Regii Neapolitani Archivi Monumenta V, n. 514, pp. 286-288
source date: [1104 May 1 - 1104 May 31] [Capua (Caserta)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ Nos secundus Richardus divina ordinante clementia Capuanorum princeps. pro salute et redemptione animarum principum Richardi scilicet avi. nec non Iordani patris nostri. ac ob statum nostri principatus. In Monasterio Beati Laurentii levite et martiris Christi. Sito prope muro nostrae aversane urbis. cui dominus Guarinus venerabilis abbas preest: per hoc videlicet principale scriptum. concedimus. ac confirmamus. aeclesiam sancti Iohannis quae est costructa prope castello nostro. qui cicala vocatur. loco ubi dicitur adplescum. cum universis suis pertinentiis. et totam terram. quam nos pro excambio dedimus. Ioffrido Fessardo. pro terra quae fuerat petri mellosi. et est infra territorium predicti nostri castelli. Item concedimus et confirmamus. in predicto monasterio. Palumbum cognomine cayrusum. qui est in predicto castello habitator. cum filiis et tota hereditate sua. et iohannes abellanum de arbustolo cum tota hereditate sua quam nunc possidet et cum duobus filiis suis. in predicto monasterio damus et concedimus. in excambio pro Gautio petia panis et pro hereditate sua. Similiter concedimus. in prephato monasterio. Iohannem alamannum. cum filiis et tota hereditate sua. Quam et per hoc principale scriptum. in predicto monasterio damus. concedimus ac confirmamus. Musculum et Gualterellumcum filiis eorum. et hereditate illorum. qualiter illi eam modo possident. nec non et Marinum rosellam cum Iohanne filio suo. et cum tota hereditate sua quam nunc possidet. ad faciendum et persolvendum hi omnes supradicti homines. In prephato monasterio et iamdicto domino Guarino venerabili abbati eiusque successoribus in perpetuum. omnem censum. et dationes. et servitia. et alia omnia que parti reipublice facere et persolvere debent. aut debuerint. Item concedimus et confirmamus. In iamdicto monasterio. tres petias terrarum quas olim Rodulfus de pirolo. nostro concessu in eodem monasterio optulit. quae sunt in territorio cicale. ex quibus due sunt ad gruptolam. et tertia prope cimiterio. quam et concedimus in iam dicto monasterio integram unam petiam de terra que aymo de argentia cum matre sua nostro consensu. in ipso monasterio optulerunt. et est prope via publica. Item concedimus ac confirmamus in iam dicto monasterio hereditatem que fuerat quondam petri maraldi. quam olim dominus Iordanus pater noster qui dudum fuerat princeps. in predicto monasterio optulit. Haec omnia prescripta qualiter hic super sunt adnotata. Nos prenotatus Secundus Riccardus Capuanus Princeps. in prenominato monasterio sancti Laurentii. per hoc videlicet principale scriptum. damus. tradimus. concedimus. adque confirmamus. ad possessionem et potestatem et donationem iam dicti monasterii. et predicti domini Guarini venerabilis abbatis eiusque successorum. faciendi exinde utilitatem eiusdem monasterii. regulariter. Remota omni inquietudine. contrarietate. et molestia omnium principum successorum nostrorum vel viceprincipum. comitum. vel vicecomitum. Iudicum. Castaldeorum. aliorumque omnium mortalium persona. Quod si quis huius nostre concessionis et confirmationis paginam contemptor. aut violator in aliquo esse presumpserit. decem libras auri purissimi persolvat. Medietatem nostro sacro palatio. et medietatem prephato monasterio. et predicto domino Guarino venerabili abbati eiusque successoribus. Solutaque pena librarum. hoc principale scriptum cum omnibus que continet. firmum. munitum. atque inviolabile maneat in eternum. Et ut hoc principale scriptum firmius credatur et diligentius ab omnibus observetur. Manu propria corroboravimus. et nostri sigilli inpressione iussimus insigniri + (M) Ex Iussione prephate serenissime potestatis. Scripsi. EGO QUIRIACUS IUDEX. In anno dominice incarnationis. M. Centesimo quarto. Et Vicesimo quarto anno principatus prephati domini Secundi. R. gloriosi principis Capuae. DATUM Capua Mense Magio per indictionem duodecimam +

RNAM 1857, V, doc. n. 514, pp. 286-288; RNAM 2011, V, doc. n. 514, pp. 378-380 (source of the text reproduced here).

I Regii Neapolitani Archivi Monumenta (RNAM), furono editi per la prima volta a Napoli tra il 1845 e il 1861, per iniziativa di re Ferdinando II di Borbone. Contengono le trascrizioni delle pergamene prodotte negli anni 703-1131 che facevano parte dell’originario grande fondo dei Monasteri soppressi, incendiato nel settembre del 1943 a S. Paolo Belsito da un reparto tedesco in ritirata, in cui andò perduta la documentazione più antica dell’Archivio di Stato di Napoli e di tutto il Mezzogiorno. I testi sono stati poi tradotti in italiano da Giacinto Libertini e ripubblicati dall'Istituto di Studi Atellani nel 2011.