Regii Neapolitani Archivi Monumenta III, n. 213, pp. 89-90
source date: [989 January 1] [Capua (Caserta)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine domini salvatoris nostri Ihesu Christi Dei aeterni: Aloara et Landenolfus divina ordinante providentia langovardorum gentis princeps: cum principalis excellentia petitioni dilecti sui petenti clementer favet . . . . Quapropter noverit omnium fidelium nostrorum presentium scilicet ac futurorum sollertia. quia Adenolfus venerabilis archipresulo. obsecravit nostram. excellentiam. quatenus ob hamore omnipotentis dei et salbatione hanime nostre. concederemus. et confirmaremus in monasterio nostro bocabulo sancti laurenti constructo intro hanc capuanam civitatem in propria nostra terra. et presa propinquu porta qui dicitur capoana. ut amodo. et deinceps haverent et possiderent pars iamfati nostri monasterii et eiusque custodes atque rectores. omnem servitium et imperationem. videlicet eguum per servitium publicum faciendum et angarias et vigilias civitatis et muros. vel turres custodiendum ostem quoque et data que est pensione publica et alia quoque. omnia servitia que quomodocumque partibus reipublice nostre legaliter vel in iuste tollere vel super ponere voluerit aut potuerit. Ut nullus homo faciendum exinde molestiam aut contrarietatem. pars iamphati monasterii. et ab eiusque custodes adque rectores. omnia itaque servitia et dationes quecumque partibus reipublice nostre in sancto monasterio nostro et ad eius custodes adque rectores legaliter vel in iuste tollere vel super ponere voluerit aut potuerit et per omnia ut dictum est in sancto cenovio concedemus. De quibus petit a nostra excellentia ut firmitatis apices ei exinde fieri iuberemus. cuius petitionem libenter exaudientes hos firmitatis apices ei exinde fieri iussimus. Per quos omnino sancimus et perpetualiter manendum nostris. et futuris temporibus: concedimus in sancto monasterio et ad eius custodes adque rectores omnem servitium et imperationem videlicet equum per servitium publicum faciendum et angarias et vigilias civitatis et muros vel turres custodiendum ostem quoque et data que est pensione publica et alia quoque omnia servitia que quomodocumque legaliter vel in iuste partibus reipublice nostre tollere vel superponere voluerit aut potuerit ad suprascripto sancto cenovio et ad eius custodes adque rectores omnia et in omnibus ut prelegitur in sancto monasterio servitia ipsa concessimus de quibus in partibus reipublice nostre nihil iussimus reservari. ea scilicet ratione omnia servitia que et qualiter superius legitur et nostro pertinet palatio concessimus in sancto monasterio et ad eius custodes adque rectores ad abendum et possidendum et faciendum ex ipsa servitia omnia que placuerit superscripto sancto cenovio et ad eius custodes adque rectores absque contrarietete comitis castaldeis iudicis vel sculdahis aut cuiuscumque persona hominis contradictione vel inquietudine nemine. in prefato sancto monasterio vel eiusque custodes adque rectores exinde aliquo contraria faciente. quod si quispiam hanc nostra concessione in quomodocumque violare presumpserit sciat se compositurus in predicto sancto monasterio seu ed eiusque custodes adque rectores. auri puri libras quinque. et ec concessio de qualiter continet firma permaneant in perpetuum ut autem ec nostra concessio verius obserbetur manu propria scripsimus et ex anulo nostro subter iussimus sigillari. Signum (M) domini landenolfi excellentissimi principis. Adelchisi scriba ex iussione supradicte potestatis scripsi Datum Kalendas ianuarias anno septimo principatus domini landenolfi gloriosi principis indictione secunda. Actum in civitate capuana

RNAM 1849, III, doc. n. 213, pp. 89-90; RNAM 2011, III, doc. n. 213, pp. 112-113 (source of the text reproduced here).

I Regii Neapolitani Archivi Monumenta (RNAM), furono editi per la prima volta a Napoli tra il 1845 e il 1861, per iniziativa di re Ferdinando II di Borbone. Contengono le trascrizioni delle pergamene prodotte negli anni 703-1131 che facevano parte dell’originario grande fondo dei Monasteri soppressi, incendiato nel settembre del 1943 a S. Paolo Belsito da un reparto tedesco in ritirata, in cui andò perduta la documentazione più antica dell’Archivio di Stato di Napoli e di tutto il Mezzogiorno. I testi sono stati poi tradotti in italiano da Giacinto Libertini e ripubblicati dall'Istituto di Studi Atellani nel 2011.