Codice diplomatico Normanno di Aversa, II, n. 52, p. 399
source date: [1090 May 1 - 1106 April 30] [Per la datazione di questo documento, l'unico rife
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Ego Guilielmus cognomine Pinzone, ad salutem et remedium animarum patris et matris mee, et mee, cum voluntate et consensu dominorum meorum, videlicet domni secundi Richardi principis et Roberti de Medania, do, trado atque offero monasterio Sancti Blasii martiris Christi, sito prope murum Aversane urbis, in quo domna Mansa venerabilis abbatissa preest, integram unam petiam terre, que est in loco ubi dicitur ad Cupuli, qui sunt modios terre viginti duo, rationabiliter mensurata, habetque hos fines: ab uno latere est finis terra, quam modo residetur ab Herberto Bardone; ab alio vero latere est fìnis terra, que modo retinet Roggerius, fìlius Turgisi; ab uno capite est finis via publica; ab alio vero latere est finis terra predicti Roggerii et terram unius villani sui. Hec autem predicta petia de terra, per prescriptos fines et mensuras, una cum omnibus...

CDNA, II, n. 52, p. 399 (source of the text reproduced here).