Codice diplomatico Normanno di Aversa, II, n. 4, pp. 7-8
source date: [1087 March 1] [Capua (Caserta)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini salvatoris nostri Iesu Christi Dei eterni. Iordanus, divina ordinante clementia Capuanorum princeps, petitioni dilecti Ugonis abbatis venerabilis, clementer favet. Notum sit omnibus Sanctae et Cattholicae Ecclesiae filiis, me, quae ad hoc divina gratia promovit in principem, ut ecclesiarum defensor atque dictator existam, ob amorem omnipotentis Dei, et salutem et redemptionem animae principis Riccardi patris mei et Fredesindae matris meae, et ob indulgentiam delictorum meorum impetrandam, interveniente Guillielmo de Alno monacho, dedisse, concessisse monasterio Beatissimi Laurentii levitae et martiris Christi, cui dominus Ugo Bandinellus venerabilis abbas preesse videtur, videlicet quatuor petias terrae, quae sunt in campo Galiani. Quarum una hos habet fines: ex una parte est via publica, et aliquantulum terrae, quam modo residet Saympertus, fìlius Aletisii, et aliquantulum subscriptae petiae terrae; ex alia parte est fossatum, unde tempore hiemis aqua decurrit, et est inter hanc petiam terrae, et terram et silvam que dicitur Traversa, et aqua quae vocatur Baticha; ex uno capite est praedicta terra, et silva Traversa; ex alio capite est subscripta petia terrae. Alia petia terrae est ibique, et hos habet fines: ex una parte est praescripta Baticha, et alìquantulum praescriptae petiae terrae; ex alia parte est terra Capuanorum, et terra quam dominatur modo Girardus de Monasteriolo; et uno quoque capite est terra Capuanorum, et alio capite est via publica. Tertia petia terrae est ibique, et hos habet fines: ex una parte est via publica, et terrae praescriptae ecclesiae Sancti Petri; ex alia parte est terra et silva quae dicitur Ulmita; ex uno capite est praedicta Baticha; ex allo capite est medietas Aprimi, quia reliquam medietatem, coniunctam cum his terris, prescripto monasterio do et concedo. Quarta petia terrae est ibique, et hos habet fìnes: ex una parte est ipsa medietas Aprimi; ex alla parte est silva Ulmita ; et alio capite est terra suprascripta, et ex alio capite est medietas ipsius Aprimi, et nominatur Broczolum. Omnia praescripta do et concedo praedicto monasterio Sancti Laurentii, sito circa muros Aversanae urbis, ad possessionen, et ius, et dominationem, et potestatem praedicti domini Ugonis reverendissimi abbatis, et successorum suorum et eorum quos ipsi praeordinaverint, qualiter suprascripta sunt, et qualiter Loffridus, cognomine Monachus, tenuit, et dominatus est, remota omni molestatione mortalium omnium. Quod si quis, diabolica suasione compulsus, hanc dationem praescriptam atque concessionem violare irritamve praesumpserit, centum auri optimi libras persolvat, medietatem meo palatio, et medietatem suprascripto monasterio et predicto abbati, suisque successoribus. Et soluta pena pretii, hoc scriptum firmum et inviolabile maneat in perpetuum. Et ut firmius credatur et diligentius observetur, manu mea subscripsi, et meo sigillo feci sigillari. Signum Iordani gloriosi (M) principis. Per iussionem praedictae gloriosae potestatis, scripsi ego Consolinus iudex; in anno principatus ipsius vigesimo nono, et vigesimo quarto anno ducatus eius Gaietae. Datum in kalendas martias, anno ab incarnatione domini nostri Iesu Christi millesimo octuagesimo septimo. Scriptum Capuae, per. x. indictionem.

CDNA, II, n. 4, pp. 7-8 (source of the text reproduced here).