Regii Neapolitani Archivi Monumenta VI, n. 585, pp. 72-74
source date: [1123 May 1 - 1123 May 31] [Capua (Caserta)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ IN NOMINE DOMINI SALVATORIS NOSTRI DEI ETERNI JORDANUS DIVINA ORDINANTE CLEMENTIA CAPUANORUM PRINCEPS PETITIONI SUORUM DILECTORUM FIDELIUM BENIGNE AC CLEMENTER FAVET. Igitur fidelium nostrorum presentium ac futurorum noverit multitudo. Quoniam per interventum Aymonis cognomento de argintia. ac Ugonis cognomento de labolita nostri economi. atque Ugonis Sorelli. et Guimundi cognominato de mune crossa nostrorum dilectorum fidelium ac baronum tibi Eustasi nostri palatii notarie fidelis fili quondam bisantii habitator hujus nostre capuane civitatis prope ecclesiam sancti benedicti pictoli et tuis heredibus. In perpetuum. Per hoc videlicet principale scriptum Damus. tradimus Concedimus et Confirmamus. hos subscriptos homines et subscriptas mulieres cum filiis et heredibus et possessionibus illorum et illarum. ut ipsi et eorum earumque heredes faciant et prosolvant tibi tuis heredibus semper censum et dationes publia et scaditiones et alia omnia que parti publice facere vel persolvere debent aut debuerint. aut soliti vel solite sunt facere Nomina quorum et quarum hec sunt. Iohannes. et Simeon. amorosa filios quondam canzi cognomento borrandi. Iohannes cognomento mannocza. Pandulfus filius quondam petri bassi. Iohannes cognomento forgnanu. Stabilis cognomento maczota. Cioffus filius quondam Iacobi maczota et omnes res et Sustias que fuerunt quondam Iohannis mullike. et filias quondam petri caiaciani. videlicet munda et cruda et letitia sorores et mulier nomine capuana que est habitator prope ecclesiam sancti biti de loco pal . . . ta filius quondam iaquiti et Custabilis filia quondam petri calvensis qui est habitator in curte tua de loco pasqualitu. et Iohannes cognomento papa filius quondam Iohannis qui est abitator in curte tua que videtur esse in loco punticelli et Robbertus filius quondam Pauli qui est habitator in supradicto loco punticelli et Martinus filius naturalis quondam Iohannis cotunei. et bonus homo filius quondam Simeonis. Raulus filius quondam . . . . . . . . . . . . Quin etiam per hoc idem principale scriptum in perpetuum. nos prenominatus secundus Iordanus dei gratia Capuanorum princeps tibi prescripte Eustasi et tuis heredibus Damus tradimus concedimus ac Confirmamus. ea omnia que secundus Richardus aut Robbertus principes fratres nostri tibi donaverunt aut concesserunt. aut eorum aliquis tibi donavit vel concessit. et quicquid nunc tenes ac dominaris. et. quicquid in antea aliquo legali modo acquisieris. Hec omnia prescripta qualiter superius leguntur. Nos memoratus secundus Iordanus dei gratia capuanorum princeps. tibi supradicte. Eustasi et tuis heredibus in perpetuum. per hoc videlicet principale scriptum. Damus tradimus concedimus ac confirmamus ad possessionem et potestatem ac dominationem tuam tuorumque heredum faciendi exinde quicquid tuisque heredibus placuerit. Remota omni inquietudine contrarietate vel molestia omnium principum successorum nostrorum vel viceprincipum. Comitum vel vicecomitum Iudicum Sculdahorum. Castaldorum aliorumque ominum mortalium persone. Quod si quis huius nostre concessionis et confirmationis pagine conteptor aut violator extiterit. aut contra hoc principale scriptum hagere teptaverit Decem libras auri purissimi persolvat. Medietatem nostro sacro palatio et medietatem tibi suprascripte. Eustasi fidelis noster et tuis heredibus. Solutaque pena librarum auri hoc principale scriptum firmum munitum atque inviolabile maneat in perpetuum. et ut hoc principale scriptum firmius credatur ac diligentius ab omnibus observetur manu propria scribens illud corroboravimus et ex nostro sigillo illud expressione insigniri iussimus. (M) Ex iussione prephate potestatis scripsi EGO PHILIPPUS PALATINUS IUDEX anno dominice Incarnationis. M.° C.° XX.° III.° et tertio anno principatus. prephati domini Iordani gloriosissimi principis capue. Datum Capue mense magio per indictionem primam.

RNAM 1857, VI, doc. n. 585, pp. 72-74; RNAM 2011, VI, doc. n. 585, pp. 110-112 (source of the text reproduced here).

I Regii Neapolitani Archivi Monumenta (RNAM), furono editi per la prima volta a Napoli tra il 1845 e il 1861, per iniziativa di re Ferdinando II di Borbone. Contengono le trascrizioni delle pergamene prodotte negli anni 703-1131 che facevano parte dell’originario grande fondo dei Monasteri soppressi, incendiato nel settembre del 1943 a S. Paolo Belsito da un reparto tedesco in ritirata, in cui andò perduta la documentazione più antica dell’Archivio di Stato di Napoli e di tutto il Mezzogiorno. I testi sono stati poi tradotti in italiano da Giacinto Libertini e ripubblicati dall'Istituto di Studi Atellani nel 2011.