Regii Neapolitani Archivi Monumenta VI, n. 583, pp. 67-68
source date: [1122 April 1 - 1122 April 30] [Capua (Caserta)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

IN NOMINE DOMINI SALVATORIS NOSTRI DEI ETERNI SECUNDUS JORDANUS DIVINA ORDINANTE CLEMENTIA CAPUANORUM PRINCEPS PETITIONI DILECTORUM SUORUM FIDELIUM CLEMENTER FAVET. Igitur notum fieri volumus omnibus filiis sancte ac catholice æcclesiæ. et nostris fidelibus. Quoniam ob salute et remedium animarum quondam gloriosorum principum videlicet Richardi primi principis avi ac bone memorie Jordani patris. atque secundi Richardi. quam et Robberti principum fratrum nostrorum. et ob statum nostri principatus. Consilio quoque ac interventu domini Robberti aversani episcopi. ac domini Andraeæ sancte agathensis episcopi et domini Tigerii prephate averse decani. Per hoc videlicet principale scriptum in perpetuum. Damus Tradimus Concedimus ac Confirmamus. Scilicet in Monasterio sancti laurentii sito intus hanc nostram Capuanam civitatem prope turrem nostram que vocatur Capuanam. in quo dominus Matheus dei gratia venerabilis abbas preesse dinoscitur. Scilicet integros quattuor modios terre adunatos in finibus . . . . non longe a loco qui dicitur . . . . . . abentes hos fines. A prima parte est finis via publica. a secunda parte est finis terra æcclesiæ sancti Augustini. a tertia vero parte est finis terra Malfrede fili quondam benedicti. a quarta namque parte est finis terra heredum quondam Johannis Grisi. Iterum per hoc idem principale scriptum in perpetuum. Damus tradimus concedimus ac confirmamus. in prephato monasterio sancti laurentii. Integram unam silvam que dicitur ad monumentum que est juxta silicem et juxta laneum cum ipso monumento. et qualiter prephatum monasterium tenuit et dominatus est tempore predicti secundi Richardi principis fratris nostri. Una cum omnibus inferioribus ac superioribus suis et cum viis in eis intrandi et exeundi. atque cum omnibus earum pertinentiis. Nos memoratus secundus Jordanus dei gratia Capuanorum princeps in prephato Monasterio sancti laurentii. in perpetuum per hoc idem principale scriptum. Damus tradimus concedimus ac confirmamus ad possessionem et potestatem ac dominationem predicti monasterii. et jam dicti domini mathei dei gratia venerabilis abbatis. eiusque successoribus faciendum exinde legaliter quicquid eis placuerit. Remota ex his omnibus predictis omni inquietudine contrarietate. et molestia. omnium principum successorum nostrorum. et vice principum. Comitum. vel vicecomitum. iudicum. Sculdahorum. Castaldehorum aliorumque omnium mortalium persone. Quod si quis hujus nostre concessionis et confirmationis pagine contemptor. aut violator extiterit. aut contra hoc principale scriptum hagere teptaverit. Viginti libras auri purissimi persolvat. Medietatem prephato monasterio sancti laurentii. et jam prenominati domini mathei venerabilis abbatis suisque successoribus. et medietate nostro sacro palacio et soluta pena librarum auri hoc principale scriptum qualiter continet. firmum. munitum. atque inviolabile maneat in perpetuum. Et ut hoc principale scriptum firmius credatur. et diligentius ab omnibus observetur. manu propria subscribens illud corroboravimus et nostri sigilli insigniri iussimus. (M) Ex jussione prephate serenissime potestatis scripsi. EGO PHILIPPUS PALATINUS JUDEX in anno dominice Incarnationis. M.° C.° XX.° primo et secundo anno principatus domini Jordani gloriosissimi principis Capue. Datum capue in mense aprelis per indictionem quartadecimam.

RNAM 1857, VI, doc. n. 583, pp. 67-68; RNAM 2011, VI, doc. n. 583, pp. 103-105 (source of the text reproduced here).

I Regii Neapolitani Archivi Monumenta (RNAM), furono editi per la prima volta a Napoli tra il 1845 e il 1861, per iniziativa di re Ferdinando II di Borbone. Contengono le trascrizioni delle pergamene prodotte negli anni 703-1131 che facevano parte dell’originario grande fondo dei Monasteri soppressi, incendiato nel settembre del 1943 a S. Paolo Belsito da un reparto tedesco in ritirata, in cui andò perduta la documentazione più antica dell’Archivio di Stato di Napoli e di tutto il Mezzogiorno. I testi sono stati poi tradotti in italiano da Giacinto Libertini e ripubblicati dall'Istituto di Studi Atellani nel 2011.