Montecassino, Archivio Abbaziale, "Carte di Aversa", fasc. III, n. 12
source date: [1116 March 1 - 1116 March 31]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Nos Robbertus, divina ordinante clementia Capuanorum princeps, ad salutem et remedium animarum quondam principum Richardi, scilicet avi, ac Iordani patris, et secundi Richardi fratris nostri, interventum quondam Odoaldi camerarii nostri et aliorum nostrorum fidelium, per hoc principale scriptum, in perpetuum, concedimus et confirmamus monasterio Sancti Laurentii, sito circa muros nostrae Aversane urbis, et domini Matthei venerabili abbati, eiusque successoribus, videlicet octingentos tarenos Amalfetanos de lacu Patriense, quos predictus Iordanus princeps, pater meus, et secundus Richardus frater meus praefato monasterio concesserunt, et potestatem et licentiam predictus dominus Mattheus abbas, et omnes successores illius, et pars ipsius monasterii habeant dandi piscationes ipsius aque Patriae, pro predictis octingentis tarenis illis negotiatoribus nostrae Aversanae urbis, quibus dare voluerint, absque omni contrarietate et molestia nostra nostrorumque successorum, principum, comitum vel vice comitum, castaldeorum et omnium ordinatorium, et omnium mortalium personae. Quod si quis huius nostrae congessionis et confirmationis paginae contemptor extiterit, aut contra hoc principale scriptum agere praesumpserit, viginti libras auri purissimi persolvat, medietatem praedicto monasterio et praefato domino Mattheo venerabili abbati, eiusque successoribus, et medietatem nostro palatio. Et soluta poena haec nostra concessio firma atque inviolabilis maneat in perpetuum. Et ut hoc scriptum firmius credatur et diligentius ab omnibus observetur, manu propria subscribens, corroboravimus, et nostri sigilli impressione iussimus insigniri. Ex iussione prefatae potestatis, scripsi ego Quiriacus, palatinus iudex, in anno Dominicae incarnationis millesimo centesimo sexto decimo, et nono anno principatus praefati domini Roberti gloriosi principis, mense martio, per indictionem nonam + Signum Odoaldi camerarii. + Signum Hugonis de Nipolita. + Signum Amonis de Argentia.

Inguanez 1926, pp. 28-30; CDNA, II, n. 16, p. 24 (source of the text reproduced here)