Montecassino, Archivio Abbaziale, "Carte di Aversa", fasc. III, n. 2
source date: [1080 September 18] [Capua (Caserta)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sanctae et individuae Trinitatis. Anno ab incarnatione domini nostri lesu Christi Dei eterni .MLXXX. Iordanus, divino nutu, Capuae princeps, petitioni domini Roberti, abbatis Sancti Laurentii, et omnium monachorum clementer favet. Igitur noverit multitudo, qualiter, per interventum domini Ugonis Badivelli, ego Iordanus, Dei gratia Capuae princeps, metuens periculum incurrere animae meae, volensque succurre animae patris mei Riccardi, pro redemptione animarum nostrarum, patris mei, scilicet Riccardi, et meae, et uxoris meae Gaiitelgrimae, et filii mei Riccardi, dedimus, ego Iordanus princeps, et uxor mea Gaiitelgrimae, et filius meus Riccardus, et liberaliter concessimus monasterio Sancti Laurentii, quod est itum iuxta muros Aversanae urbis, et domino Roberto abbate suisque successoribus, quid quid tenebam in Patria, videlicet de unoquoque lintre unum piscem, qui maior fuerit repertus de piscatione piscatoris; aut, si talis repertus non fuerit, tot mediocres pisces quot in magno pisci possint coequari,: et unum magnum piscem aut duos mediocres, ad opus gastaldionis, et quid quid omnes piscatores, quot quot fuerint, quarta et sexta feria piscando ceperint, reservatis mihi tribus paraturis de Casali. Dedimus etiam integram medietatem Venae, et de novis lintribus, quos illuc adduxerint Aversanus episcopus et monachi, honorem meum et gastaldionis, et quid quid piscati fuerint similiter quarta et sexta feria, excepto terragno, quod ipsi divident intus se equaliter, et quartam partem omniumque piscium, quoscumque susceperit episcopus ex aqua illa ad suum ius pertinentes. Licebit autem monachis habere sibi lintres quoscumque voluerint in eadem aqua ad piscandum fratibus, permanente iure eorum; et sicut ius meum fuit, si voluerint monachi emere pisces nulli liceat nec hominibus meis, nec aliis ante eos emere, nec piscatoribus liceat vendere. Quod si furtim, nescientibus scilicet monachis, emantur, et pisces et pretium veniant in ius monachorum, et lintres piscatorum, qui furtim vendiderint, similiter ad eosdem transibunt. Hec omnia concessi ego Iordanus princeps, pariter concedente uxore mea Gaytelgrima, et filio meo Riccardo, predicto monasterio Sancti Laurenti et monachis omnibus quicumque per successiones in eodem monastero fuerint, ut habeant in perpetuum, sicut nos in perpetuum volumus esse participes orationum eorum. Ego predicto Goffridus Aversanorum episcopus, beatorum apostolorum Petri et Pauli auctoritate confisus, statuo et confirmo ut nullus unquam prefatum abbatem vel suos successores, de omnibus suprascriptis sibi concessis divestire, et sine causa fatigare presumat. Si quis igitur huius constitutionis ac concessionis paginam, temerario ausu, violare presumpserit, anathematis vinculo subiaceat, et cum Iuda, proditore Domini, partem habeat; nec non mille libras auri optimi componat, medietatem Capuano palatio et medietatem prefato monasterio. Quod ut certius credatur et diligentius observetur, hanc paginam Iordanus princeps manu sua fìrmavit, suique sigilli impressione insigniri iussit. Signum Riccardi (M) filii principis. Ex iussone prefatae serenissimae potestatis, scripsi ego Consolinus, in anno principatus ipsius domini Iordani .XXIII., et octavo decimo anno ducatus eius Gaietae. Datum Capuae, .XIV. kalendas octubris, per quartam indictionem.

Inguanez 1926, pp. 6-8; CDNA, II, n. 2, pp. 4-5 (source of the text reproduced here).