Codice diplomatico Normanno di Aversa, II, n. 1, pp. 3-4
source date: [1080 April 1 - 1080 April 30]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini; et anno ab incarnatione domini nostri Iesu Christi millesimo octogesimo, mense aprilis, indictione .III. Ego Gugliemus de Alno, cogitans huiusmodi statum fragilem et caducum, et in nullo stabilitatem obtinere, nec hominem, sine benefìciis et elemosinis, regnum coeleste posse acquirere, tandem disposui et ordinavi partem mearum rationum, pro aeterna remuneratione, in Dei servitio distribuere et offerre; ea propter notum volo esse cunctis Dei fidelibus, nunc et in perpetuum existentibus, quod ego praefatus Guiglielmus de Alno, ob amorem Dei et salutem animae nostrae, quam etiam pro salute genitoris et genitricis nostrae, cum licentia et voluntate domini Iordanis, magnifici principis, do, concedo et offero monasterio Sancti Laurentii levitae et martiris Christi, qui dicitur ad Septimum, non longe sito ab Adverse urbe, cui dominus Rainaldus venerabilis abbas preaest, ecclesiam S. Nicolai, que est in Saone, in territorio Calini, cum terris, hominibus, et molendinis, et cursibus aquarum, que sunt in ipsa Saone, cum omnibus suis pertinentiis cultis et incultis, silvosis et insilvosis; et terras, et homines, et molendina, et cursus aquarum, quae sunt in loco Montanarii, cum omnibus suis pertinentiis cultis et incultis, silvosis et insilvosis; et Bernardum presbiterum, cum terris cultis et incultis, silvosis et insilvosis, et sicut tenuerunt Gualberti Herveno, Briptorum conditores, ut amodo in antea iam dictum monasterium Sancti Laurentii prefata omnia in perpetuum teneat, possideat et dominetur, libere et absolute ab omni censu, servitute et dominatione, et ab omni serviti conditione. Et nullatenus mihi meisque heredibus et successoribus, ac ulli humanae personae reservavimus potestatem vel proprietatem aliquam; sed ab omni impedimento, libere et quiete, prefatum monasterium omnia ut prelegitur possideat et dominetur, remota etiam omni inquietudine vel molestatione cunctorumque mortalium personae. Quod si quislibet hominum, magna vel privata persona, contra huius scripti dominationem, concessionem et offertionem agere presumpserit, aut etiam violator quocumque fieri tentaverit, sciat se compositurum auri purissimi libras quinquagiuta, medietatem camerae predicti domini principis et medietatem prefato monasterio. Et soluta poena, huius nostrae donationis concessionis et offertionis scriptum munitum, fìrmum ac stabile maneat in perpetuum. Ut autem hec nostra donatio, concessio et oblatio firmiter credatur et diligentius ab omnibus observetur, hoc scriptum manu nostra propria corroboravimus, atque subscriptos nobiles testari, et te Consolinum illa subscribere rogavimus, in predicto nostro privilegio et subscripte propterea subsignavit. + Ego Guilielmus de Alno qui supra. + Ego Rodulfus. + Ego Thomas. + Ego Horuindus de Sancto Midando ferula nostrae trascripsi.

CDNA, II, n. 1, pp. 3-4 (source of the text reproduced here).