Aversa, Archivio capitolare, Episcopalem mensam concernentia, n. 2
source date: [1101 July 1 - 1101 July 31] [Aversa (Caserta)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ Nos secundus Richardus, divina ordinante clementia Capuanorum princeps, ad salutem et remedium animarum principum Richardi scilicet avi, et Iordani patris nostri, ac ob statum nostri principatus, offeruimus et tradidimus in ecclesia Dei et Beati Pauli apostoli, Aversanae saedis, in qua dominus Iohannes venerabilis aepiscopus preest, integram unam peciam de terra et presa nostra, que est intro hanc nostram Aversana urbem, prope ecclesiam Sancte Crucis, iuxta domum meam, que olim Gustabili fìdeli nostro, filio cuiusdam Crissi, pro servitio quod nobis inde fecit, dedimus, et suo etiam interventu, hanc oblationem, de predicta petia de terra et presa, in eadem ecclesiam fecimus, et hos habet fines: a prima parte, quod est ab oriente, est finis platea publica et curte prephate aecclesiae Sanctae Crucis, sunt inde passus octo; a secunda parte, quod est a septentrionis, est finis aqua Donzonis, sunt inde passus novem; a tertia parte, quod est [a meridie], est finis platea quae vadit ante domum fabritam Rodulfi de Sancto Nicolao ... incipit... Iohannis Canalis, et usque ad domum... dem Iohannes de Puppura, sunt inde passus septem et medium; a quarta namque parte, quod est ab occidente, est finis predicta casa, quam residet [Iohanues] Puppure, et finis Donzone, sunt inde passus decem, et pedes duos: mensurata ad passum Landonis seniori gastaldei. Haec autem predicta [petia] de terra et presa, per predictos fines, una cum viis intrandi et exeundi in ea, et cum omnibus inferioribus ac superioribus eius, nos prephatus secundus Richardus, Capuanus principes, in prenominatam ecclesiam Sancti Pauli offeruimus et tradidimus, per hoc principale scriptum, in perpetuum con[cedimus] et confirmamus, ad possessionem, et potestatem, et dominationem predicte aecclesiae et domini Iohannis aepiscopi, eiusque successorum, faciendo inde omnem utilitatem predicte aecclesiae, remota omni inquietudine, contrarietate et molestia omnium principum successorum nostrorum, vel viceprincipum, comitum vel vicecomitum, iudicum, sculdahorum, gastaldeorum, aliorumque omnium mortalium persona. Quod si quis huius nostre concessionis et confirmationis paginam contemptor aut violator in aliquo [esse] presumpserit, quinque libras auri purissimi persolvat, medietatem omnipotenti Deo et prephate aecclesiae Beati Pauli apostoli et predicto domino Iohanni venerabili episcopo suisque successoribus, et medietatem nostro sacro palatio. Solutaque pena librarum, hoc principale scriptum, cum omnibus que continet, firmum, munitum atque inviolabile maneat in perpetuum. Et ut hoc firmius credatur et diligentius ab omnibus observetur, ex nostro sigillo illud inpressione iussimus insigniri. (M) Ex iussione prephate serenissime potestatis, scripsi ego Quiriacus iudex, in anno Dominice incarnationis millesimo centesimo primo, et vicesimo primo anno principatus prephati domini secundi Richardi gloriosi principis Capue. Datum Aversam, mense iulio, per indictionem nonam.

CDNA, II, n. 14, pp. 21-22 (source of the text reproduced here).