Montecassino, Archivio Abbaziale, "Carte di Aversa", fasc. III, n. 8
source date: [1098 April 23] [Una seconda mano ha annotato sul manoscritto erroneamente il 11
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Ego secundus Riccardus, gratia Dei Capuanorum princeps, haec cartula recordationis describere praecepi de intentione, quae, cum pluribus vicibus, fuerat inter dominum Ioannem, Aversanum episcopum, et dominum Guarinum, abbatem monasterii Sancti Laurentii, de Patria, quomodo, in mense aprilis, videlicet die dominico, quarto die intrantis, in octava pascae, in meo palatio, Rogerius dux finivit et stabilivit inter eos: sit ut ego et barones meos, et episcopum, et abbatem predictum, et Stantio, vice mea, eamus ad Patriam, et coniurarem ego eodem Stantio, sub nomine fidis et sacramenti, mihi ab eo facto, ut quae in Patria pater meus habebat tunc temporis quando donum fecerat Sancto Laurentio diceret, et ita permaneret, ut intentione ipsa in aeternum decisa fuisset, quod utrique parti fieri complacuit, et ego cum eis constitui. Quadam vero die veneris, octavo die stantis mense aprilis, ad Patriam profecti sumus, coniurato itaque a me Stantione, uti dux praeceperat, testificatus est ut quam pater meus in Patriam habebat quando donum fecerat cripta Camilca, cum pertinentia sua, idest cum criptis, quae circa ea sunt, et portum Moritani, et portum de Cre, et portum Porani et portum Cupulisi de Abitici, et portum de Avena, et partem suam aquae, usque ad Altezze, et portum ipsum quietum, et lagnulum, et calvarolam, et Lartiati, et Patriam quietam habebat die mercurii, et die veneris, quod nemo audebat piscari in ea nisi pro principe, sine piscatoribus fucis, et in caeteris aliis diebus epdomadae, per unumquodque diem, piscatores ad castaldeum principis dabant, causa honoris, de magnis piscibus unum, et pro se similiter unum, et si non habebant magnos pisces aut forsitan celabant ei illos, ipse principis castaldeus capiebat de magnis piscibus unum, valens duobus maioribus, et de anecosa duodecim suscipiebat, et anguillas, et de unoquoque lintre de spedone pisces duodecim. Et tres paraturas de Casale erant quietas principis, et homines monachorum similiter; et de portu fucis, et de cripta Camilca, et portu Moretani, et Cre, et Porani, et de portu Cupulisi de Abitici, et de Avena, et Altezze, cum pertinentia sua, usque ad Patriam habebat princeps, per unumquodque annum, tarenos octingentos; et in istis portibus non audebat aliquis homo pisces emere vel venundare usque ad mare, nisi ipsi qui octingentos tarenos principi dabant. Hoc testimonium reddidit Stantio, vice mea, in praedicto die veneris, ante me Richardum principem, Ioffridum Iordani fratrem meum, Ioffridum de Ponte Indulfi, Thomam de Venabili, Rainaldus de Magdaloni, Yon de Doeli, Iuanum filium Gonsolini, Guarinum filium Guascolimi, Quiriacum iudicem, Pandonem, Guillielmum Brunum, Petrum de Aversa, Ioffridum filium Hermenioth, Ernolfum de Principato, abbatem Sancti Salvatoris Telensis, Maurum presbiterum, Ioannem Lidulfi, Guillielmum clericum, Iaconum Ioannem. In anno Domincae incarnationis .MCI., et vicesimo primo anno principatus, per indictionem nonam.

Inguanez 1926, pp. 20-22; CDNA, II, pp. 19-21 (source of the text reproduced here).

Per il proseguimento della contesa tra San Lorenzo di Aversa e la diocesi di Aversa: Pflugk Harttung 1881-1886, II, pp. 171-172; Inguanez 1926, pp. 35-38.

La disputa tra l'abate del monastero di S. Lorenzo di Aversa e il vescovo di Aversa, concernente i diritti del lago di Patria pertinenti al monastero medesimo, fu solo momentaneamente risolta. Essa si riaprì nel 1101, e di nuovo nel 1144 (Loud 1981).