Regii Neapolitani Archivi Monumenta V, n. 534, pp. 336-340
source date: [1109 October 1 - 1109 October 31]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ Notum sit omnibus filiis sanctae et Catholice aecclesiae. Quoniam Ego prephatus Robbertus gratia dei Capuanus princeps. ob salutem et remedium animarum gloriosorum principum Richardi scilicet avii. et Iordanis patris nec non Richardi fratris mei. ac ob statum principatus mei. Concedo. et Confirmo per hoc principale scriptum in perpetuum. Monasterio Sancti Laurentii levite et martiris christi. sito circa muros nostrae aversanae urbis. et domino Alberoni venerabili abbati eiusdem monasterii. suisque successoribus Videlicet monasterium sancti laurentii constructum in Capua. cum universis rebus et pertinentiis suis qualiter modo possidet et dominatur qualiter sibi legali modo pertinere videtur. Et aecclesiam sanctae Reparate. et aecclesiam sancti blassii cum omnibus pertinentiis illarum. et unum molendinum in flumine vulturni. quam Guarnerius dedit et optulit predicto monasterio. cum portu et Cursu aquarum et omnibus instrumentis eius. et medietatem de uno molendino Quam in predicto fluvio ei dedit Iozzolinus. similiter cum omnibus instrumentis suis. et terras et homines et molendina et cursus aquarum quae sunt in saone et circa saonem quae Guilelmus de alno dedit predicto monasterio. cum omnibus suis pertinentiis qualiter monasterium modo possidet et dominatur. et terras. et homines et molendina. et Cursus. aquarum quae sunt in montanari. quae predictus Guilielmus ei dedit cum omnibus suis pertinentiis. qualiter monasterium ea modo dominatur. et nepotes presbyteri bernardi. cum terris et omnibus suis pertinentiis qualiter predidictus Guilielmus. eos tenuit. et predicto monasterio dedit. et aecclesiam sancti andree quae est in Calino. cum suis pertinentiis. et aecclesiam sancti andree quae est in territorio suesse cum omnibus que ei pertinet et modo dominatur. et aecclesiam sancte Marie. et aecclesiam sancti iohannis. quae sunt in territorio mignani quas Ugo sorellus dedit et optulit hospitali predicti monasterii. cum omnibus suis pertinentiis. et monasterium sanctae Crucis quod est in territorio Calatiae. cum omnibus suis pertinentiis. et Casale quod dicitur marzanum frigidum cum hominibus et universis suis pertinentiis. et aecclesiam sancti martini de matalone. nec non aecclesiam sanctae mariae de Iugnano. cum hominibus. et universis pertinentiis illarum. et aecclesiam sanctae Marie de spelunca. et aecclesiam sancti salvatoris de vallo. et aecclesiam Sanctae Mariae de domicella. et aecclesiam sancti angeli de lauro. cum hominibus et universis pertinentiis earum. et decimationem nucerie de annona. et de vino. de fructibus et de animalibus. et aecclesiam sancti Cononis. et aecclesiam sancti Severini que sunt in acerra. et aecclesia Sancti laurentii quae est in territorio Suessole et acerre. in pantano scilicet iuxta boscum. cum omnibus pertinentiis earum. et terras et villanos quos Rannulfus de argentia dedit predicto monasterio in territorio acerre. et casollam cum aecclesia Sancte Mariae. cum villanis cum pertinentiis suis. sicuti predictus pater meus Iordanus princeps. et Richardus. princeps frater meus dederunt predicto monasterio. et monasterium Sancti Vincentii. cum hominibus et universis eius pertinentiis. et duo molendina quae sunt ad pontem Silicis. et Sex villanos quos omfridus de calvo dedit ipsi monasterio. et unum molendinum ipsius monasterii quod est ad calambricitum in aqua lanei cum omnibus predictis villanis et molendinis pertinentibus. et presbyterum marium qui habitat in villa gareliani. cum familia sua tota et universis pertinentiis suis. qualiter tenuit et dedit Richardus filius gunduini ipsi monasterio. et aecclesiam de nobole et terras et villanos sicut predictus Richardus avus meus dedit ei. et decimationem de Rapale quam Vhardus de claromonte ei dedit. et terras et villanos qui sunt in vico piponis. sicut Raynaldus filius ugonis ipsi monasterio dedit. et starzam quae dicitur de Ceraso quam heredes Ugonis blanci dederunt eidem monasterio. et ortos. et curtisanos qui sunt prope muros averse sicut Ugo blancus ibi dedit. et viridiarium quod est iuxta forum diei sabbati. et lacum patriensem cum lintribus et paraturis. et piscationibus et aliis pertinentiis sicuti pater meus et frater meus tenuerunt et dominati fuerunt. et quicquid iure pertinet antiquitus monasterio in canalibus et in toto lacu patriense. et aecclesiam Sancti Renati quae est in vico cupuli cum omnibus pertinentiis suis. sicut sanguala dedit ipsi monasterio. et aecclesiam Sancti Angeli de monte christi cum silva. et omnibus sibi pertinentibus et terras de gualdo patriae quas Rannulfus britto dedit eidem monasterio. et Concedo in eodem monasterio. dotalium alfarane quae fuit uxor Robberti de sancta ebremunda. terras scilicet quae est in zampicari. et villanos et terras de centora. Nec non ecclesiam sancti viti quae est in loco spangati. cum universis pertinentiis suis. et terras et villanos hereditaneos cum hereditatibus illorum. et Centum modios terrae. quos Ingerbaldus cum licentia Ugonis comitis domini sui in predicto monasterio dedit. concedo. et Confirmo qualiter predictus Ugo comes per cartulam. predictam ecclesiam sancti Viti. et villanos in predicto monasterio sancti laurentii dedit. nec non et tres villanos quos Robbertus filius turstayni in arnone concessu predicti fratris mei Richardi principis. in eodem monasterio dedit. Nec non centum modios terrarum qui sunt in territorio Cantie quos herbertus bardone concessu prephata Richardi principis fratris mei in ipso monasterio optulit. et Nolitum cum villanis. et terris qualiter Raynaldus mica in predicto monasterio dedit. et quinquaginta modios terrarum qui sunt in gualdo quos iamdictus Raynaldus mica ibi dedit. et aecclesiam Sancte mariae quae vocatur cappella. quae est propae matalonem cum universis suis pertinentiis. et cum villanos omnes cum hereditatibus illorum qualiter Cerbaldus capellanus in predicto monasterio cum consensu fratris mei dedit. et criptam fornicariam cum monte cervino. sicuti vadit viam que decurrit intus hunc montem. et alium montem. et terram quam ioffridus fessardu cum consensu predicti fratris mei in eodem monasterio dedit. et terram quam Rodulfus de pirolo in predicto monasterio per consensum iam memorati fratris mei dedit. et Concedo ipsi monasterio duos villanos meos nomen uni palubo. et nomen alii iohannes alamannus. cum familia et hereditatibus illorum. qualiter prephatus. Richardus. frater meus ibidem concessit. et Cautium petia panis cum familia. et hereditate sua. quem Robbertus de ponte indulfi eidem monasterio dedit. et Sex modios terrarum quos mater aymonis de argentia cum licentia ipsiusi aymonis ipsi monasterio dedit. et . . . . . . . . prope ecclesiam sancti iohannis. Et hereditas quae fuit quondam petri maraldi. quae prephatus pater meus eidem monasterio dedit. et hereditates iohannis franchi. et muschi. qualiter predictum monasterium possidet et dominatur. Nec non quadraginta modios terrarum. quos olim Roggerius de sancto severino optulit in predicto monasterio. qui sunt ad casa paci. et concedo etiam ipsi monasterio in prephata terra quam Roggerius predictus. habuit in loco ubi dicitur ad viam mundam quam ipse dedit cum consensu prephati Richardi principis fratris mei in ipso monasterio per cartulam dedit. per fines. et partes sicuti in ipsa cartula leguntur. et concedo in eodem monasterio Starzam quae est adupplum quam thommas de venabile in predicto monasterio dedit. et viginti et tres modios terrae. qui sunt in gualdo. quos iohannes filius ermioth cum licentia prephati. Richardi. principis fratris mei. et Robbertus de ponte indulfi predicto monasterio dedit. et septem alios modios terrarum in forignano pizzolu. et novem modios terre qui sunt ad cerasum quos ipse predictus ihon predicto monasterio dedit. itaque medietas offeruit. et de medietate excambium suscepit. cum licentia prephati principis fratris mei. et memorati Robberti. nec non aecclesiam Sancti iohannis. quae est in territorio Cicale ubi dicitur ad plescum. cum beneficio suo. in predicto monasterio concedo. et confirmo. Concedimus quoque. et Confirmamus in memorato monasterio Sancti Laurentii Cesam bonelli. preter introitus. et exitus hominum Capuae. et preter portas molendinorum illorum. et portum patriense. et ius eiusdem portibus. sicuti modo habere et possidere videtur. monasterium sancti laurentii. nec non et omnes homines. et omnes terras cultas et incultas. quas predictum monasterium sancti Laurentii. et rectores eius tenuerunt et dominati fuerunt temporibus principum antecessorum meorum. Richardi. scilicet avi. et Iordani patris. nec non Richardi. fratris mei. et quae nunc legaliter tenent. insimul cum omnia prescripta. Nos prenotatus. Robbertus capuanus princeps. per hoc principale scriptum in perpetuum. in prenominato monasterio. et domino Alberoni venerabili abbati ipsius monasterii. et successoribus suis. Concedo. et confirmo. ad possessionem. et potestatem. et dominationem predicti monasterii et prephati domini Alberonis venerabilis abbatis eiusque successorum faciendo exinde utilitatem ipsius monasterii. Remota omni inquietudine. Contrarietate. et molestia omnium principum successorum nostrorum vel principum vice. Comitum vel vicecomitum. iudicum. sculdahorum. Castaldeorum. aliorumque omnium mortalium personae. Quod si quis diabolica suasione compulsus hoc scriptum violare. irritumve facere presumpserit. Mille Libras auri purissimi persolvat. Medietatem ipsi venerabili monasterio sancti Laurentii. et predicto domino reverentissimo Alberoni abbati eiusque successoribus. et medietatem. meo palatio. Solutaque pena librarum. hoc scriptum firmum munitum et inviolabile maneat in perpetuum. et ut firmius credatur. et diligentius ab omnibus observetur. manu propria subscripsi. et meo sigillo sigillari impressione precepi. (M) + Ego Ioffridus de Poholdone + Ego Alexander de pirolo + Ego Bernardus maldericus. Ex Iussione prephate serenissime potestatis Scripsi EGO ......................... In anno dominice Incarnationis. Millesimo. Centesimo nono. et tertio anno principatus ipsius prephati domini. Robberti gloriosissimi ac magnifici principis Capue. DATUM Mense Octobris per indictionem tertiam.

RNAM 1857, V, doc. n. 534, pp. 336-340; RNAM 2011, V, doc. n. 534, pp. 433-438 (source of the text reproduced here).

I Regii Neapolitani Archivi Monumenta (RNAM), furono editi per la prima volta a Napoli tra il 1845 e il 1861, per iniziativa di re Ferdinando II di Borbone. Contengono le trascrizioni delle pergamene prodotte negli anni 703-1131 che facevano parte dell’originario grande fondo dei Monasteri soppressi, incendiato nel settembre del 1943 a S. Paolo Belsito da un reparto tedesco in ritirata, in cui andò perduta la documentazione più antica dell’Archivio di Stato di Napoli e di tutto il Mezzogiorno. I testi sono stati poi tradotti in italiano da Giacinto Libertini e ripubblicati dall'Istituto di Studi Atellani nel 2011.