Codice diplomatico Normanno di Aversa, II, n. 27, pp. 353-354
source date: [1107 August 1 - 1107 August 31] [Aversa (Caserta)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Nos Robertus, divina ordinante clementia Capuanorum princeps, notificari studemus fidelibus Dei quoniam, ob salutem et remedium animarum principum parentum nostrorum et ob nostram salutem damus, concedimus et confirmamus per hoc videlicet principale scriptum, imperpetuum, in monasterio Dei et Beati Blasii, martiris Christi, constructo prope murum nostre Aversane urbis, in quo sanctimoniales Dei ipsi omnipotenti Deo iugiter deservire dinoscitur, videlicet: integram unam petiam de terra nostra que est in terra Liburie, scilicet in loco ubi dicitur Campu Floranu, prope villa que nuncupatur Cupuli, et hos habet fines: a prima parte, que est a parte orientis , est finis terra ecclesie Sancti Pauli Aversane Sedis et finis starza nostra, sunt inde per longitudinem passus centum et sexaginta; et a secunda parte, que est a parte occidentis, est finis terra Gualterii filii Turstaini, sunt inde passus centum quadraginta et duo; et iuxta hanc terram est unum intersicum, qui habet in se mensurante passus sexaginta et duo; et iuxta ipsum intersicum est via puplica, sunt inde passus triginta et unus; a tertia vero parte, que est a meridie, est via puplica, sunt inde passus octoginta et duo; a quarta namque parte, que est a septemtrione, est finis starza nostra, sunt inde passus centum sexaginta et octo. Hec autem predicta petia de terra, per predictos fines et mensuram, nos quidem prefatus Robbertus princeps Capuanus, per hoc principale scriptum, in prenotato monasterio, imperpetuum, damus concedimus et confirmamus, cum omnibus que inferius et superius in ea esse inveniuntur et cum viis intrandi et exeundi, cum sepibus et limitibus et universis pertinentiis ipsius, ad possessionem et potestatem et dominationem eiusdem monasterii et rectorum et rectricum eius, faciendo in ea et de ea, secundum legem, eorum utilitatem eiusdem monasterii, remota omni inquietudine, contrarietate et molestia omnium principum successorum nostrorum vel viceprincipum, comitum vel vicecomitum, iudicum, sculdahorum, castaldeorum aliorumque omnium mortalium persona. Quod si quis huius nostre concessionis et confirmationis paginam contemptor aut violator in aliquo esse presumpserit, quinque libras auri purissimi persolvat, medietatem in prefato monasterio et rectoribus eius et medietatem nostro palatio. Solutaque pena librarum, hoc principale scriptum, cum omnibus que et qualiter hic supra leguntur, firmum, munitum atque inviolabile maneat imperpetuum. Et ut hoc firmius credatur et diligentius ab omnibus observetur, manu propria subscripsimus, et nostri sigilli impressione iussimus illud insigniri. + Robertus princeps. + Ego Iordanus, frater principis Roberti. + Ego Alexander de Pirolo. + Ego Odaldus camerarius. + Ego Petrus Stantioni. + Ego Aymericus de Monte Cantore. (M) Ex iussione prephate serenissime potestatis, scripsi ego Quiriacus, palatinus iudex, in anno dominice incarnationis millesimo centesimo septimo, et primo anno principatus prephati domni Robberti gloriosi principis Capue. Datum apud Aversam, mense augusto, per indictionem quintam decimam.

CDNA, II, n. 27, pp. 353-354 (source of the text reproduced here).