Regii Neapolitani Archivi Monumenta V, n. 511, pp. 281-282
source date: [1103 June 1 - 1103 June 30] [Capua (Caserta)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ Nos secundus Richardus divina ordinante clementia Capuanorum princeps. per interventum Ioffridi comitis stabuli et Ugonis de phay. nec non aliorum nostrorumdilectorum fidelium. Quam et ad salutem animarum gloriosorum principum. Richardi scilicet avii. et Iordani patris nostri. ac ob statum nostri principatus. damus. tradimus. concedimus ac confirmamus. in monasterio beati Laurentii levite et martiris christi. constructo prope nostram aversanam urbem. per hoc principale scriptum in perpetuum. hos subscriptos quinque homines. cum filiis filiabus et domibus et possessionibus. et universis pertinentiis eorum videlicet iohannes goditanus. et petrus et malfridus fratres ipsius iohannis et Canius et iohannis frater eius. quos adenulfus duto usque modo a nobis in fevo tenuit ac dominatus est. in matalone ad faciendum. et persolvendum ipsi omnes et filios et filias eorum in perpetuum in prephato monasterio et domino Guarino venerabili abbate eiusdem monasterii eiusque successoribus omne servitium. et censum. et dationes. publicalia. et scaditiones et alia omnia que parti reipublice facere et persolvituri sunt quocumque modo Concedimus etiam et Confirmamus in prephato monasterio Sancti laurentii per hoc videlicet principale scriptum persona Robberti mellosi. et personas filiorum suorum. ad serviendum et obediendum omnipotenti deo et prephato monasterio et iam nominato domino Guarino venerabili abbati suisque successoribus. Haec omnia ut supraphati sumus. Nos prephatus Secundus Richardus Capuanus princeps in predicto monasterio Sancti laurentii. per hoc videlicet principale scriptum in perpetuum. tradimus Concedimus ac Confirmamus. ad possessionem et potestatem et dominationem predicti monasterii et prephati domini Guarini venerabilis abbatis eiusque omnium successorum. Faciendo exinde omnem utilitatem eiusdem monasterii. Remota omni inquietudine. contrarietate et molestia omnium principum successorum nostrorum vel viceprincipum. comitum vel vicecomitum. Iudicum sculdahorum. castaldeorum. aliorumque omnium mortalium persona. Quod si quis huius nostre concessionis et Confirmationis paginam contemptor. aut violator in aliquo esse presumpserit. decem libras auri purissimi persolvat. Medietatem in prephato monasterio et predicto domino Guarino venerabili abbati eiusque omnibus successoribus et medietatem nostro sacro palatio. Solutaque pena librarum. hoc principale scriptum. firmum. munitum. atque inviolabile maneat in perpetuum. Et ut hoc firmius credatur. et diligentius ab omnibus observetur manu propria illud corroboravimus. et nostri sigilli inpressione iussimus insigniri. SIGNUM DOMINI SECUNDI RICHARDI (M) GLORIOSISSIMI AC MAGNIFICI PRINCIPIS. Ex Iussione prephate serenissime potestatis. Scripsi EGO QUIRIACUS IUDEX In anno dominice Incarnationis. M. Centesimo tertio. et vicesimo. III.° anno principatus prephati domini Secundi R. gloriosi principis capuae. DATUM Capua Mense Iunio per Indictionem undecimam.

RNAM 1857, V, doc. n. 511, pp. 281-282; RNAM 2011, V, doc. n. 511, pp. 371-372 (source of the text reproduced here).

I Regii Neapolitani Archivi Monumenta (RNAM), furono editi per la prima volta a Napoli tra il 1845 e il 1861, per iniziativa di re Ferdinando II di Borbone. Contengono le trascrizioni delle pergamene prodotte negli anni 703-1131 che facevano parte dell’originario grande fondo dei Monasteri soppressi, incendiato nel settembre del 1943 a S. Paolo Belsito da un reparto tedesco in ritirata, in cui andò perduta la documentazione più antica dell’Archivio di Stato di Napoli e di tutto il Mezzogiorno. I testi sono stati poi tradotti in italiano da Giacinto Libertini e ripubblicati dall'Istituto di Studi Atellani nel 2011.