Regii Neapolitani Archivi Monumenta V, n. 542, pp. 358-359
source date: [1112 April 1 - 1112 April 30] [Capua (Caserta)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ NOS Robbertus divina ordinante clementia Capuanorum princeps per interventum Iohannis vice nostri Capuae et Sikonis vicecomitis matalonis. ac Crispini iudicis. nostrorum dilectorum fidelium. tibi iohanni cognomento mazzota. quondam silvestri. habitatori iam nominati nostri Castelli matalonis. et tuis heredibus inperpetuum. per hoc videlicet principale scriptum Concedimus ac Confirmamus. integram unam petiam de terra quae est in territorio ipsius castelli. in loco qui dicitur Casorbici. et hos subscriptos habet fines. ab uno latere quod est a parte orientis. est finis via publica. sunt inde per longitudinem passus Centum. et novem. Ab alio vero latere quod est ab occidente. est finis terra heredum quondam martini caractanu. et finis terra martini sabbatini. et finis terra heredum quondam Martini. ramphi. sunt inde passus Centum et duodecim. Ab uno capite quod est a parte meridiei est finis terra petri de ysa. et finis terra martini scaccatu. sunt inde passus Centum. ab alio vero capite quod est a septentrione. est finis via publica. sunt inde per trasversum passus. nonaginta. Hec autem predicta petia de terra per predictos fines et passus. mensurata scilicet ad passum landonis senioris gastaldei. una cum omnibus inferioribus ac superioribus eius. et cum viis in ea intrandi et exeundi. et cum sepibus et limitibus et universis pertinentiis eius. et qualiter tibi pertinere dinoscitur per cartulam quam olim tibi inde fecit purpura filia quondam . . . . . . . . . . et uxor quondam iohannis monte sarclese. scilicet. in anno dominice incarnationis M. centesimo quarto. et vicesimo quarto anno principatus domini secundi Richardi principis fratris nostri. mense ianuario per indictionem duodecimam. quae cartula descripta est a leone notario matalonense. Roborata vero. per iohannem clericum et iudicem. Nos prephatus Robbertus capuanus princeps. tibi predicto iohanni tuisque heredibus in perpetuum Concedimus et Confirmamus. habendi. possidendi fruendi quietam absque omni contrarietate et molestia nostra. nostrorumque successorum principum et viceprincipum. Comitum vel vicecomitum. iudicum Castaldeorum. aliorumque omnium mortalium personae. ita tamen. ut ammodo et in antea. tu et tui heredes. ipsa petia de terra. a nobis et a successoribus nostris per indicate finis recognoscatis et semper teneatis. Quod siquis huius nostrae concessionis et Confirmationis paginam. Contemptor aut violator extiterit. quinque libras auri purissimi persolvat. Medietatem nostro palatio. et medietatem. tibi predicto iohanni tuisque heredibus Solutaque paena librarum auri. hoc principale scriptum. cum omnibus quae et qualiter supraphati sumus. firmum. munitum. atque inviolabile maneat in perpetuum. et ut firmius credatur et diligentius. ab omnibus observetur. Manu propria illud corroboravimus. et nostri sigilli inpressione iussimus insigniri. (M) Ex iussione prephate serenissime potestatis. Scripsi. EGO QUIRIACUS PALATINUS IUDEX In anno dominice incarnationis. M.° C.° XII.° et quinto anno principatus. prephati domini. Robberti gloriosi principis Capuae. DATUM Capuae. Mense aprilis indictionem.

RNAM 1857, V, doc. n. 542, pp. 358-359; RNAM 2011, V, doc. n. 542, pp. 459-460 (source of the text reproduced here).

I Regii Neapolitani Archivi Monumenta (RNAM), furono editi per la prima volta a Napoli tra il 1845 e il 1861, per iniziativa di re Ferdinando II di Borbone. Contengono le trascrizioni delle pergamene prodotte negli anni 703-1131 che facevano parte dell’originario grande fondo dei Monasteri soppressi, incendiato nel settembre del 1943 a S. Paolo Belsito da un reparto tedesco in ritirata, in cui andò perduta la documentazione più antica dell’Archivio di Stato di Napoli e di tutto il Mezzogiorno. I testi sono stati poi tradotti in italiano da Giacinto Libertini e ripubblicati dall'Istituto di Studi Atellani nel 2011.