Regii Neapolitani Archivi Monumenta V, n. 543, pp. 360-362
source date: [1113 January 1 - 1113 January 31] [Capua (Caserta)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ IN NOMINE DOMINI SALVATORIS NOSTRI IHESU CHRISTI DEI ETERNI: ROBBERTUS DIVINA ORDINANTE CLEMENTIA CAPUANORUM PRINCEPS: PETITIONE DILECTORUM SUORUM FIDELIUM CLEMENTER FAVET: Nos Robbertus divina ordinante clementia Capuanorum princeps. Notum fieri volumus omnibus filiis sanctae et Catholice aecclesiae. quoniam aymo de argentia. et Ionathas frater eius filii Cuiusdam Rannulfi de argentia. nostram deprecati sunt clementiam. quatenus Monasterio sancti Laurentii. sito prope murum nostrae aversanae urbis. cui dominus Matheus venerabilis abbas prehest. ob amorem omnipotentis dei et illorum. Concederemus duas petias terrarum quas predictus Rannulfus pater illorum. temporibus bone memorie Richardi principis avi. et Iordani principis patris nostri. ac Secundi Richardi principis fratris nostri. tenuit ac dominatus est in feudo. ab ipsis principibus quas aetiam ipse aymo post mortem predicti Rannulfi patris eius. tenuit. et dominatus est usque nunc. Quorum petitionem confestim ut audivimus. ob amore omnipotentis dei. et salutem anime nostrae et illorum eorumque parentum. libenter annuimus. Nunc autem per interventum predictorum fratrum. aymonis scilicet et Ionathe. per hoc videlicet principale scriptum in prenotato sancto Monasterio sancti Laurentii in perpetuum damus. Concedimus. ac Confirmamus integras iam dictas duas petias terrarum. quae sunt foras hanc nostram memoratam. Civitatem. ex quibus prima est. in loco qui nuncupatur via munda. et hos subscriptos habet fines. A prima parte. que est a parte orientis. est finis via publica. quae vadit iusta ipsum locum qui vocatur via munda. a saecunda parte quae est a parte meridiei. incipiente ab eadem via. est finis terra culta predicti monasterii. et deinde qualiter vadit directe. est finis terra et silva predicti monasterii. A tertia vero parte. quae est a parte occidentis. est finis terra. predicti monasterii. A quarta namque parte. quae est a septemtrione. est finis medius fossatus unde aqua quae vocatur. aprimus. decurrit. Secunda vero petia. est prope aecclesiam sancti Barbati subdita predicto aversano monasterio. hos subscriptos habet fines. Ab uno latere. quod est a parte meridiei. est finis terra et pratum quod dicitur Radoaldi. que est ipsius monasterii. et abinde revolvente. est finis ipsa terra et pratum. et abinde qualiter vadit directe fine predicta terra et pratum. et finis terra landulfi salernitani et de consortium eius. Ab alio vero latere quod est a parte septemtrionis est finis medius fossatus qui vocatur aprimus. Ab uno capite. quod est a parte orientis. est finis terra et fossatus qui decernit hanc terram a terra predicti monasterii. Ab alio vero capite quod est a parte Occidentis. est finis fossatus qui decernit hanc terram a terra ipsius Landulfi salernitani et consortium eius. usque in ipso aprimo. Prescriptas duas petias. terrarum. per suprascriptas indicatas fines. una cum omnibus inferioribus ac superioribus earum. et cum viis in ipsis intrandi et exeundi. et cum sepibus et limitibus et universis pertinentiis illorum. Nos memoratus Robbertus Capuanus princeps. per interventum predictorum fratrum aymonis scilicet et Ionathe ut prediximus. in prenotato sancto monasterio sancti Laurentii aversani. in perpetuum per hoc videlicet principale scriptum. damus. tradimus. Concedimus. ac Confirmamus. ad possessionem et potestatem et dominationem ipsius sancti monasterii et iam dicti domini Mathei venerabilis abbatis et omnium successorum eius faciendi in ipsa terra utilitatem ipsius monasterii. Remota omni inquietudine. contrarietate et molestia. omnium principum successorum nostrorum vel viceprincipum. Comitum vel vicecomitum. Iudicum. sculdahorum Castaldeorum. et predictorum fratrum. et omnium mortalium personae. Quod si huius nostre Concessionis et Confirmationis paginam. Contemptor. aut violator extiterit. aut contra hoc principale scriptum agere presumpserit. Quinquaginta libras auri purissimi persolvat. Medietatem ipsi sancto monasterio. et memorato domino Matheo Venerabili abbati. et successoribus eius. et medietatem nostro sacro palatio. et soluta paena. firmum. munitum atque inviolabile maneat in perpetuum. et ut firmius credatur et diligentius ab omnibus observetur. Manu propria illud corroboravimus. et nostri sigilli impressione iussimus insigniri. SIGNUM DOMINI ROBBERTI (M) GLORIOSISSIMI AC MAGNIFICI PRINCIPIS. + Ego prephatus Aymo. Ego Ugo filius giroldi. + Ego predictus Ionathas. Ego Ionathas filius Ionathe. + Ego iohannes comes palatii. Ego Henricus de abolito + Ex iussione prephate serenissime potestatis scripsi EGO QUIRIACUS PALATINUS IUDEX In anno dominice Incarnationis. M.° Centesimo. tertiodecimo. et VII° anno principatus domini Robberti gloriosi ac invictissimi principis. DATUM Capuano palatio. Mense ianuario per Indictionem Sextam.

RNAM 1857, V, doc. n. 543, pp. 360-362; RNAM 2011, V, doc. n. 543, pp. 461-463 (source of the text reproduced here).

I Regii Neapolitani Archivi Monumenta (RNAM), furono editi per la prima volta a Napoli tra il 1845 e il 1861, per iniziativa di re Ferdinando II di Borbone. Contengono le trascrizioni delle pergamene prodotte negli anni 703-1131 che facevano parte dell’originario grande fondo dei Monasteri soppressi, incendiato nel settembre del 1943 a S. Paolo Belsito da un reparto tedesco in ritirata, in cui andò perduta la documentazione più antica dell’Archivio di Stato di Napoli e di tutto il Mezzogiorno. I testi sono stati poi tradotti in italiano da Giacinto Libertini e ripubblicati dall'Istituto di Studi Atellani nel 2011.