Codice diplomatico Normanno di Aversa, II, n. 23, pp. 346-347
source date: [1095 October 30] [Indizione bizantina] [Aversa (Caserta)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Ego Richardus cognomine de Liedu, divina compulsus misericordia, pro redemptione et salute anime Richardi patris mei et matris, et ob mei salutem, do et trado atque offero, cum consensu et voluntate domini mei principis secundi Richardi, in monasterio Sancti Blasii, martiris Christi, sito prope murum Aversane civitatis, et domne Manse, venerabili abbatisse, que regimen congregationis sanctimonialium in eo honestissime detinet, suisque successoribus imperpetuum, videlicet: integram unam petiam terre, in qua est ortus unus et prese domorum, que est prope prefatum monasterium et his subscriptis finibus declaratur atque finitur: a prima parte, que est ab oriente est finis ortus et terre et prese ecclesie Sancti Pauli apostoli sancte Aversane Sedis, habetque inde passus triginta et sex; a secunda parte, que est a meridie, est finis hortus prefati monasterii, habetque inde passus triginta et tres; a tertia parte, que est a septemtrione, qualiter vadit mensurando iuxta viam puplicam et revertitur ad predictum ortum predicti monasterii, habetque inde [passus] quinquaginta et tres, ad passum Landonis senioris gastaldei mensurata. Hanc itaque prephatam petiam terre, per prescriptos fines, et cum omnibus rebus sibi pertinentibus et cum viis in ea intrandi et exiendi et cum limitibus et cespitibus eius, prephato monasterio Sancti Blasii martiris et domne Manse, prephate abbatisse eiusdem monasterii, eiusque successoribus, imperpetuum do, trado atque offero, ad habendum et possidendum et fruendum et faciendum exinde omnem utilitatem monasterii iam nominati, remota omni contrarietate et molestatione mea meorumque suecessorum. Quod si ego vel aliquis meorum successorum hanc oblationis chartulam, de quibus continet, aliquo modo disrumpere vel removere quesierit, centum bizanteos auri purissimi persolvat prephato monasterio, et perpetuali anathemati subiaceat, nisi resipuerit. Solutaque pena, hec oblationis chartula firma, munita atque inviolabilis, cum omnibus qulbus continet, maneat imperpetuum. Et, ut hoc firmius credatur et diligentius ab omnibus observetur, manu propria hic me subscripsi, et hos subscriptos testes hanc chartulam, ut pro eorum testimonio roborarent, exoravi. Datum tercio kalendarum novembrium, in anno dominice incarnationis millesimo nonagesimo quinto, et sexto decimo anno principatus ipsius domni secundi Richardi gloriosi principis. Scriptum [apud] Aversam, per indictionem quartam. + Ego Richardus de Liedu. + Raynaldus Lopinus + Ego Quiriacus iudex. + Robertus de Ponte Indulfi. + Oldoynus, filius Grimaldi. + Raynfridus Sorella. + Willelmus, filius Onfridi. + Richardus, filius Guidonis. + Stantio vice princeps. + Rodolfus de Ponte Ercinfride. + Raynfridus filius Bernardi. (M).

CDNA, II, pp. 346-347 (source of the text reproduced here).