Regii Neapolitani Archivi Monumenta V, n. 505, pp. 267-270
source date: [1101 March 1 - 1101 March 31] [Capua (Caserta)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ Nos saecundus Richardus divina ordinante clementia Capuanorum princeps. Notum facimus universis filiis sanctae et Catholice aecclesiae. Quoniam ob salutem et Remedium animarum principum. Richardi. scilicet avii. quam et Iordani patris nostri. ac ob statum nostri principatus. In monasterio puellarum Sancti Blaxii. Constructo prope murum nostrae aversanae urbis. subdito videlicet monasterii Sancti Laurentii In quo dominus Guarinus venerabilis abbas preest. In perpetuum damus. tradimus. Concedimus et per hoc videlicet principale scriptum. Confirmamus. decem. petias de terra quae olim fuerunt Siconis ministerialis et sunt in finibus lanei: ex quibus prima et Secunda petia sunt in loco ubi dicitur ad fractam. Prima vero petia hos habet fines. Ab uno latere. est finis terra heredum domino stephano malfride. sunt inde passus. sexaginta. Ab alio vero latere. est finis terra quam olim predicto monasterio sancti blaxii dedimus et Concessimus. sunt inde passus sexaginta et quinque. et abinde sicuti vadit usque in viam publicam. sunt inde passus triginta et quinque Ab uno capite. est finis terra maraldi tusciae sunt inde passus triginta. et quomodo revolvit iuxta terram predicti maraldi. sunt inde passus viginti et septem. Ab alio capite. est finis terra Isembardi. sunt inde passus decem et septem et medium. Secunda petia ibique est et hos habet fines. Ab uno latere. est finis terra Sassi matrone et fratrum eius Ab alio vero latere. finis via publica. sunt per unumquodque latus. passus Sexaginta et quinque Ab uno capite. est finis in terra de herede falconis gaglarde. sunt inde passus viginti. Ab alio vero Capite. est finis terra quam olim in eodem monasterio dedimus et concessimus. sunt inde passus decem et septem. Tertia petia est ad Casoriam habetque hos fines. ab uno latere est finis in terra iohannis alghisi et petri fratris eius. Ab alio vero latere. est finis in terra Sassi matrone. et fratrum eius sunt per unumquodque Latus. passus quinquaginta et septem. Ab uno capite est in terra adenulfi clerici. Ab alio vero in terra filiorum paldi medici. sunt per unumquodque caput passus sex minus pedem unum. Quarta vero petia est in loco qui dicitur trasolfu et hos habet fines. Ab uno latere. est finis terra heredum iohannis de falco. Ab alio vero latere est finis subscripta petia. sunt per unumquodque latus. passus quadraginta et octo. Ab uno capite. est finis in terra aecclesie Sanctae dei genitricis virginisque Mariae maioris. Ab alio vero Capite est finis superscripta petia de terra de predicta hede iohannis de falco. sunt per unumquodque Caput. passus decem et septem. Quinta petia in eodem loco est. et hos habet fines. Ab uno latere. est finis subscripta petia. et finis terra heredum iohannis falki. sunt inde passus septuaginta et quinque Ab alio vero latere. est finis in terra predicte aeclesiae Sancte dei genitricis et virginis. Marie. et terra iohannis sadi. et finis terra predicti monasterii. sunt inde passus sexaginta et octo. Ab uno capite. est finis terra predicte ecclesiae. Sancte. Mariae. sunt inde passus quadraginta. Ab alio vero capite. est finis prescripta petia de terra et finis terra predicti monasterii. sunt inde passus quadraginta. et tres. Sexta petia ibique est et hos habet fines. Ab uno latere. est finis terra predicti monasterii. sunt inde passus octoaginta. Ab alio vero latere. est finis in terra predicti monasterii. et finis terra iohannis mignocte et fratrum eius. et finis terra sancti angeli. et terra heredum de manso. et finis superscripta petia sunt inde passus similiter octoaginta. Ab uno Capite est finis in subscripta petia. sunt inde passus viginti. Ab alio vero capite est finis terra heredum cuiusdam iohannis sadi. et finis suprascripta petia de terra. sunt inde passus viginti et unum. Septima petia ibique est. et hos habet fines. Ab uno latere. est finis via publica. Sunt inde passus quadraginta. Ab alio vero latere. est finis subscripta petia. sunt inde passus quadraginta et tres. Ab uno Capite. est finis in terra. heredum cuiusdam mansi. sunt inde passus triginta et sex. Ab alio vero capite. est finis in terra iohannis mignocte et fratrum eius. sunt inde passus quadraginta et duos. et ab inde revolvendo. et mensurando intersicum iuxta terra heredum iohannis sadi sunt inde passus quindecim. Octava vero petia ibique est. et hos habet fines. Ab uno latere. est finis in terra predicti iohannis mignocte et fratrum eius. sunt inde passus triginta et novem. Ab alio vero latere. est finis in terra predicti monasterii sunt inde passus similiter. Ab uno capite est finis in terra heredum cuiusdam iohannis de falco. Ab alio vero Capite est finis terra petri cicini. et terra littefridi. sunt per unumquodque caput. passus. viginti et . . . . Nona petia ibique est et hos habet fines. Ab uno latere. est finis terra heredum iohannis sadi. sunt inde passus triginta et septem. Ab alio vero latere est finis in terra iaquinti. sunt inde passus triginta et novem. Ab uno Capite est via publica. Ab alio vero in terra heredum littefridi. sunt per unumquodque Caput. passus octo. Decima vero petia ibique est. et hos habet fines. ab uno latere. est finis terra predicti monasterii sancti laurentii. Ab alio vero. in terra sanctae Mariae sunt per unumquodque latus. passus viginti et septem. Ab uno capite. est finis terra heredum landonis lucie. sunt inde passus quindecim. Ab alio vero Capite. est finis terra Iacuni. Sikenulfi. sunt inde passus quattuordecim. mensurate omnes predicte petie de terra ad passum landonis seniori gastaldei. Concedimus quoque iterum et confirmamus per hoc principale scriptum in perpetuum in predicto monasterio Sancti blaxii septem petias de terra quae fuerunt cuiusdam gemme caphare. in finibus lanei. et duodecim petias de terra quae fuerunt Iohannis pandulfi ministerialis et sunt in finibus lanei in ipsis locis quos in precepto continet quod inde exinde fecimus. ad eundem monasterium. per fines et mensura. cum omnibus inferioribus ac superioribus earum omni modo qualiter in ipso precepto descriptum est. Concedimus quoque et confirmamus iterum in predicto monasterio. due petie de terris. ex quibus prima est ad campu et secunda ad campu bunituli. quas Guilielmus pinzone nostro concessu in predicto monasterio offeruit. Quam et per interventum Goffridi de ponte indulfi et ihonis filii ermenioth. per hoc videlicet principale scriptum in perpetuum. in predicto monasterio Sancti blaxii Concedimus. ac confirmamus terri filius cuiusdam martini fasane cum fratibus eius et filiis. et cum decem modios de terra quae habent in terra leburie. in loco ubi dicitur ducenta. qualiter. predictus ihon in predicto monasterio pro anima parentum suorum et suam salutem optulit. Haec omnia prescripta qualiter hic supra sunt adnotata. cum omnibus inferioribus ac superioribus earum: et cum viis in omnibus predictis terris intrandi et exeundi. et qualiter hic et in alio precepto continere dinoscitur. Nos prenominatus Secundus. Richardus. capuanus princeps per hoc principale scriptum in perpetuum. in prephato monasterio Sancti blaxii. damus. tradimus. concedimus. ac Confirmamus. ad possessionem. et potestatem. et dominationem. Rectoribus atque custodibus iam dicti monasterii faciendo inde ad hac hora et in antea proficuum et utilitatem predicti monasterii. Remota inquietudine. contrarietate. et molestia omnium principum successorum nostrorum. vel viceprincipum. Comitum. vel vicecomitum. Iudicum. Sculdahorum. Castaldeorum aliorumque omnium mortalium persona. Quod Siquis huius nostrae Concessionis et Confirmationis. paginam. Contemptor aut violator in aliquo esse presumpserit. Quinquaginta libras auri purissimi persolvat. Medietatem omnipotenti deo. et predicto monasterio Sancti blaxii martiris christi. et suis rectoribus atque custodibus. et medietatem. nostro sacro palatio. Solutaque pena librarum. hoc principale scriptum cum omnibus que continet. firmum. munitum. atque inviolabile maneat in perpetuum. Et ut hoc firmius credatur. et diligentius ab omnibus observetur. Manu propria illud corroboravimus. et nostri Sigilli inpressione iussimus insigniri. (M) Ex iussione prephate serenissime potestatis Scripsi EGO QUIRIACUS IUDEX. In anno dominice incarnationis M. Centesimo primo. Et Vicesimo primo anno principatus prephati domini Secundi. Richardi. gloriosi principis Capuae DATUM Capuam Mense. Martio. per indictionem nonam.

RNAM 1857, V, doc. n. 505, pp. 267-270; RNAM 2011, V, doc. n. 505, pp. 354-358 (source of the text reproduced here).

I Regii Neapolitani Archivi Monumenta (RNAM), furono editi per la prima volta a Napoli tra il 1845 e il 1861, per iniziativa di re Ferdinando II di Borbone. Contengono le trascrizioni delle pergamene prodotte negli anni 703-1131 che facevano parte dell’originario grande fondo dei Monasteri soppressi, incendiato nel settembre del 1943 a S. Paolo Belsito da un reparto tedesco in ritirata, in cui andò perduta la documentazione più antica dell’Archivio di Stato di Napoli e di tutto il Mezzogiorno. I testi sono stati poi tradotti in italiano da Giacinto Libertini e ripubblicati dall'Istituto di Studi Atellani nel 2011.