Codice diplomatico Normanno di Aversa, II, n. 26, pp. 351-353
source date: [1105 January 1 - 1105 January 31] [Il Manoscritto indica il 1104 come data cron
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini salvatoris nostri Ihesu Christi Dei eterni. Secundus Richardus, divina ordinante clementia Capuanorum princeps. Igitur fidelium nostrorum presentium ac futurorum noverit multitudo, quoniam, per interventum Landonis bagensis nostri dilecti fidelis, quam et per salutem animarum omnium Christianorum tradimus, concedimus ac confirmamus per hoc videlicet principale scriptum, imperpetuum, in monasterio Dei et Beati Blasii martiris Christi, sito foras muro nostre Aversane urbis, in quo domna Alberada religiosa abbatissa preesse videtur, videlicet: viginti modios terre in territorio Matalonis, scilicet in loco qui vocatur Figloli. Hec sunt fines predictorum modiorum terrarum, que est una petia, nominatim: ab uno latere, quod est a parte orientis, est finis terra Landi Sabbecta et Martini fratris eius et Iohannis Acini; ab alio vero latere, quod est a parte occidentis, est finis terra Landonis Girardi, et finis terra predicti Landonis bagensis, et finis terra Petri Sparani; ab uno capite, quod est a parte meridiei, est finis via puplica; ab alio latere, quod est a parte septentrionis, est finis via carraria. Hec autem predicta petia de terra, per predictos fines et mensuras, que continet in se viginti modios terre, mensurata ad passum scilicet Landonis gastaldei, una cum omnibus inferioribus ac superioribus eius, quam et cum viis in ea intrandi et exeundi, cum sepibus et limitibus et universis pertinentiis eius, nos prenotatus secundus Richardus, Capuanus princeps, in prephato monasterio Dei et Beati Blasii martiris Christi, per interventum predicti Landonis bagensis, propter datione[m] quam in predicto monasterio inde fecerat pro filia sua que monacha ibi constituit, damus, tradimus, concedimus atque confirmamus, per hoc scilicet principale scriptum, imperpetuum, ad possessionem et potestatem et dominationem predicti monasterii et prephate domne Alberade religiose abbatisse eiusque successorum, faciendo exinde regulariter quicquid eis placuerit, remota omni inquietitudine, contrarietate et molestia omnium principum successorum nostrorum, vel viceprincipum, comitum vel vicecomitum , iudicum, sculdaborum, castaldeorum aliorumque hominum mortalium persona. Quod si quis huius nostre dationis, traditionis, concessionis ac confirmationis paginam contemptor aut violator in aliquo esse presumpserit, quinquaginta libras auri purissimi persolvat, medietatem predicto monasterio et medietatem nostro sacro palatio. Solutaque pena librarum, hoc principale scriptum, cum omnibus que continet, firmum, munitum atque inviolabile maneat imperpetuum. Et, ut hoc firmius credatur et diligentius ab omnibus observetur, manu propria illud corroboravimus, et nostri sigilli impressione iussimus insigniri. (M) Ex iussione prephate serenissime potestatis, scripsi ego Quiriacus, palatinus iudex, in anno dominice incarnationis millesimo centesimo quarto, et vicesimo quinto anno principatus domni secundi Richardi gloriosi principis Capue. Datum Capuam, mense ianuario, per indictionem decimam tertiam.

CDNA, II, n. 26, pp. 351-353 (source of the text reproduced here).