Codice diplomatico Normanno di Aversa, II, n. 24, pp. 348-349
source date: [1095 October 1 - 1095 October 31]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Ego Oldoynus, filius cuiusdam Grimaldi, cum voluntate dominorum meorum, videlicet domni secundi Richardi principis Capuane civitatis et Richardi de Liedu, offero et trado monasterio Beati Blasii, martiris Christi, sito prope murum Aversane civitatis, in quo domna Mansa venerabilis priorissa preest, et regimen sanctimonialium detinet regulariter, inclitam unam petiam terre, que est in territoriis Liburie, loco ubi dicitur Degazzanu, que hos habet fines: ab uno latere est finis terra que vocatur starza domni mei Richardi de Liedu, habet exinde passus octoginta octo; ab alio vero latere est finis terra Martini Benedicti, habet exinde passus octoginta et sex; ab uno capite est finis terra predicti Martini Benedicti, habet exinde passus viginti et tres; ab alio vero capite est finis via puplica, habet exinde passus viginti quinque, ad passum Landonis seniori gastaldei mensuratam. Hec autem predicta petia de terra, per indicate finis, una cum voluntate et consensu predictorum dominorum meorum, ad salutem anime patris et matris mee, offero, trado predicto monasterio, cum omnibus inferioribus ac superioribus eius et cum sepibus et limitibus et cum via intrandi et exiendi et cum omnibus sibi adiacentibus, ad possessionem et potestatem et dominationem predicti monasterii et predicte domne Manse, venerabilis priorisse, eiusque suecessoribus, imperpetuum, nemine exinde aliquam molestiam ei ingerente. Quod si ego vel aliquis ex meis successoribus hanc predictam petiam terre a predicto monasterio per quemvis modum auferre quesierit, centum bizanteos auri purissimi predicto monasterio persolvat. Et, soluta pena, hec chartula oblationis, cum omnibus que continet, firma et inviolabilis maneat imperpetuum; et, ut hoc scriptum firmius credatur, manu mea hic meo nomine subscripsi. Ego Richardus de Liedu. + Ego prephatus Oldoynus. Hoc factum [est] in anno dominice incarnationis millesimo nonogesimo quinto, et sexto decimo anno principatus predicti domni secundi Richardi gloriosi principis, mense octobris, per indictionem quartam. (M).

CDNA, II, pp. 348-349 (source of the text reproduced here).