Regii Neapolitani Archivi Monumenta V, n. 522, pp. 304-305
source date: [1106 April 1 - 1106 April 30] [Capua (Caserta)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ Ego Robbertus filius bone memorie Iordanis principis procurator scilicet principatus Capuae cum subscriptis baronibus et ceteris aliis per interventum Goffridi de medania. Concedo et Confirmo. in Monasterio beati Laurentii. levite et martiris christi. constructo prope aversana urbe. cui dominus guarinus venerabilis abbas prehest. Quadraginta modios terrarum ad pontem sancti Martini in territorio Capuae in subscriptis locis. ad passum Landonis senioris gastaldei set ad mensuram de passo aversanae urbis. sunt modios triginta et septem. Videlicet ad fossas figulorum modium unum. et ad anglonem iuxta laneum modios septem. Ad locum qui vocatur frigidus. modios sex. et quartas septem. Ad fossatellum. modii duo. et quarte tres. Ad frascaritum vero modios viginti. Etiam et in territorio matalonis duas petias terrarum in subscriptis locis et per subscriptos fines. quas et quos omnes modios terrarum. Goffridus de medania pro anima Robberti de medania aliorumque parentum suorum in prephato monasterio dedit et optulit meo concessu. Prima ex ipsis petiis terrarum. est in territorio matalone in loco scilicet qui dicitur alicicini et hos habet fines. Ab uno latere quod est a parte orientis. est finis terra ardoyni de matalone. et finis terra iohannis limatano. et finis Stephani malfridi et finis via publica. sunt inde per longitudinem. passus ducentos et sexaginta et quinque. Ab alio vero latere est finis terra predicti Ioffridi. sunt inde passus ducentos et sexaginta et septem. Ab uno Capite quod est a parte meridiei est finis terra heredum iohannis tilla. et finis terra iohannis alvo sunt inde per latitudinem passus sexaginta et octo. Ab alio vero capite est finis terra iohannis sabbatini sunt inde passus Sexaginta et octo. Secunda vero petia. est propae aecclesiam Sanctae Mariae virginis de iugnano. Ab uno latere quod est a parte orientis est terra filii aginardi: sunt inde. passus duo centos et Sexaginta. Ab alio vero latere est finis terra. landonis tille filii quondam iohannis tille. sunt inde similiter passus ducentos et sexaginta. Ab uno Capite quod est a septemtrione. est finis via publica sunt inde passus per latitudinem viginti et quattuor. Ab alio vero capite. est finis alia via publica. sunt inde passus viginti. Has predictas duas petias terrarum per predictos fines mensurate ad passum landonis seniori gastaldei. nec non et totam terram quam superius adscripta est in territorio capuae ut dixi. Una cum omnibus inferioribus ac superioribus earum omnium quam et cum viis in ipsis terris intrandi et exeundi. et cum universis pertinentiis illarum. Ego prephatus Robbertus cum subscriptis baronibus et cum aliis de precatu predicti Ioffridi de medania in iam memorato monasterio Sancti laurentii. Concedimus et Confirmamus imperpetuum per hanc paginam. ad possessionem et potestatem eiusdem monasterii et predicti domini Guarini venerabilis abbatis eiusque successorum. omnium faciendi exinde utilitatem eiusdem monasterii. Remota omni inquietudine Contrarietate et molestia omnium mortalium persona. Quod Si quis hanc nostram concessionem et confirmationem in aliquo violator esse presumpserit. Quinquaginta libras auri purissimi persolvat. Medietatem in prephato monasterio. et medietatem Capuanae curiae. et soluta pena hoc scriptum cum omnibus quae et qualiter continet. firmum. munitum atque inviolabile maneat imperpetuum. et ut hoc firmius credatur et diligentius ab omnibus observetur. manu propria subscripsi. et meo sigillo sigillari precepi. + EGO PREPHATUS ROBERTUS: + EGO IORDANUS. + EGO PREDICTUS GOSFRIDUS DE MEDANIA. + Ego Anseri. + Ego Iuo economus. + Ego Rodulfus filius Rahelis. + Ego Willelmus de pirolo. + Ego Guarinus. + Ego Robbertus abbas. + Ego Alexander. + Ego Ioffridus de poholdone. + ego petrus stanctiotus. Ex Iussione predicti Robberti Scripsi EGO QUIRIACUS PALATINUS IUDEX. preceptum istud In anno dominice Incarnationis Millesimo Centesimo Sexto. DATUM Capuam Mense Aprelis per Indictionem quartasecimam

RNAM 1857, V, doc. n. 522, pp. 304-305; RNAM 2011, V, doc. n. 522, pp. 396-398 (source of the text reproduced here).

I Regii Neapolitani Archivi Monumenta (RNAM), furono editi per la prima volta a Napoli tra il 1845 e il 1861, per iniziativa di re Ferdinando II di Borbone. Contengono le trascrizioni delle pergamene prodotte negli anni 703-1131 che facevano parte dell’originario grande fondo dei Monasteri soppressi, incendiato nel settembre del 1943 a S. Paolo Belsito da un reparto tedesco in ritirata, in cui andò perduta la documentazione più antica dell’Archivio di Stato di Napoli e di tutto il Mezzogiorno. I testi sono stati poi tradotti in italiano da Giacinto Libertini e ripubblicati dall'Istituto di Studi Atellani nel 2011.

Si noti come Roberto I nel 1106 non si definisca ancora princeps, bensì procurator ("reggente"): la sua successione al trono fu più tribolata del previsto, ed egli non potè fregiarsi formalmente del titolo di principe se non dopo alcuni mesi dalla morte del padre.