Regii Neapolitani Archivi Monumenta V, n. 421, pp. 65-66
source date: [1074 April 1 - 1074 April 30] [Aversa (Caserta)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine domini dei salvatoris nostri Ihesu Christi anno ab incarnatione eius millesimo septuagesimo quarto; vicesimo quarto ygitur anno regnante domino riccardo per ligurie campanie tellus in comitatu adque principatu cum domino iordano filio eius gloriosi francorum adque longobardorum principibus. mense aprelis duodecima indictione Ideoque ego aldoyno franco; unum ex militibus aversane; videtur mihi abere fegus; beneficii a partibus prefati principibus pro partibus nostre militie; quapropter pro umilitatis; conpunctione; et urgendo recordatione; peccata mea et timore divini iudicii; quia iniquitatis misterium plerique erroris ministrat; unde ideo; oportet nos deum timere; ne a maioris culpe cumulum perbeniamus quia nichil michi prodesse prudentia cum innorantia dei quia me iusti salunbri compungitur quorum videlicet si corde credo confessione horis tenebo; a xalute Proinde toto mentis studio per consensum et largitate nostri seniori gloriosi principibus reddimus adque tradimus per manum domini stephani ygumeni de monasterio sancti sebastiani qui situm est intus neapoli et in suo sancto cenobio integra ecclesia sancti nicolay; que constructa autem exe videtur; in loco malito cum omnibus fundoras seu terris suas et cum omnibus ad ipsa ecclesia pertinentes per quobis modum et simul pariter una inclita petia de terra in suprascripto loco malitum et nominatur ad illu arcu qui est de unu capu iusta bia publica; et de unu latu iusta illu foxatu publicu; et de alio latere iusta terra que in nostra reserbabimus potestate; et de aliu vero capu iusta terra . . . . . . . . . . . . que est suprascripta inclita petia per mensura modia sex; et medium vel si plux fueris; suprascriptis omnis terris et fundoras seu pischine et palmentas cum subsetoria suas; cum viis et anditas seu introytas earum et omnibus sibi generaliter et integro pertinentibus ipsius iuris monasterii insimul pertinentes pro eo quod causa ipsius monasterii iniuste tenuimus pro octoritatis gratia voluntarie nostri senioris prefati principibus iuste dimittimus et pro orationis ipsius servorum dei poxumus superna gratia invenire dumque tibi domino stephano ygumene cunctorumque vestrorum fratrum; tradita sint obedientie illa cum suprascriptas totas terras et fundoras et cum omnibus eius pertinentibus sicut superius legitur; ut licentia abeatis; illas tenere et elaborare et seminare; et frugiare; sibe super vos ipsos vel allaborandum dare cuicunque volueritis; vos; et posteris vestris cunte et integre faciendi exinde omnia quecunque volueritis; pro utilitati ipsius sancti vestris monasterii; et iterum numquam; aliquando; nos suprascripto aldoyno vel nostris heredibus; aut nostris posteris per vobis et posteris vestris aliquit tollamus; aut queramus per nullum modum vel per qualibet personas summixas; set nos et nostris heredibus vel nostris posteriores; vobis suprascripto domino ygumeno et vestrorum frates; set et a vestris posteris antestare et defenxare debeamus ab omnibus ominibus; omnique personas; et si quis; ex nos aut nostris heredibus vel posteris nostris; irritum fecerit; contra; anc chartulam oblationis; maledictionis abeat ab omnipotente deo et beate marie et semper virginis; et trecentorum decem et octo patres; abeant partem cum diabolo; et cum iuda traditore; et cum anna; et caifa et aperiat terra et degluctiat eos; sicut athan; et abiron; et componat pro parte fide serbantis; auri libra una; et ec charta; oblationis; qualiter continet firma robusta permaneat in perpetuum; et te petrus; scribere rogavimus; in aversane curie per suprascripta indictione duodecima; + ego alduyno concessi et subscripsi + + ego grimoaldus concessi et subscripsi + + ego savinus presbyter et iudex + + +

RNAM 1857, V, doc. n. 421, pp. 65-66; RNAM 2011, V, doc. n. 421, pp. 103-104 (source of the text reproduced here).

I Regii Neapolitani Archivi Monumenta (RNAM), furono editi per la prima volta a Napoli tra il 1845 e il 1861, per iniziativa di re Ferdinando II di Borbone. Contengono le trascrizioni delle pergamene prodotte negli anni 703-1131 che facevano parte dell’originario grande fondo dei Monasteri soppressi, incendiato nel settembre del 1943 a S. Paolo Belsito da un reparto tedesco in ritirata, in cui andò perduta la documentazione più antica dell’Archivio di Stato di Napoli e di tutto il Mezzogiorno. I testi sono stati poi tradotti in italiano da Giacinto Libertini e ripubblicati dall'Istituto di Studi Atellani nel 2011.

Il documento è considerato un gemello del diploma: RNAM 1857, V, doc. n. 420, pp. 63-64; RNAM 2011, V, doc. n. 420, pp. 101-102. (Loud 1980).