Montecassino, Archivio Abbaziale, "Carte di Aversa", fasc. III, n. 3
source date: [1092 March 18] [Aversa (Caserta)] [XI ex]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomime domini salvatoris nostri Iesu Christi. Riccardus, divina ordinante clementia Capuanorum princeps, petitioni sui dilecti Guarini, abbatis S. Laurentii, clementer favet. Ego Riccardus, Dei gratia Capuanorum princeps, filius Iordani principis, dono et concedo, consilio magistrorum meorum, scilicet Ionathae, patrui mei, et Roberti comitis, consobrini mei, et aliorum baronum meorum, quorum nomina subscripta sunt, monasterio S. Laurentii , siti iuxta Aversam, et tibi domino Guarino, abbati eiusdem monasterii, et successoribus tuis, in perpetuum, portum videlicet fucis Patriae, et totum mare, a Castello scilicet maris usque Cumam, cum plagia sua, in integrum, sicut in hora tempestatis suae aqua decurrit, quaemadmodum pater meus possedit et dominatus est, ad praedictum monasterium perpetuam proprietatem et possessionem, ut tu qui supra donne Guarine abbas, tuique successores, et monachi ipsius monasterii liberam potestatem habeatis dare securitatem in ipso praedicto portu fucis, et in ipso mari, et in plagia ipsius maris, per omnia loca, a Castello maris usque Cumam,omnibus naufragium pertinentibus, vel tempestatem maris fugientibus, et omnibus ingredientibus et egredientibus, causa negotiandi sive piscandi, sine inquietudine et molestatione alicuius altae vel humilis personae. Do etiam et concedo, per hoc principale scriptum in perpetuum, prefato monasterio Sancti Laurentii, ut tibi domino Guarino abbati, tuisque successoribus, et monachis ipsius monasterii libere et sine contradictione liceat per totum ipsum mare piscare, et piscatores in eo ponere, a predicto Castello maris usque Cumam et Isclam maiorem, ita ut ullus piscare audeat iuxta hos terminos, absque licentia abbatis, vel monachorum S. Laurentii, siti iuxta Aversam, remota omni molestia et contrarietate mortalium omnium. Quod si quis, diabolica suasione compulsus, hoc scriptum violare irritumve facere presumpserit, centum auri optimi libras persolvat, medietatem nostro palatio, medietatem praefatae ecclesiae. Et ut scriptum firmum et inviolabile maneat in perpetuum, et ut firmius credatur et diligentius ab omnibus observetur, manu nostra subscripsimus, et nostro sigillo fecimus sigillari. Signum domini Riccardi (M) gloriosi principis. + Ego Robertus comes. + Ego Ionathas. Ex iussione praefate serenissimae potestatis, scripsi ego Quiriacus iudex, in anno ipsius domini Riccardi decimo gloriosi principis. Datum. xv. kalendas aprilis, anno ab incarnatione domini nostri Iesu Christi .MXCI Scriptum in Aversa, per. XIV. indictionem. + Guillielmus de Pirolo. + Thomas. + Rainaldus Musca. + Rainaldus Lapitius. + Robertus de Ponte Indulfi. + Guidone de Doeli. + Radulfus de Miczegros. + Stantione vicecomes.

Inguanez 1926, pp. 9-12; CDNA, II, n. 5, pp. 8-10 (source of the text reproduced here).

Copia in forma di originale.