Codice diplomatico Normanno di Aversa, II, n. 42, pp. 384-385
source date: [1058 October 1 - 1058 October 31] [Aversa (Caserta)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini salvatoris nostri Ihesu Cristi Dei eterni. Octabo anno comitatus domni Riccardi gloriosus Francorum comes in urbem Aversam, et primo anno principatus eiusdem domni Riccardi et Iordani eius filii, magnis principibus in Capuanam civitatem, mense octubris, duodecima indictione. Nos Riccardus et Iordanus, meus filius, Dei providentia magnis principibus, pro amore Dei onnipotentis et Beati Blasii, Christi confessor et martir, qui edificatum est iuxta urbem Aversam, et pro redemptione anime nostre, ut hic et in futuro seculo requiem et adiutorium invenire valeamus, offeruimus atque in presenti tradimus, in suprascripta ecclesia Sancti Blasii, idest personas hominum: imprimis Petro qui nominatur Barbuto et Iubinale et Petro germanis, et filii suprascripti Petri, et eorum nati, nascentes heredes eorum, Aligisi et suos heredes, et Leo et Iohanne germanis et eorum heredibus, et Domnanda et suos heredes. Hi autem predicti homines sunt habitantes in Ducenta. Nos donavimus in suprascripta ecclesia et cum case illorum et omnia que ad illis pertinet vel pertinentes fuerint, cum fundoras et terris eorum ubique habentibus, intro civitatis vel foras civitatis, et cum peculia eorum maioris et minoris, et cum omnia et in omnibus, quantum eorum pertinet aut pertinentes fuerit, in omnibus concessimus et tradidimus in suprascripta ecclesia Sancti Blasii ad habendum et possidendum illos usque in sempiternum. Et neque a nobis suprascriptis principibus, neque a nostris posteris nullo tempore non habeat suprascripta ecclesia de omnia, sicut superius diximus, quacunque requisitione aut molestia per nullum modum nec per summissas personas, a nunc et imperpetuum temporibus; et si quis ex nos vel posteri nostri hec omnia suprascripta, sicut superius diximus, de iamdicta ecclesia illos tollere voluerit, obligamus nos et posteros nostros componere in iamdicta ecclesia idest auri libras quinquaginta, quia ita nobis complacuit offerire et concedere in suprascripta ecclesia. Si autem nos, aut posteros nostros, aut quavis persona hominum contra hanc chartulam offertionis venire presumpserimus et in aliquid offensi fuerimus, per quovis modum habeat maledictionem a tercentis decem et octo patribus, et aperiat terram et glutiat sicut degluttivit Dathan et Abiron, et habeat partem cum Iuda traditore domini et salvatoris nostri Ihesu Christi, etiam exinde causa dicturus fuero, tecum sit beate et gloriose Blasii Christi confessor et martir habeamus nos toti, qui hunc scriptum hoc, servaverunt, pro Dei amore et parte benedictione a Dei omnipotentis et beata Dei genitrix virgo Maria, et Beati Michaelis archangeli et Sanctis Apostolis tuis Petro et Paulo atque Andrea et beato Bartholomeo et beato Iohanne Baptista, cum omnibus sanctis, et te Iaquintus presbiter scribere precipimus in urbe Aversa. Et hec omnia suprascripta, sicut superius diximus, concessimus et assignavimus vobis, videlicet Riccarda, domini gratia abbatissa, et Adasa, soror tua, ad abendum, et possidendum totum et integrum vita vestra. Post autem vestrum transitum tunc revertant et siant in potestate de suprascripta ecclesia et de abbatissa, que in ipsum monasterium posuerimus nos et posteros nostros. + Ego Savinus presbiter et iudex.

CDNA, II, n. 42, pp. 384-385 (source of the text reproduced here).