Regii Neapolitani Archivi Monumenta V, n. 506, pp. 271-273
source date: [1101 August 10] [Aversa (Caserta)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ IN NOMINE DOMINI SALVATORIS NOSTRI IHESU CHRISTI DEI ETERNI: SECUNDUS RICHARDUS DIVINA ORDINANTE CLEMENTIA CAPUANORUM PRINCEPS: PETITIONIBUS DILECTORUM SUORUM FIDELIUM CLEMENTER AC BENIGNE FAVET: Notum sit omnibus Sanctae et Catholice aecclesiae filiis. Quoniam Nos secundus Richardus divina ordinante clementia Capuae princeps. per interventu Richardi de aquila. et Guilielmi de pirolo. nec non Cansolini Iudicis vice nostra. nostrorum dilectorum baronum et fidelium. Insuper pro salute animarum principum Richardi scilicet avi. et Iordani patris nostri. ac ob statum nostri principatus. In Monasterio beati Laurentii. levite et martiris christi. sito prope muros nostrae aversanae urbis. Cui dominus Guarinus venerabilis abbas prehest: per hoc videlicet principale scriptum in perpetuum. offerimus. damus. tradimus. Concedimus. et Confirmamus. quattuordecim homines quos Gerbaldus Cappellanus noster tenuit in matalone. Videlicet Petrus veteranus. Sassus vulpone. Iohannes presbyter. Stephanus cazzella. Petrus benedicti. Iohannes alvus. Ioannes rod . . . . . . . . . Iohannes guerra. Bernardus. filius cuiusdam masi . . . . . . . . . . Landulfus filius cuiusdam palumbi Stephanus de sico. Iohannes piponis. Maraldus acinu. Martinus donadei. Omnes prescripti quattuordecim homines Cum omnibus Rebus et possessionibus eorum. et cum fratribus et nepotibus et filiis et universis heredibus eorum. qualiter illos tenuit et dominatus est predicitus Gerbaldus. Nos prenotatus Secundus Richardus Capuanus princeps. per hoc videlicet principale scriptum in prephato monasterio Sancti laurentii: offerimus damus. tradimus. Concedimus. et Confirmamus. ad possessionem. et potestatem. et dominationem predicti monasterii. et prephati domini Guarini venerabilis abbatis. eiusque successorum in perpetuum. ad faciendum et persolvendum ipsi omnes in predicto monasterio. omnem Censum. et dationes. publicalia et scaditiones. et servitia. et alia omnia que parti rei publice. facere et persolvere debent. aut debuerint. Quam et in predicto monasterio per hoc principale scriptum damus in excambio pro nikolao maglola. Unum nostrum hominem Videlicet Iohannes de rozza. et filios et heredes eius. cum omnibus rebus et possessionibus eius. ut cum iste iohanne qui est habitator in eodem matalone. sint quindecim. ut predictus iohannes et filios et heredes eius. in perpetuum. in predicto monasterio. faciant et persolvant. Censum. et dationes. publicalia et scaditiones. et servitia. et alia omnia que parti rei publice facere et persolvere debent aut debuerint. Item in predicto monasterio Sancti Laurentii. Concedimus et Confirmamus. aecclesiam Sancte dei genitricis virginisque Marie. quae Cappella vocatur. cum omnibus suis pertinentiis. quae est sita foras matalone. videlicet a parte orientis. qualiter Gerbaldus eam tenuit. Simili modo in predicto monasterio. Concedimus et Confirmamus. Integram. unam petiam de terra quae est in territorio matalone. loco Sambucitu. habentem in se decem et octo modios terrae et per hos fines. Ab uno latere. est finis terra quam a nos Rodulfus de ponte ercimfrida retinet. Ab alio vero latere est Coniuncta palude. Ab uno Capite. est finis via publica. Ab alio vero. est finis semita quae vadit ad eandem paludem. una cum omnibus que inferius et superius in ea esse ivenitur. et cum viis. intrandi ibidem et exeundi. et cum sepibus et universis eius pertinentiis. Haec omnia prescripta qualiter hic supraphati sumus. Nos prenotatus Secundus Richardus. Capuanus. princeps. per hoc videlicet principale scriptum. Offerimus. damus. tradimus. Concedimus. et Confirmamus. in perpetuum. in prephato monasterio sancti laurentii. ad possessionem. et potestatem et dominationem iamdicti monasterii. et prephati domini Guarini venerabilis abbatis eiusque successorum faciendo inde utilitatem eiusdem monasterii. Remota omni inquietudine. Contrarietate et molestia omnium principum. successorum nostrorum. vel viceprincipum. Comitum. vel vicecomitum. Iudicum. Sculdahorum. Castaldeorum. Aliorumque omnium mortalium persona. Quod siquis huius nostrae Concessionis et Confirmationis paginam. Contemptor. aut Violator in aliquo esse presumpserit. Quinquaginta libras auri purissimi persolvat. Medietatem predicto monasterio et prephato domino Guarino venerabili abbati: eiusque successoribus. et medietatem nostro sacro palatio. Solutaque pena librarum. hoc nostrum principale scriptum cum omnibus que Continet. firmum. munitum. atque inviolabile maneat in perpetuum. Et ut firmius credatur. et diligentius ab omnibus observetur. Manu propria illud corroboravimus. et nostri Sigilli inpressione iussimus illud insigniri. SIGNUM DOMINI SECUNDI RICHARDI (M) GLORIOSISSIMI AC MAGNIFICI PRINCIPI. + Ioffridus Iordani. + Richardus filius bartholomei. + Ihon filius ermenioth. + Rodulfus filius Raeli. + Iohannes francese. + Alamus de Rocca romana. + Petrus frantioni. + Ruallo filius aymonis. + Ciroldus singularis. Ex iussione prephate serenissime potestatis. Scripsi EGO QUIRIACUS IUDEX In anno dominice Incarnationis. M. Centesimo primo. et Vicesimo primo anno principatus prephati domini Secundi Richardi gloriosi principis Capuae. DATUM in aversana urbem Mense augusto. Videlicet in festivitate beati Laurentii. per indictionem nonam.

RNAM 1857, V, doc. n. 506, pp. 271-273; RNAM 2011, V, doc. n. 506, pp. 359-362 (source of the text reproduced here).

I Regii Neapolitani Archivi Monumenta (RNAM), furono editi per la prima volta a Napoli tra il 1845 e il 1861, per iniziativa di re Ferdinando II di Borbone. Contengono le trascrizioni delle pergamene prodotte negli anni 703-1131 che facevano parte dell’originario grande fondo dei Monasteri soppressi, incendiato nel settembre del 1943 a S. Paolo Belsito da un reparto tedesco in ritirata, in cui andò perduta la documentazione più antica dell’Archivio di Stato di Napoli e di tutto il Mezzogiorno. I testi sono stati poi tradotti in italiano da Giacinto Libertini e ripubblicati dall'Istituto di Studi Atellani nel 2011.