Regii Neapolitani Archivi Monumenta V, n. 500, pp. 259-260
source date: [1100 June 1 - 1100 June 30] [Capua (Caserta)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ Nos in dei omnipotentis nomine Secundus Richardus divina ordinante clementia Capuanorum princeps. ad salutem et remedium animarum principum Richardi scilicet avi et Iordani patris nostri. et ob statum nostri principatus. Damus. Concedimus et Confirmamus in monasterio Sancti Laurentii levite et martiris christi. sito prope muros nostre aversane urbis. cui dominus Guarinus venerabilis abbas preest. quendam fabricatorem Constantinum nomine cum filiis suis et rebus omnibus eis pertinentibus ut a modo et deinceps. servientes in predicto monasterio cum prephato domino Guarino abbati eiusque successoribus pro parte predicti monasterii. in perpetuum. omne servitium. et censum. et dationes. que nostre parti publice facere et solvere soliti sunt Remota omni inquietudine. Contrarietate et molestatione omnium principum et successorum nostrorum vel viceprincipum. Comitum. vel vicecomitum. Iudicum. Sculdahorum. Castaldeorum. aliorumque omnium mortalium hominum. Quod si quis diabolica suasione compulsus hoc scriptum violare. irritumve facere presumpserit. quinque libras auri purissimi persolvat. Medietatem in predicto monasterio. et prephato domino Guarino venerabili abbati suisque successoribus et eiusdem monasterii rectoribus atque custodibus et medietatem nostro sacro palatio. Solutaque pena librarum. hec nostra datio. concessio. ac confirmatio. firma munita. atque inviolabilis maneat in perpetuum et ut hoc principale scriptum. firmius credatur. et diligentius ab omnibus observetur. Manu propria. illud corroboravimus et nostri sigilli impressione iussimus insigniri. (M) Ex iussione prephate serenissime potestatis. Scripsi EGO QUIRIACUS iudex in anno dominice incarnationis. M. centesimo. et vicesimo anno principatus prephati domini Richardi gloriosi principis capue. DATUM Capuam Mense iunio per octavam indictionem

RNAM 1857, V, doc. n. 500, pp. 259-260; RNAM 2011, V, doc. n. 500, pp. 344-345 (source of the text reproduced here).

I Regii Neapolitani Archivi Monumenta (RNAM), furono editi per la prima volta a Napoli tra il 1845 e il 1861, per iniziativa di re Ferdinando II di Borbone. Contengono le trascrizioni delle pergamene prodotte negli anni 703-1131 che facevano parte dell’originario grande fondo dei Monasteri soppressi, incendiato nel settembre del 1943 a S. Paolo Belsito da un reparto tedesco in ritirata, in cui andò perduta la documentazione più antica dell’Archivio di Stato di Napoli e di tutto il Mezzogiorno. I testi sono stati poi tradotti in italiano da Giacinto Libertini e ripubblicati dall'Istituto di Studi Atellani nel 2011.