Aversa, Archivio Capitolare, Privatorum rationes v. I, 2
source date: [1122 July 12] [Aversa (Caserta)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine domini nostri Iesu Christi Dei aeterni. Anno ab incarnatione eiusdem redemptoris .MCXXII., indicione .xv., et secundo anno principatus domni secundi Iordani, Dei gratia gloriosissimi principis Capuae et comitis Aversae. Ego Richardus, filius quondam Gaufredi, unus ex baronibus praescriptae civitatis Aversae, una cum consilio et assensu prefati secundi domni mei Iordani principis, providens utilitati animae meae et parentum meorum, idcirco, per ammonitionem quam a te domne Mairane, venerabilis presbiter et abbas aecclesiae sanctae Dei genitricis Mariae Preciosae, quae est sita in Ligurie tellure, scilicet in villa quae nuncupatur Mairanus, audivi, proposui in animo meo habere partem cum iustis. Qua de causa ivi ad praedictam aecclesiam Sanctae Mariae, et pro amore Dei omnipotentis, suaeque genitricis semper virginis Mariae, nec non et in honore omnium sanctorum, et pro redemptione animae meae, et animae prenotati patris mei Gaufredi, et matris meae Hemmae, et meae neptae Beatricis, omniumque parentum meorum, atque pro animabus omnium fidelium defunctorum, et ut semper maneamus in orationibus eiusdem aecclesiae, et rectorum ac gubernatorum eius, per hoc videlicet scriptum et in praesentia subscriptorum testium, imperpetuum do et trado, et super altare eiusdem aecclesiae Sanctae Mariae offero integram unam petiam terrae meae, quae est in territorio villae Forignani maioris, in loco qui dicitur campus de Mairano, cum sepibus et limitibus et viis suis ibidem intrandi et exeundi, et cum omnibus introhabentibus subter et super, atque cum universis suis pertinentiis, ad subiectionem predictae aecclesiae, et in potestatem, et possessionem tuam praenominate domne Mairane presbiter tuorumque heredum, quos constituere volueris. Praescripta autem petia terrae hos habet fines: ab uno latere, quod est a parte orientis, est finis terra eorum hominum qui cognominantur Campanarii, et terra Petri, iudicis de Pipone, habet inde per longitudinem passus .lvii.; ab alio latere, quod est a parte occidentis, est finis terra presbiteri Minchii, et terra filiorum quondam Petri Cardiaci, et terra Radulfi Guastinelli, habet inde per longitudinem passus .lv., et pedes .ii.; ab uno capite quod est a parte meridiei, est finis alia mea terra, quae olim fuit Stantionis de Amata, habet inde per latitudinem passus .xxxliii., minus uno palmo: introitus et exitus istius terrae, cum carro et bubus, est ab ista parte, per predictam meam terram, quam michi reservavi; ab alio quoque capite, quod est a parte septemtrionis, est finis terra praescripti Radulfi Guastinelli, et terra congregationis monasterii Sancti Laurentii de Aversa, et terra Iuvini, habet inde per latitudinem passus .xxxiiii.; mensuratos omnes rum passu de eadem villa Forignani maioris. Hanc inquam terram, per praescriptos fines et mensuras, ego prefatus Richardus, filius Gaufredi, ita firmiter do, trado, offero et corroboro vobis illam, ut dum vixeris tu, iamdicte domne Mairane presbiter et abbas, ad opus praenominatae aecclesiae Sanctae Mariae et tuum, manuteneas, regas et fruaris ipsa, et totam utilitatem tuam exinde facias, sine ulla calumpnia vel molestia quae a me vel a meis heredibus seu successoribus tibi sit inferenda. Et postquam ab hoc seculo vitam finieris, cuicumque ex donatione tua haec cartula in manu apparuerit, omni tempore, ipsi et heredes illorum teneant et possideant prenotatam terram a predicta aecclesia, et pro ea, eidem aecclesiae in unoquoque anno reddant, in assumptione sanctae Mariae de mense augusto, libram unam cerae. De hoc etiam recordamur quia, postquam ipsi homines et heredes illorum omnes ab hoc seculo vitam finierint, supradicta terra cum omnibus quae continet in prescripta aecclesia Sanctae Mariae revertatur. Et notum sit omnibus hominibus qui hoc audiunt, quia tu iamdicte domne Mairane presbiter michi praefato Richardo, filio Gaufredi, dedisti pallafredum unum bonum, qui obtime valet tarenos bonos de moneta Amalfie ducentos; unde obligo me et meos heredes hanc meam integram donationem et offertionem antestare et defendere contra omnes homines, qui inde prenominatae aecclesiae Sanctae Mariae et vobis calumpniam intulerint, aut auferre vel inquietare temptaverint. Et non sit nobis licitum vel per nos, vel per aliquam submissam personam, predictam terram vobis auferre, nec aliquid ex ea; sed semper, sicut superius legitur, quiete et in pace teneatis et possideatis ipsam. Si autem ego qui super Richardus, filius Gaufredi, seu heredes vel posteri mei, diabolico stimulo compuncti, uno adveniente tempore, illud quod hoc scripto continetur aliquo modo disrumpere vel dolose removere temptaverimus, obligamus nos componere libram unam auri purissimi, medietatem sacro palatio principis, et medietatem memoratae aecclesiae Sanctae Mariae Preciosae. Insuper ille qui hoc malum facere praesumpserit, vinculo anathematis alligetur, et alienus a corpore et sanguine Christi fiat, donec resipuerit, et quemadmodum superius legitur praescriptae aecclesiae et vobis prenotatam terram quietam et in pace dimiserit, et eidem aecclesiae, suoque rectori et gubernatori, dignam satisfactionem fecerit. Solutaque pena auri et dimissione facta, hoc scriptum, cum omnibus quae continet, firmum, munitum, atque inviolabile maneat imperpetuum. Et ut in futurum posteris sit notum, propria manu subiacenti signo crucis signavi, et subscriptos testes ut se subscriberent rogavi. + Ego Willelmus clericus et notarius, commanens in Aversana civitate, mense iulio, rogatus a praescripto Richardo filio Gaufredi, hanc cartulam donationis et offertionis manu propria scripsi. Signum crucis manus praefati Richardi, filii quondam Gaufredi. Isti tales interfuerunt testes, et propriis manibus subscripserunt, in duodecimo die intrante praefato mense iulio: + presbiter Philippus, + presbiter Iohannes de Casolla, + presbiter Iuvinus, + presbiter Scampus, + Iohannes diaconus de Forignano , + Angelus diaconus , + Martinus subdiaconus, + Robertus lector, + Willelmus Battalla, + Otardus miles, + Iohannes de Marcolfo, + Falconius, filius quondam Minchionis, + Martinus Forignanense.

CDNA, II, n. 21, pp. 31-33 (source of the text reproduced here).