Regii Neapolitani Archivi Monumenta V, n. 420, pp. 63-64
source date: [1074 April 1 - 1074 April 30] [Aversa (Caserta)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine domini dei salvatoris nostri Ihesu Christi anno ab incarnatione eius millesimo septuagesimo quarto: Vicesimo quarto ygitur anno regnante domino riccardo per ligurie campanie tellus comitatum atque principatum capue cum domino iordano filio eius gloriosi francorum atque longobardorum principibus. mense aprilis duodecima indictione. Ideoque ego aldoyno franco. unum ex militibus aversani. videns me habere fegus beneficii a partibus prefati principibus. pro partibus nostre militie. quapropter per humilitatis conpunctionem. exoriendo recordatione peccata mea et timore divini iudicii quia iniquitatis misterium plerique erroris ministrat. unde ideo hoportet nos semper deum timere ne a maioris culpe cumulum perveniamus quia nichil michi prodesse: prudentia cum ignorantia dei quia me iusti salubri compungitur quia videlicet si corde credo confessione horis tenebo. ad salutem. proinde toto mentis studio per consensum et largietatem nostri seniori gloriosi principibus reddimus atque tradimus per manum domini stephani ygumini de monasterio sancti sevastiani. quod situm est intus neapoli et in suo sancto cenovio. integra ecclesia sancti nicolay. que constructa adesse videt in loco malito. cum omnibus fundoras seu terris suis et cum omnibus ad ipsa ecclesia pertinentes per quolibet modum. et simul pariter cum omnibus fundoras et terris. seu piscine. et palmenta. cum suscitorias suas. cum viis et anditas seu introytas earum. et omnibus sibi generaliter et integro pertinentibus ipsius iuri monasterii. Insimul pertinentes. pro eo quod usque modo causa ipsius monasterii iniuste tenuimus. pro obtoritatis gratia voluntarie nostri seniori. prefati principibus iuste dimittimus. ut per oratione ipsius servorum dei possumus superna gratia invenire. dum que tibi domino stephano ygumine cunctorumque vestrorum fratruum tradita sint ovedientiam illa cum suprascripte terras et fundoras. et cum omnibus eis pertinentibus sicut superius legitur. ut licentiam habeatis. illas tenere. et laborare. seu seminare. et frugiare. sive super vos ipsos. vel ad laborandum dare vos et posteris vestris cuncte et integre faciendi exinde omnia quocumque volueritis. pro utilitate ipsius vestri monasterii. tantumodo. licentiam habeant homines de suprascripto loco ut in ipsa ecclesia recipiatis illi hominibus pro officium audiendum. et pro sepeliendum. et iterum numquam aliquando. nos suprascripto aldoyno. vel nostris heredibus. aut nostris posteriores. vobis et posteris vestris. aliquod tollamus aut queramus per nullum modum vel per qualibet persona summissas. set nos et nostris heredibus vel nostris posteriores. vobis suprascripto domino ygumino. et vestrom fratres seurum et a vestris posteris. antestare et defensare debeamus ab omnibus hominibus omnique partibus. et si quis ex nos. aut nostris heredibus vel posteris nostris irritum fecerit. contra hanc chartulam oblationis. maledictionem habeat ab omnipotente deo. et beate marie. et a trecentorum decem et octo patribus. habeat partem cum diavolo. et cum iuda traditore. et cum anna et caypha. et aperiat terra et deglutiat eos sicuti dathan et abylon. et componat pro parte fide servantis. auri libra. una. et hec charta oblationis qualiter continet firma robusta permaneat in perpetuum. et te petrus scrivere rogavimus in aversane curie per suprascripta indictione duodecima. + Riccardo Princeps + ege aldoyno concessi et subscripsi + + ego grimoaldus concessit et subscripsi + + ego savinus presbyter et iudex + + +

RNAM 1857, V, doc. n. 420, pp. 63-64; RNAM 2011, V, doc. n. 420, pp. 101-102 (source of the text reproduced here).

I Regii Neapolitani Archivi Monumenta (RNAM), furono editi per la prima volta a Napoli tra il 1845 e il 1861, per iniziativa di re Ferdinando II di Borbone. Contengono le trascrizioni delle pergamene prodotte negli anni 703-1131 che facevano parte dell’originario grande fondo dei Monasteri soppressi, incendiato nel settembre del 1943 a S. Paolo Belsito da un reparto tedesco in ritirata, in cui andò perduta la documentazione più antica dell’Archivio di Stato di Napoli e di tutto il Mezzogiorno. I testi sono stati poi tradotti in italiano da Giacinto Libertini e ripubblicati dall'Istituto di Studi Atellani nel 2011.