Codice diplomatico Normanno di Aversa, II, n. 29, pp. 356-358
source date: [1115 August 1 - 1115 August 31] [Capua (Caserta)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Nos Robbertus quem divina gratia ad hoc constituit principem Capuanum, ut ecclesiarum omnipotentis Dei ditatores atque defensores existeremus, notum fieri volumus omnibus filiis sancte ac catholice Ecclesie quoniam, ob salutem et remedium animarum bone memorie principum antecessorum nostrorum, Richardi, scilicet avi, et Iordani patris, nec non secundi Richardi, fratris nostri, ac ob statum nostri principatus, interventu quoque Iohannis Sarraceni fidelis, in monasterio Sancti Blasii, constructo foras muros nostre Aversane urbis, in quo domna Cognora religiosa abbatissa preest, per hoc videlicet principale scriptum, in perpertuum, optulimus, concedimus ac confirmamus tres petias terre, que fuerunt quondam Iohannis gastaldei, et sunt in territorio Lanei, scilicet ubi dicitur ad Sanctum Petrum, ad Pilioni; ex quibus prima hos habet fines: ab uno latere est terra, quam pars nostra residet, et terra Iohannis de Leo, et finis terra Maraldi et terra quam Rao senescalco tenet a Richardo Musca; ab alio vero latere est finis terra heredum quondam Iohannis Petri Pisci et terra Sassi, filii Siconis Fuski, et terra Stephani filii Petri Fuski, et terra Spike, filie Petri Sassi; ab uno capite est finis terra quam modo tenent per commutationem filii quondam Ursi de la Sala; ab alio vero capite est terra Martini, filii naturalis predicti Iohannis gastaldi; sunt per unumquodque latus passus octuaginta quinque et medium, et per unumquodque caput sunt passus sedecim. Secunda vero petia ibique est, et hos subscriptos habet fines: ab uno latere est finis terra Petri filii Sassi Borrandi; ab alio vero latere est finis terra heredum predicti Iohannis Petri Pisci, sunt per unumquodque latus passus quadraginta tres et medium; ab uno capite est finis via puplica, sunt inde passus viginti et duo; ab alio vero capite est finis terra Pandulfì et Landonis Germani, filiorum quondam Adenulfi Malfride, sunt inde passus viginti et tres. Tertia namque pecia prope est huic, et ibi dicitur a lu Scrolatu, et hos subscriptos habet fines: ab uno latere est finis terra ecclesie Sancti protomartiris Stephani Capue, sunt inde passus per longitutidem sexaginta duo; ab alio vero latere, quod est ab oriente, est finis terra quam Bernardus et Iohannes marinarius et Petrus Germani retinent a parte prephate ecclesie Sancti Stephani Capue, sunt inde passus quinquaginta et duo; ab uno capite est finis semita, que decurret inter hanc terram et terram Sassonis et Adenulfi Germani, filiorum quondam Petri Malfride; ab alio vero capite est finis terra prephate ecclesie Sancti Stephani, sunt per unumquodque caput passus sedecim. Prescriptas tres petias terre, per predictos fines et mensuras, mensuratas scilicet ad passum Landonis senioris gastaldei, una cum omnibus inferioribus ac supertoribus earum, et cum viis in ipsis intrandi et exeundi, et cum sepibus et universis pertinentiis illarum, nos memoratus Robbertus Capuanus princeps, per hoc videlicet principale scriptum, imperpetuum, in prenominato monasterio Sancti Blasii martiris Christi, optulimus, concedimus ac confirmamus, ad possessionem, et postestatem et dominationem ipsius monasterii et prephate domne Gognore religiose abbatisse, et omnium abbatissarum eius, faciendo exinde, secundum legem ecclesiasticam, utilitatem ipsius monasterii, remota omni inquietudine, contrarietate et molestia nostra nostrorumque omnium principum successorum vel viceprincipum, comitum vel vicecomitum, iudicum, castaldeorum, aliorumque omnium mortalium persone. Quod si quis huius nostre concessionis et confirmationis pagine contemptor aut violator extiterit, sex libras auri purissimi persolvat, medietatem in prephato monasterio et medietatem nostro palatio. Solutaque pena librarum, hoc principale scriptum, cum omnibus qualiter continet, firmum atque inviolabile maneat imperpetuum. Et ut imperpetuum hoc scriptum firmius credatur et diligentius ab omnibus observetur, manu propria illud corroboravimus, et nostri sigilli impressione iussimus insigniri. + Signum domni Robberti gloriosi principis Capue. Ex iussione prephate potestatis scripsi ego Quiriacus iudex, in anno dominice incarnationis millesimo centesimo decimo quinto; et nono anno principatus prephati domni Robberti gloriosissimi principis Capue. Datum in Capuano palatio, mense augusto, per indictionem octavam.

CDNA, II, n. 29, pp. 356-358 (source of the text reproduced here).