Codice diplomatico Normanno di Aversa, II, n. 32, p. 362
source date: [1116 July 1 - 1116 July 31] [Aversa (Caserta)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Nos Robbertus, divina ordinante clementia Capuanorum princeps, ad salutem ac remedium animarum quondam gloriosorum principum, Richardi scilicet avi, Iordani patris, et secundi Richardi fratris, et anime nostre salutem, interventu quoque Hugonis de la Bulita et aliorum baronum fidelium nostrorum, per hoc principale scriptum, imperpetuum, damus, et concedimus ac confirmamus monasterio Sancti Blasii de Aversa, unoquoque die anni, de lignis nostre silvesalmas quattuor, scilicet in estate, in Porcile et tempore vernis in Esclito, ita ut potestatem habeant homines ipsius monasterii incidendi in ipsis silvis nostris, ut prediximus, unoquoque die, salmas quattuor, et deferendi ad opus ipsius monasterii et ancillarum Dei, qui ibi omnipotenti Deo serviunt, absque omni contrarietate nostra et molestia, et omnium principum successorum nostrorum, et omnium servientium, et ordinatorum nostre curie. Quod si quis huius nostre dationis et concessionis pagine contemptor aut violator extiterit, quattuor libras auri componat, medietatem ipsi monasterio, et medietatem nostre curie. Et soluta pena librarum, hec nostra datio et concessio firma permaneat ìmperpetuum; et ut hoc scriptum firmius credatur et diligentius ab omnibus observetur, ex nostro sigillo iussimus illud insigniri. Ex iussione prephate potestatis, scripsi ego Quiriacus iudex preceptum istud, in anno dominice incarnationis millesimo centesimo decimo sexto, et decimo anno principatus ipsius domni Robberti principis. Datum apud Aversanam urbem, in domo Richardi Musce, mense iulio, per indictionem nonam, ante Raynaldum de Matalone, Richardum filii Ioffridi, Odoaldum camerarium, Bernardum filium Guidi, Iohannem vicecomitem.

CDNA, II, n. 32, p. 362 (source of the text reproduced here).