Codice diplomatico Normanno di Aversa, II n. 25, pp. 349-351
source date: [1095 May 29] [Aversa (Caserta)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Nos secundus Richardus, Dei gratia Capuanorum princeps, per interventum Guilelmi de Pirolo et Raynaldi Lopini, nostrorum dilectorum fidelium, concedimus et confirmamus monasterio Beati Blasii martiris et confessoris Christi, quod est religiosarum sanctimonialium congregatio et est constructum foras Averse, prope Sanctum Laurentium, et domne Manse , eiusdem monasterii venerabili abbatisse, suisque successoribus, imperpetuum, videlicet, quinquaginta modios terre infra fines Averse, loco qui dicitur Cervanus, quos domna Alberada, que fuit uxor Oldoyni cognornine Deconano pro salute et redemptione anime Oldoyni viri sui, et anime sue et animarum parentum suorum, in prescripto monasterio et prephate domne Manse venerabili abbatisse suisque successoribus imperpetuum dedit et obtulit, ipso Oldoyno viro suo consensiente et concedente, ad potestatem et dominationem prescripti monasterii et prescripte domne Manse, venerabilis abbatisse, et eiusdem monasterii rectorum atque custodum. Item in vico qui dicitur Sancta Iulianes concedimus et confirmamus predicto monasterio et predicte domne Manse, venerabili abbatisse, suisque successoribus, imperpetuum, videlicet: quatuor villanos, cum quadam eorum ecclesia, videlicet Sancte Iulianes virginis et martiris Christi, et cum omnibus hereditatibus et rebus eorum iuste eis pertinentibus. Concedimus quoque et confirmamus in eodem vico prephato monasterio et prephate domne Manse, venerabili abbatisse, suisque successoribus, imperpetuum, videlicet tres curtisanos cum omnibus rebus eorum. Quos vero cunctos predictos quattuor villanos, cum predicta ecclesia Sancte Iulianetis, et cum omnibus hereditatibus et rebus eorum, et curtisanos cum omnibus rebus eorum, predicta domna Alberada dedit et obtulit in predicto monasterio et prephate domne Manse abbatisse suisque successoribus, imperpetuum, ob salutem et redemptionem anime predicti viri sui et anime sue et animarum suorum parentum, ad potestatem et dominationem predicti monasterii et domne Manse abbatisse predicte, ipso Oldoyno concedente et consensiente, ut prediximus, nec non ad potestatem et dominationem cunctarum successorum prephate abbatisse. Hos omnes prescriptos quinquaginta modios terre, quod prediximus, cum sepibus et limitibus et cum omnibus rebus eiusdem modiis terre adiacentibus subter et super et cum viis in eis intrandi et exiendi, et omnes villanos memoratos cum ecclesia prephate Sancte Iulianetis et cum omnibus hereditatibus et rebus eorum, et cunctos curtisanos predictos, cum omnibus rebus eorum, quos prescripta domna Alberada in prescripto monasterio et iam nominate domine Manse abbatisse dedit et optulit, per consensum et concessionem prescripti Oldoyni viri sui, ut supra memorati sumus, nos, agnoscentes bonum et deificum fore, per hoc scriptum concedimus et confirmamus prenominato monasterio Beati Blasii martiris et confessoris Christi et domne Manse, prefate venerabili abbatisse, suisque successoribus, imperpetuum, ad habendum et possidendum et dominandum et fruendum, remota omni contrarietate et molestatione principum successorum nostrorum vel viceprincipum, comitum vel vicecomitum, iudicum , sculdahorum, castaldeorum aliorumque omnium mortalium hominum. Quod si quilibet hominum, seu magna seu parva persona, diabolica suasione compulsus, contra hanc nostram concessionem et confirmationem agere presumpserit, aut eius violator in aliquo fieri temptaverit, quinquaginta libras auri purissimi persolvat, medietatem nostro sacro palatio et medietatem prephato monasterio et domne Manse, eiusdem monasterii prephate venerabili abbatisse, seu eius successoribus vel eiusdem monasterii rectoribus atque custodibus. Solutaque pena librarum, hoc scriptum nostre concessionis et confirmationis firmum, munitum et inviolabile maneat imperpetuum. Et, ut hoc firmius credatur et diligentius ab omnibus observetur, nostri sigilli impressione sigillari precepimus. Datum quarto kalendarum iunii, in anno videlicet incarnationis millesimo nonagesimo quinto, et quinto decimo anno principatus domni Richardi secundi gloriosissimi principis. Scriptum Aversa per tertiam indictionem, + Ego Willelmus de Pirolo. + Ego Rao, filius Raelis. + Ego Quiriacus iudex. (M).

CDNA, II, n. 25, pp. 349-351 (source of the text reproduced here).