora. et ecclesiam sancti Viti que est in loco spanguati. cum universis pertinentiis suis. et terras. et villanos hereditaneos cum hereditate eorum. et centum modios terre quos ingerbaldus cum licentia comitis Ugonis domini sui in predicto monasterio dedit. ego nunc do concedo. et confirmo omnino qualiter predictus Ugo comes per cartulam predictam ecclesiam sancti viti et villanos in predicto monasterio sancti Laurentii dedit. et tres villanos quos Robbertus filius Turstayni in annona meo concessu predicto monasterio dedit. et centum modios terre qui sunt in territorio Cancie quos herbertus bardone qui a me illos tenebat predicto monasterio meo concessu optulit. et nolitum cum villanis et terris qualiter Raynaldus musca in predicto monasterio dedit et quinquaginta modios terre in gualdo. quos ipse Raynaldus musca in predicto monasterio dedit. et ecclesiam sancte marie que vocatur capella. que est prope matalonem cum universis suis pertinentiis. et villanos omnes cum hereditate eorum qualiter Cerbaldus meus capellanus in predicto monasterio obtulit. et criptam que vocatur fornicaria cum monte Cervino sicuti vadit via que decernit hunc montem ab alio monte. et ecclesiam sancti Iohannis que est in territorio Cicale ubi dicitur ad plescum. cum beneficio suo. et terram quam Ioffridus fessardus in predicto monasterio meo concessu dedit. et terram quam Rao de pirollo in predicto monasterio meo concessu dedit. et duos villanos meos cum tota hereditate et familia eorum nomen uni palumbo cairusus. et nomen alii iohannis alamannus et cautius petiapanis cum tota hereditate. et familia sua. quem Robbertus de ponte Indulfi monasterio predicto dedit. et sex modios terre quos mater Aymonis de argentia cum licentia predicti Aymonis sancto Laurentio dedit. que sunt prope ecclesiam eandem sancti Iohannis. et hereditatem que fuit quondam petri maraldi. quam pater meus in predicto monasterio dedit. et hereditates Iohannis franki. et muski. qualiter predictum monasterium possidet eas. et quadraginta modios terre quos Roggerius de sancto severino obtulit in predicto monasterio que sunt ad Cacapici. et Starzam que est ad duplum quam Thomas de venabile in predicto monasterio dedit. et viginti tres modios terre qui sunt in gualdo et Ihon filius ermenloth cum licencia mea et Robbertus de ponte indulfi predicto monasterio dedit. et septem alios modios terre in forignano pizzulu. et novem modios terre qui sunt ad ceraso. quos ipse predictus Ihon prefato monasterio dedit. Ita quod medietatem offeruit. et de medietate excambium suscepit cum licentia Robberti et mea. et omnes alias terras cultas et incultas. et omnes homines et res mobiles et immobiles. quas monasterium sancti Laurentii et eius rectores tenuerunt et dominati fuerunt tempore avi scilicet et patres mei. et nunc tenent. et omnia que deinceps adquirere iuste et regulariter potuerint. ad possessionem et potestatem et dominationem predicti abbatis et omnium successorum suorum. et ordinatorum. et rectorum prefati monasterii Sancti Laurentii Remota omni contrarietate et molestia omnium mortalium. Preterea do et concedo prefato Sancto monasterio. et domno Guarino venerabili abbati eiusque successoribus ut habeant plenam potestatem per omnia prescripta loca ordinare et statuere Iudices quos voluerint. Quod siquis diabolica suasione impulsus hoc scriptum violare irritumve facere presumpserit. Mille auri libras persolvat. medietatem nostro palatio et medietatem predicto abbati et successoribus suis et rectoribus suprascripti monasterii. eisque solutis hoc scriptum firmum et inviolabile maneat in perpetuum. Et ut firmius credatur et diligentius ab omnibus observetur manu propria subscripsi. et meo sigillo iussi sigillari. Horum omnium supradictorum tutor et defensor contra omnes hostes existo. prout possem meum est. + Thomas de venabili. + Raynaldus Lopinus. + Stantio viceprinceps. + Iosfridus de ponte Indulfi. + Cervasius. Ex iussione prephate serenissime potestatis Scripsi. EGO QUIRIACUS IUDEX. In anno dominice incarnationis. Millesimo. nonagesimo septimo et septimo decimo. anno principatus ipsius domini Secundi Richardi gloriosi principis Capue. DATUM quinto kalendas Septembris per quintam indictionem.

RNAM 1857, V, doc. n. 490, pp. 236-240; RNAM 2011, V, doc. n. 490, pp. 314-319.

I Regii Neapolitani Archivi Monumenta (RNAM), furono editi per la prima volta a Napoli tra il 1845 e il 1861, per iniziativa di re Ferdinando II di Borbone. Contengono le trascrizioni delle pergamene prodotte negli anni 703-1131 che facevano parte dell’originario grande fondo dei Monasteri soppressi, incendiato nel settembre del 1943 a S. Paolo Belsito da un reparto tedesco in ritirata, in cui andò perduta la documentazione più antica dell’Archivio di Stato di Napoli e di tutto il Mezzogiorno. I testi sono stati poi tradotti in italiano da Giacinto Libertini e ripubblicati dall'Istituto di Studi Atellani nel 2011.

Il documento è considerato un gemello del diploma: RNAM 1857, V, doc. n. 489, pp. 231-235; RNAM 2011, V, doc. n. 489, pp. 308-313. (Loud 1980).