Codice diplomatico Normanno di Aversa, II, n. 22, pp. 345-346
source date: [1095 December 1 - 1095 December 31] [Aversa (Caserta)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

. . . que inferius et superius in ea esse inveniuntur et cum sepis et limitibus, et cum omnibus eius pertinentiis, cum voluntate predictorum dominorum meorum, prefato monasterio do, trado atque offero, ad possessionem, et potestatem, et dominationem predicti monasterii, et predicte domne Manse venerabilis abbatisse eiusque successoribus imperpetuum, faciendo exinde utilitatem eiusdem monasterii, remota omni contrarietate et molestatione mea meorumque successorum. Quod si quis ex meis successoribus vel ego, diabolica suasione compulsus, hanc chartulam oblationis per quemvis modum disrumpere quesierit, aut hanc petiam terre ab eodem monasterio subtrahere quesierit, centum bizanteos auri purissimi prephato monasterio et predicte domne Manse venerabili abbatisse eiusque successoribus persolvat; et, soluta pena bizanteorum, haec pagina oblationis, cum omnibus que continet, firma et inviolabilis maneat imperpetuum. Et, ut hoc scriptum firmius credatur et diligentius ab omnibus observetur, manu mea illud corroboravi. + Signum Richardi. + Ego Willelmus de Pirolo. + Ego Rao, filius Raelis. + Ego Quiriacus iudex. Datum Averse, mense decembris, per quartam indictionem.

CDNA, II, pp. 345-346 (source of the text reproduced here).