Regii Neapolitani Archivi Monumenta III, n. 210bis, p. 83
source date: [988 July 1 - 988 July 31]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ Nos aloara principissa et landenolfus domini gratia princeps pro amore dei et salvatione anime nostre damus concedimus atque confirmamus inperpetuum in ecclesia sancti laurentii levite et martiris christi monasterio nostro situs in hanc capuanam nostram cibitatem. et tibi dompno iacobo venerabilis abbas eiusdem ecclesie casale montanarii cum hominibus terris et silbis sibi pertinentibus. que habet hos fines quomodo incipit a saone et vadit ad viam publicam. et ascendit directe ad medium montem chermelli. et descendit per medium ipsum montem et vadit ad fondora: et ascendit directe ad montem que vocatur cornaturii. et descendit per ipsum montem directe ad terram sanctorum stephani et agathe archiepiscopii capuani. et ascendit ad ecclesiam sancti constantii. et ascendit ad vallem. et ascendit directe ad medium montem marii et descendit directe usque ad saonem. Ut ipsum casale sit imperpetuum de dicto monasterio nostro sancti laurentii. damus. concedimus. atque confirmamus. ut homines ipsius casali sint liberi ab omni data vel collecta que est pensione publica. et alia quoque servitia que quomodocumque legaliter vel iniuste partibus reipublice nostre vel super ponere voluerit aut potuerit. qualiter nostri palatii pertinent nichil iussimus reservari. set in possessionem eiusdem monasterii et de eiusque abbatibus custodibus atque rectoribus. faciendum exinde quod in parte predicti monasterii placuerit. absque contrarietate comitis. castaldei. iudicis. vel sculdais. aut cuiuscumque persone hominis contradictione. vel inquietudine. set perpetualiter partem eiusdem monasterii ipsum casale cum hominibus habeat et possideat. nemine ei exinde aliqua contraria faciente. Quod si quispiam hanc nostram concessionem in quomodocumque violare presumpserit sciat se compositurus. et ad eius abbatibus custodibus et rectoribus auri libras decem et hec nostram dationem confirmationem. seu concessionem firma permaneat imperpetuum. et signo nostro supter iussimus signari. Ex iussione predicte gloriose potestati. in anno dominice incarnationis nongentesimo sexto. et quinto anno principatus eius. mense iulio. prima indictione. scripsi autem ego iohannes diaconus

RNAM 1849, III, doc. n. 210bis, p. 83; RNAM 2011, III, doc. n. 210bis, pp. 101-102 (source of the text reproduced here).

I Regii Neapolitani Archivi Monumenta (RNAM), furono editi per la prima volta a Napoli tra il 1845 e il 1861, per iniziativa di re Ferdinando II di Borbone. Contengono le trascrizioni delle pergamene prodotte negli anni 703-1131 che facevano parte dell’originario grande fondo dei Monasteri soppressi, incendiato nel settembre del 1943 a S. Paolo Belsito da un reparto tedesco in ritirata, in cui andò perduta la documentazione più antica dell’Archivio di Stato di Napoli e di tutto il Mezzogiorno. I testi sono stati poi tradotti in italiano da Giacinto Libertini e ripubblicati dall'Istituto di Studi Atellani nel 2011.