Codice diplomatico Normanno di Aversa, II, n. 28, pp. 355-356
source date: [1119 January 1 - 1119 January 31] [Capua (Caserta)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Nos Robbertus divina ordinante clementia Capuanorum princeps, per interventum Pantasie vicecomitis nostre Aversane urbis , nostri dilecti fidelis, nec non ob salutem et remedium animarum quondam gloriosorum principum, videlicet Richardi primi principis avi, ac bone memorie Iordani patris, atque secundi Richardi fratris nostri, et ob statum nostri principatus, per hoc videlicet principale scriptum, damus, concedimus ac confirmamus, in perpetuum, in monasterio ecclesie Beati Blasii, in quo domna Gognora venerabilis abbatissa preest, constructo in territorio Aversane urbis, scilicet prope ecclesiam Sancti Laurentii, nec non et prope porta que nominatur Sancte Marie, hos supscriptos homines et filios et filias illorum, cum omnibus rebus et substantiis illorum, nomina quorum hec sunt: Sassi, cognomento Leboranu, et Sparanus, frater eius, filii quondam ..., qui sunt habitatores in supscripto loco Leborano, videlicet in loco, qui nominatur Botulu, ut ipsi et omnes fìlii et filie illorum in ipso monasterio ecclesie Sancti Blasii, in qua domna Gognora venerabilis abbatissa preest, et eius custodibus et rectricibus serviant semper, et faciant, et persolvant quicquid nobis et parti publice facere et persolvere debent aut debuerint. Hos autem superscriptos homines cum filiis, fìliabus illorum atque cum omnibus rebus et possessionibus illorum, nos memoratus Robbertus Capuanus princeps in monasterio ecclesie Sancti Blasii, in quo domna Gognora venerabilis abbatissa preest, in perpetuum, per hoc videlicet principale scriptum, damus, concedimus ac confirmamus ad possessionem, et potestatem et dominationem ipsius monasterii Sancti Blasii, et eius custodibus et rectricibus, ad habendum, et possidendum, et faciendum ex eis quicquid vobis placuerit, iusta ratione, remota omni inquietitudine, contrarietate et molestia omnium principum successorum nostrorum et viceprincipum, comitum vel vicecomitum, ducum, sculdahorum, gastaldeorum aliorumque omnium mortalium persone. Quod si quis hius nostre concessionis et confirmationis contemptor vel violator extiterit, aut contra hoc principale scriptum agere tentaverit, quinque libras auri purissimi persolvat, medietatem nostro sacro palatio, et mediatatem in ipso monasterio et eius custodibus et rectricibus; et soluta pena librarum auri, hoc principale scriptum fìrmum, munitum atque inviolabile maneat in perpetuum. Et ut hoc principale scriptum fìrmius credatur et diligentius ab omnibus observetur, manu propria illud corroboravimus, et nostri sigilli insigniri expressione iussimus. Ex iussione prephate potestatis, scripsi ..... , in anno dominice incarnationis millesimo centesimo decimo nono, et tertio decimo anno principatus domni Robberti gloriosi principis. Capue.

CDNA, II, n. 28, pp. 355-356 (source of the text reproduced here).