Regii Neapolitani Archivi Monumenta V, n. 521, pp. 301-303
source date: [1105 October 1 - 1105 October 31] [Capua (Caserta)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ IN NOMINE DOMINI SALVATORIS NOSTRI IHESU CHRISTI DEI ETERNI: SECUNDUS RICHARDUS DIVINA ORDINANTE CLEMENTIA CAPUANORUM PRINCEPS: PETITIONE DILECTORUM SUORUM FIDELIUM FAVET: + NOS secundus Richardus proles bone memorie Iordani principis. Notificari volumus omnibus filiis Sanctae et Catholicae aecclesiae. quoniam Robbertus de medania Consanguineus noster. nec non Roggerius miles eius. nostram exoraverit clementiam quatenus in monasterio dei et Beati Laurentii. levite et martiris christi sito pene murum nostrae aversane urbis cui dominus Guarinus venerabilis abbas prehest. Concederemus duas petias terre. quas pro animabus parentum illorum ipsi in eodem monasterio dederunt. Cumque talis petitio nobis ab eis facta fuisset. propter amorem omnipotentis dei. et illorum nostrorum fidelium. per hoc videlicet principale scriptum. in iam dicto monasterio. in perpetuum. Concedimus ac Confirmamus. ipsas integras duas petias terrae que sunt in pertinentia matalonis. propae aecclesiam. Sanctae dei genitricis virginisque Mariae. quae est constructa in loco qui dicitur iugnanum. Quarum prima. est in loco ubi dicitur ad la Sambuca et hos subscriptos habet fines. Ab uno latere quod est a parte meridie. est finis terra iohannis bovi sicuti vadit recte mensurando contra orientalem partem. sunt inde passi triginta et sex. et medium et ab inde qualiter vadit contra septentrionem.est finis terra iohannis de sico. sunt inde passi triginta: et deinde contra orientem iuxta eadem petia terre. sunt inde passi triginta et quatuor. et abinde qualiter descendit paululum usque ad terram petri de fusca. sunt passi sex et abinde vadit mensurando contra orientem iuxta eadem terra. et terra martini dardani. et finis aliam petiam terrae predicti petri de fusca. sunt inde passi sexaginta et unum. et abinde sicuti vadit contra septentrionem sunt inde passi novem minus pes medium. et abinde sicuti vadit directe mensurando contra orientalem plagam. iuxta terram petri de fusca et fratris eius. usque ad terram Sancti agnelli. sunt inde passi decem et novem et abinde sicuti vadit contra septentrionem iuxta terram leonis notarii. sunt inde passi sexaginta et quattuor minus pedem unum. et deinde sicuti vadit mensurando contra orientem usque ad terram presbiteri petri betrani. est finis terra heredum iohannis donatiurti. et terra heredum maraldi fulki sunt inde passi sexaginta et octo et medium. Ab alio vero latere quod est a septentrione. est finis aliquantulum terre arturi clerici: et finis via publica quae vadit ad matalonem. sunt inde passi trecentos et sexaginta et quinque Ab uno capite quod est ab oriente. est finis predictam terram presbiteri petri betrani. et finis terra quam fuit petri notarii. et finis terra quam petrus de fusca residet. et finis terra iohannis ferrarii. et finis terra iohannis befanii. et finis terra aecclesiae sancti martini de matalone. sunt inde cum ipsa sepis mensurata. passi Centum. triginta. Ab alio vero capite. quod est ab occidente: est finis alia via publica. sunt inde passi centum viginti. Saecunda vero petia. est ubi dicitur ad la spannella. habetque hos subscriptos fines. A latere quod est ab oriente. est finis terra. filiorum dominici palumbi. et finis sanctae mariae adgruttulae. est finis terra sancte crucis de saglano sunt inde passus centum octoaginta et quattuor. Ab alio vero latere. est finis terra hominum ecclesie sancti protomartiris stephani et sanctae agathes sanctae capuanae sedis. sunt inde passi duocentum et quattour. Ab uno Capite quod est a meridie. est finis via publica sunt inde passus quinquaginta et quinque. Ab alio vero capite. est finis terra prephate Capuanae saedis. sunt inde passus sexaginta. Prescripte due petie de terra per prescriptos fines. et mensuras. mensurate ad passum landonis. seniori gastaldi. una cum omnibus inferioribus. ac superioribus earum et cum viis in eis intrandi et exeundi et cum omnibus pertinentiis illarum qualiter ipsi prenominati Robbertus de mediana scilicet et Rogerius illas. in fevo a nobis tenuerunt. Nos prenotatus Secundus Richardus Capuanus princeps in iam phato monasterio Sancti Laurentii per hoc principale scriptum in perpetuum. Concedimus. ac Confirmamus ad possessionem. et potestatem predicti monasterii e iam nominati domini Guarini venerabilis abbati eiusque successorum faciendi exinde utilitate ipsius monasterii. Remota omni inquietudine. Contrarietate nostra. nostrorumque successorum. et illorum Robberti de medania et Roggerii. et successorum illorum aliorumque omnium mortalium persona. Quod si quis huius nostrae concessionis et confirmationis paginam Contemptor. aut Violator aliquo aessae presumpserit. Quinquaginta libras auri purissimi persolvat. Medietatem in predicto monasterio sancti laurentii. et medietatem nostro sacro palatio. Solutaque pena. hoc principale scriptum cum sua continentia. firmum. munitum. atque inviolabile maneat in perpetuum. Et ut hoc firmius credatur et diligentius ab omnibus observetur. Manu propria illud corroboravimus. et nostri Sigilli inpressione iussimus insigniri. SIGNUM DOMINI SECUNDI RICHARDI (M) GLORIOSISSIMI AC MAGNIFICI PRINCIPIS. + Ego Rothbertus de medania me subscripsi. + Ego Rogerius filius Richardi me subscripsi. Ex Iussione prephate serenissime potestatis Scripsi EGO QUIRIACUS PALATINUS IUDEX In anno dominice Incarnationis. millesimo. Centesimo Quinto. et vicesimo sexto anno principatus prephati domini Secundi Richardi gloriosi principis capue. Datum Capua Mense Octobri per Indictionem Quartadecimam.

RNAM 1857, V, doc. n. 521, pp. 301-303; RNAM 2011, V, doc. n. 521, pp. 393-395 (source of the text reproduced here).

I Regii Neapolitani Archivi Monumenta (RNAM), furono editi per la prima volta a Napoli tra il 1845 e il 1861, per iniziativa di re Ferdinando II di Borbone. Contengono le trascrizioni delle pergamene prodotte negli anni 703-1131 che facevano parte dell’originario grande fondo dei Monasteri soppressi, incendiato nel settembre del 1943 a S. Paolo Belsito da un reparto tedesco in ritirata, in cui andò perduta la documentazione più antica dell’Archivio di Stato di Napoli e di tutto il Mezzogiorno. I testi sono stati poi tradotti in italiano da Giacinto Libertini e ripubblicati dall'Istituto di Studi Atellani nel 2011.