Codice diplomatico Normanno di Aversa, II, n. 35, pp. 368-370
source date: [1124 March 1 - 1124 August 31]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini nostri Ihesu Christi Dei eterni. Anno ab incarnatione eius millesimo centesimo vigesimo quarto, indictione secunda, et quarto anno principatus domni secundi Iordani gloriosissimi principis Capue et comitis Averse. Ego Radulfus, filius quondam Ioccelini, filii Aitardi, unus ex militibus prescripte civitatis Averse, qui maneo in parrochia ecclesie Sancte Crucis, una cum meo nepote, Willelmo, cognomine Palmerio, consilio et assensu domini mei Willelmi, filii quondam domni Alexandri de Peroleo, et in presentia domni mei secundi Iordani principis et subscriptorum testium, et etiam cum eiusdem domni mei licentia, pro eo quod tu, domna Gognora venerabilis abbatissa monasterii Beati Blasii Christi martiris, quod est situm in suburbio huius prephate Aversane urbis, insimul cum vestris sororibus, recepistis matrem meam Alberadam in vestra societate et in vestro conventu, et eam monacham fecistis, et pro amore Dei omnipotentis sueque genitricis semper virginis Marie, nec non et in honore omnium sanctorum, et pro redemptione animarum nostrarum parentumque nostrorum, et ut semper in orationibus maneamus prescripti monasterii et rectorum ac gubernatorum eius, per hoc videlicet scriptum, imperpetuum, do et trado atque super altare eiusdem monasterii offero integras tres pecias terre mee, que sunt in Ligurie tellure, scilicet in territorio ville Sancti Marcellini, cum sepibus et limitibus, et cum viis earum in eis intrandi et exeundi, et cum omnibus introhabentibus subter et super, atque cum universis earum pertinentiis, ad subiectionem prenominati monasterii Sancti Blasii, et ad possessionem et utilitatem vestram et vobis succedentibus. Quarum prima ex ipsis peciis terre est in loco qui dicitur campus Sancti Iohannis, et hos habet fines: ab uno capite, quod est a parte orientis, est finis terra eiusdem Roberti Infanti, habet inde per latitudinem passus octo, minus palmos duos; ab uno latere, quod est a parte meridiei, est finis terra Hyonis, filii quondam Roberti de predicta villa Sancti Marcellini, habet inde per longitudinem passus quadraginta, minus palmos duos; ab alio vero latere, quod est a parte septemtrionis, est finis terra eiusdem Hyonis, habet inde per longitudinem passus triginta quinque. Secunda petia terre est in loco qui nuncupatur campus Monachi, habetque hos fines: ab uno latere, quod est a parte orientis est finis terra Mellini de Albana, et terra memorati Hyonis, habet inde per longitudinem passus quadraginta tres; ab alio autem latere, quod est a parte occidentis, est via puplica, habet inde per longitudinem passus quadraginta septem; ab uno capite, quod est a parte meridiei, est finis terra Marcellini de Calitto, habet inde per latitudinem passus quadraginta duo; ab alio vero capite, quod est a parte septemtrionis, est finis terra Minchi Boverii, habet inde per latitudinem passus triginta duo. Tercia petia terre est in loco qui cognominatur Volet Cena, habens hos fines: ab uno latere, quod est a parte orientis, est finis terra supradicti Hyonis, habet inde per longitudinem passus quadraginta duo; et est ibi recansus unus, qui constat passibus viginti uno et duabus partibus de uno passu; et in capite ipsius recansi est finis terra Iohannis porcarii, et intersicus, qui constat passibus triginta octo; ab alio quoque latere, quod est a parte occidentis, est finis terra prenominati Roberti Infanti, habet inde per longitudinem passus septuaginta duo; ab uno capite, quod est a a parte meridiei, est finis terra Stephani Boccorelli, habet inde per latitudinem passus quadraginta quatuor et medium; ab alio etiam capite, quod est a parte septemtrionis, est via puplica, habet inde per latitudinem passus triginta tres et pedes quatuor; mensuratos omnes cum passu de Forignano maiore. Hanc inquam terram, per prescriptos fines et mensuras, ego, prephatus Radulfus filius Ioccelini, ita firmiter do, trado, offero et corroboro vobis illam, ut omni tempore tu iamdicta domina Gognora abbatissa, tueque succedentes, ad opus prenotati monasterii Sancti Blasii cunctam et integram teneatis, possideatis et fruamini ipsa, et totam utilitatem vestram ex ea faciatis, sine ulla calumpnia vel molestia, que a me vel a meis heredibus vobis sit inferenda. Nos vero debemus antestare et defendere predictam terram contra omnes homines, qui inde memorati monasterii et vobis calumpniam intulerint, aut auferre vel inquietare temptaverint; et non sit nobis licitum, vel per nos, vel per aliquam submissam personam, illam terram vobis auferre nec aliquid ex ea minuere. Si autem ego qui supra Radulfus filius Ioccelini, vel prenominatus dominus meus Willelmus de Peroleo, seu heredes vel posteri nostri, diabolico stimulo compuncti, ullo adveniente tempore, illud quod hoc scripto continetur aliquo modo disrumpere vel dolose removere temptaverimus, obligamus nos componere libras tres auri purissimi, medietatem sacro palatio principis, et medietatem prescripto monasterio Sancti Blasii et tibi, memorata domna Gognora abbatissa, tuisque succedentibus. Insuper ille qui hoc malum facere presumpserit, sit maledictus ab omnipotenti Deo et a sua genitrice Maria et a cetu sanctorum trecentorum decem et octo patrum, et ab omnibus sanctis, anima quoque eius mortis incurrat periculum, et alienus a corpore et sanguine Christi fiat, habeatque partem cum Anna et Caypha et cum Iuda qui dominum nostrum Ihesum Christum tradidit et laqueo se suspendit, et deglutiat eum terra, sicut degluttivit Dathan et Abiron, nisi resipuerit; et quemadmodum superius legitur prescripti monasterii et vobis prenotatam terram quietam et in pace dimiserit. Solutaque pena librarum et dimissione facta, hoc scriptum, cum omnibus que continet, firmum, munitum atque inviolabile maneat imperpetuum; et ut in futurum posteris sit notum propria manu subiacenti signo signavi, et subscriptos testes ut subscriberent rogavi. Obnixe quidem prephatum dominum meum Iordanum principem rogavi, ut sua propria manu subiacenti signo muniret. + Signum domni Iordani principis. + Signum manus prenotati Radulfi filii Ioccelini. + Ego prephatus Willelmus de Peroleo consensi et subscripsi. + Ego predictus Willelmus Palmerius, nepos eius, consensi et subscripsi. + Ego Robbertus abbas.

CDNA, II, n. 35, pp. 368-370 (source of the text reproduced here).